Obsah článku
Amarantová mouka je v našich zeměpisných šířkách ještě stále dost neznámá. Znají ji více méně zejména ti, kteří mají bezlepkovou dietu, protože se využívá jako jedna z náhrad klasické mouky. Kromě tohoto pozitiva se však vyznačuje i přítomností vysokého množství bílkovin a vlákniny, proto je vhodná například i pro vegetariány, či vegany.
Jedna z nejvýživnějších rostlin na světě
Amarant, u nás rostlina známá pod názvem Laskavec, je starý poklad. Znali ji už staré národy Inků a Aztéků, které jsou opředeny mnohými legendami. Avšak jak je známo, tyto národy se obklopovaly jen tím nejlepším a mezi jejich poklady proto patřila i tato obilnina. Zrno Amarantu bylo dokonce jejich základní obilovinou a nazývali ji „svatým zrnem“. To tedy svědčí o její skutečné vzácnosti.
Amarant je právem považován za jednu z nejvzácnějších rostlin na světě. Oproti ostatním obilovinám je totiž kvalitním a nesmírně bohatým zdrojem bílkovin. Do svého jídelníčku by si ji pro tento benefit proto měly být zařazeny všichni sportovci, vegetariáni, vegani, kterým chybí bílkoviny v důsledku deficitu konzumace masa či živočišných produktů, jakož i lidé, kteří potřebují z jakéhokoli důvodu doplnit bílkoviny, ať už jsou těžce pracující, nebo se jedná o pacienty v rekonvalescenci.
Vhodná i pro celiaky
V našich končinách je Laskavec známý zejména v podobě amarantové mouky. Do kontaktu s ní přicházejí zejména lidé s bezlepkovou dietou, celiatici, protože je vhodná jako náhrada klasické mouky s lepkem. Má charakteristickou kořeněnou chuť a je mírně štiplavá. Je proto dobré nepoužívat ji samostatně, ale nejlépe v kombinaci s jinými moukami. Zajistí se tím výborná chuť a kvalita vzniklého produktu.
Sponzorováno
Maximálně 30 % amarantové mouky
Amarantová mouka by se měla při nahrazování vždy zkombinovat s nějakou jinou moukou, aby byl výsledek chuťově a konzistentně vyvážený. Obsah amarantové mouky ve směsi by měl být podle zkušeností maximálně 30 %-ní. Pokud byste jí do směsi na přípravu nějaké suroviny přidali více, nebo dokonce pekli jen výlučně z ní, výsledek by byl velmi tvrdý. Amarantová mouka je vhodná zejména pro přípravu nekvašených druhů chleba.
TIP: Amarantový olej je super i pro krásu
Co obsahuje amarantová mouka?
Amarant je nesmírně výživná obilovina, v jejíchž útrobách se ukrývají :
- flavonoid rutin – vhodný při problémech se žílami
- aminokyselina lysin – důležitá pro duševní zdraví
- minerály – draslík, hořčík, zinek, mangan, železo, vápník
- vitamíny – skupiny B, C, E
- antioxidanty – selen
- nenasycené mastné kyseliny
- bílkoviny – trojnásobné množství jako v ostatních obilovinách
- vláknina – 4 krát více než v ostatních obilovinách
TIP: Podívejte se na další zdravé mouky
Pro diabetiky, i pro deitáře
Právě díky nenasyceným mastným kyselinám, které amarantová mouka obsahuje, má vliv i na snižování cholesterolu v krvi. Amarantová mouka také neobsahuje jednoduché cukry, ale složené, díky čemuž si drží nízký glykemický index. Na základě toho je vhodná i pro diabetiky. Oblibu v ní si však mohou najít například i pacienti s obezitou, či lidé toužící po úpravě své hmotnosti.
Sponzorováno
TIP: Amarant a jeho vliv na zdraví – co obsahuje?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Mouky a zdraví, Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články
[…] opět dostává do popředí. Semena amarantu jsou hlavním zdrojem nejen pro výrobu amarantové mouky, ale i amarantového […]