Sponzorováno

Antioxidační účinky čaje – jak našemu zdraví čaj může prospívat? 4.92/5 (12)

Antioxidační účinky čaje Stále více důkazů poukazuje na to, že antioxidanty mohou hrát velkou ochrannou roli proti některým chorobám jako jsou poruchy srdce, mrtvice či rakovina. Předpokládá se, že mechanismus vedoucí ke vzniku těchto nemocí může být podpořen vlivem volných radikálů a antioxidanty mohou zabránit vlivu těchto molekul. Moderní výzkum přidal k dobře známým účinkům antioxidantů jako vitamin C a vitamin E nové, potenciální příznivé účinky rostlinných antioxidantů, polyfenolů, nalezených v ovoci, zelenině, oříšcích, obilninách a nápojích jako čaj a červené víno.

Volné radikály to vysvětlují

Volné radikály jsou nestabilní molekuly obsahující atom vodíku, oxid dusíku (NO) nebo molekulární kyslík (O2). Běžně se vyskytují v těle jako výsledek chemických reakcí během normální buněčné činnosti. Mohou se také vytvořit jako důsledek přílišného znečištění (např. ze vzduchu ve velkoměstech), dlouhodobého vlivu UV záření nebo vdechováním cigaretového kouře. Stabilizovat se pokoušejí spojováním s jinými molekulami což může vést k poškození buněk a uvolnění jiných volných radikálů, a to může být počátek řetězové reakce. Někteří vědci se domnívají, že působení tohoto typu volných radikálů podmiňuje vznik některých chronických nemocí a nemocí starších lidí jako např. choroby srdce, rakovina, mrtvice, revmatická artritida, šedý zákal a Alzheimerova choroba.

Ochranný mechanismus antioxidantů

Antioxidanty jsou složky, které zamezují vznik oxidačních reakcí vyvolaných volnými radikály, a tím působí preventivně a zpožďují poškození buněk a tkání. Jejich mechanismus obsahuje:

  • vyplavování reakčního kyslíku a dusíku z různých druhů volných radikálů
  • redukování koncentrace kyslíku snížením oxidačního potenciálu molekulárního kyslíku
  • metabolizuje peroxidový tuk na neradikály
  • váže do komplexů ionty kovů a tím působí preventivně proti tvorbě volných radikálů

Tímto antioxidanty omezují poškození volnými radikály, které způsobují:

  • oxidaci LDL cholesterolu, který může zvýšit riziko aterosklerózy
  • zvýšení přilnavosti krevních destiček, která může vést k trombóze a tím ke zvýšení rizika choroby srdeční a mrtvice
  • poškození DNA v buňkách, což může vést k rakovině
  • blokování normálních funkcí buněk vnitřní stěny cévy a ochabnutí cév v důsledku oxidu dusíku, což může vést k chorobám srdce pokud rakovině
  • vznik zánětů
  • oslabení imunitního systému

Některé antioxidanty v těle, jiné potravou

Některé antioxidanty jsou tvořeny přímo uvnitř buněk, jiné musí být přijaty potravou.

Antioxidanty tvořeny v těle

Antioxidanty přijímané v potravě

  • Vitamin E
  • Vitamin C
  • Karotenoidy
  • Polyfenoly
  • Měď

Flavonoidy v čaji

Typ a množství flavonoidů v čaji se mění v závislosti na druhu listu, prostředí růstu, zpracování, výroby a dalších faktorech. Typicky 93% z fenolických složek čaje tvoří flavonoidy. Zelené čaje obsahují více jednoduchých flavonoidů zvaných katechiny, zatímco oxidaci vystaveny listy na výrobu černého čaje konvertují tyto jednoduché flavonoidy na více komplexní druhy zvané theaflaviny a thearubiginy.

Flavonoidy jsou ve vodě rozpustné látky a jedna ze studií ukázala, že šálek čaje, který vřelým 40-60 sekund obsahuje přibližně 140 mg flavonoidů. Jiná studie ukazuje, že jde přibližně o 125 mg na 235 ml čaje a čím déle se čaj louhují, tím je toto množství vyšší.

Čajové flavonoidy vykazují velkou antioxidační aktivitu, a proto byla antioxidační síla čaje srovnávána s ovocem a zeleninou v mnoha studiích. Jedna z nich ukazuje, že denní konzumace tří šálků čaje má stejné antioxidační účinky jako denní konzumace šesti jablek. Jiná studie ukázala, že jeden nebo dvě šálky čaje mají stejný účinek jako pět kusů ovoce nebo zeleniny nebo 400mg vitamínu C.

Užitek flavonoidů v čaji pro zdraví

Již mnoho let bylo známo, že rostlinné polyfenoly jsou antioxidanty, které si tělo neumí samo vytvořit a ve skutečnosti mnoho běžných flavonoidů je několik krát účinnějších jako vitamin C nebo E. Rostoucí zájem o antioxidační sílu fenolických sloučenin vedl k intenzivnějšímu výzkumu potenciálních zdravotních účinků těchto látek. Kdy mohou flavonoidy pomoci?

Nemoci srdce a mrtvice

Některé studie ukazují, že flavonoidy v čaji zabraňují oxidaci LDL cholesterolu v laboratorních podmínkách. Na zvířatech bylo prokázáno snížení množství tuků v krvi.
Arterioskleróza je nemoc doprovázena silnými záněty. Jisté čajové flavonoidy vykazují u zvířat protizánětlivé účinky.
Několik laboratorních studií a jeden pokus s lidmi ukázal, že různé flavonoidy dokáží zabránit shlukování krevních destiček.
Antioxidační účinky flavonoidů hrají pravděpodobně ochrannou roli při chorobách kardiovaskulárního systému.

Sponzorováno

Rakovina

Laboratorní testy ukázaly, že flavonoidy obsažené v čaji mohou zabránit vzniku počátečního stadia rakoviny.
Ukázalo se, že flavonoidy zabraňují syntéze DNA nádorových buněk v kostní dřeni a v plicích.
Studie na zvířatech ukázaly že čaj a jeho flavonoidy chrání před různými typy rakoviny jako např. před kožními nádory a rakovinou plic u myší a rakovinou trávicího traktu u myší a potkanů.

TIP: Čaj a rakovina – může pomoci?

Antibakteriální účinky

Čajové výtažky podporují schopnost odolávat Salmonella typhi, Campilobacter jejuni, Campilobacter coli, Helicobacter pylori, Shigella, Clostridium, Pseudomonas, Candida a jiným bakteriím.

Péče o chrup

Zelený čaj a jiné katechiny způsobují potlačení některých bakterií dutiny ústní tím, že zabraňují jejich přichycení a růstu na zubech.

Absorpce flavonoidů

Až donedávna se antioxidační účinky flavonoidů v čaji zkoumaly převážně na zvířatech a buněčných kulturách v laboratořích. Přibývající důkazy ukazují, že tělo ve skutečnosti některé antioxidanty absorbuje. Např. když několik dobrovolníků zkonzumovalo výtažek ze zeleného čaje, v jejich plazmě se našly různé katechiny, jejichž množství se pohybovalo v závislosti na dávce v rozmezí 0,2 – 2,0% z podaného množství, s maximální koncentrací 1,4 – 2,4 hodiny po konzumaci. Některé studie ukázaly, že působení antioxidantů v plazmě vrcholí 30 – 60 minut po konzumaci a po 90 minutách se dostává na původní úroveň. Další výzkum je zaměřen na příjem, distribuci a vylučování flavonoidů a jejich metabolitů z těla.

TIP: Co je to oxidační stres a jak na něj?

Zdroje antioxidantů

Tradiční antioxidanty nacházející se v potravě jsou vitamin E, vitamin C a karoten. V posledních letech stoupl zájem o zdravotní účinek antioxidantů a jiných chemických látek získaných z rostlin (fytochemikálie). Tabulka zobrazuje dva příklady fytochemikálií a jejich potravinové zdroje.

Fytochemikálie Kategorie Podkategorie Zdroj
Karotenoidy Karoten karoten mrkev, dýně, avokádo
beta-karoten mrkev, červená paprika, meruňky, špenát
Lykopen  – rajčata, růžový grep, meloun
Lutein  – špenát, kapusta, růžičková kapusta
Polyfenoly Flavonoidy Antokyaniny bobuloviny, červené víno, červené hrozno
Flavony celer, petržel, olivy
Flavonoly, Quercetin, Rutin čaj, jablka, cibule, víno, česnek
Flavonoly, Catechiny čaj, víno, hruška, jablko, čokoláda
Flavonony citrusové ovoce
Isoflavony luštěniny
Fenolové kyseliny Kyselina hydroxybenzoová, kyselina galiová, kyselina elagová, kyselina salicyová bobuloviny, čaj, grep, vlašské ořechy
Jiné fenolycké složky Kapsaicin chilli, pepř
Taniny čaj, červené víno, grep

 

Čaj je jeden z největších zdrojů flavonoidů ze všech rostlin (obsahuje ho až 15% z váhy vysušeného listu).

Několik slov na závěr

Je dobře známo, že ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji antioxidantů, ovšem není až tak známo, kolik antioxidantů obsahuje čaj. Velkou skupinu antioxidantů v čaji tvoří flavonoidy, které naše tělo dokáže přijmout, využít a vyloučit. Existuje množství důkazů ukazujících, že čaj a flavonoidy mají příznivé účinky při pokusech se zvířaty a s buněčnými kulturami, a nabízejí slibnou půdu pro další výzkum s lidmi.

Takže stejně jako konzumace ovoce a zeleniny, i pití čaje může být vhodným příjmem antioxidantů, které jsou prospěšné pro celkové zdraví a zdravý pocit.

A co vy? Který čaj milujete vy?

Co číst o čaji?

VIDEO: Zdravé antioxidanty v čaji a jak je z něj dostat

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva