Sponzorováno

Alternativní stravovací směry – čím jsou charakteristické? 4.67/5 (6)

Alternativní stravovací směry - čím jsou charakteristické?Většinu lidí můžeme z hlediska jejich stravovacích návyků zařadit do skupiny „všežravců“ – pokud se inspirujeme pojmenováním, které vzniklo v souvislosti se zvířecí říší. Znamená to, že daná osoba jí jakoukoliv stravu, a to ať už se jedná o jídlo rostlinného, nebo živočišného původu. Dnes se však do popředí dostávají i různé alternativní metody stravování. Naším cílem není porovnávat, co je lepší, co horší, stejně jako vás do žádného směru nenutíme. Naším cílem je seznámit vás s tím, jak se dané skupiny lidí vlastně liší a co jedí, nebo naopak nejedí.

Vegetarián

Jedná se o osobu, kterou je dnes poměrně dobře známá. Jde o člověka, který zcela odmítá konzumaci masa. A to jakéhokoliv typu. Stejně tak by měl odmítat živočišné produkty, které vznikají až po usmrcení zvířete – příkladem je třeba sádlo. Souhrnně se daný segment nazývá jako jateční produkty. Co tedy vegetarián konkrétně jí? Jsou to potraviny založené především na rostlinném původu. Tedy ovoce a zeleninu i ořechy a podobně. K nim však může přidat i potraviny živočišného původu, jako například:

  • Mléko
  • Vejce
  • Med

Je jasné, že tento směr alternativního stravování je na dodržování nejenom poměrně jednoduchý, ale že dochází hlavně k tomu, že jsou z jídelníčku eliminovány jenom ty potraviny, které jsou spojeny se zabíjením zvířat. Vegetarián s pestrou stravou mnohdy netrpí jakýmkoliv deficitem látek, které by měl získávat ze stravy.

Vegan

Jedná se o stravovací směr, který vychází ze samotného vegetariánství. S tím má společné to, že původ potravin musí být výhradně jenom rostlinný. Tím skladba jídelníčku nejenom začíná, ale i končí. Vegan je tedy přísnější verzí vegetariána. Nejenom, že pochopitelně nejí maso, ale nejí ani jakékoliv živočišné produkty – viz třeba zmíněné mléko, nebo vejce. Jeho cílem je to, aby se dokázal zcela odpoutat od živočišné říše. Zvířata vidí jako část přírody, která by měla žít zcela svobodně, podle svých zásad. Nikoliv z toho, aby sloužila člověku, který z nich bude mít užitek.

Vitarián

Jedná se o poměrně moderní trend, který vychází právě z veganství. Dá se říci, že i zde se jedná o větší přísnost. Důvodem je totiž nutnost dodržovat správnou teplotu přípravy. V podstatě se dá říci, že teplota připravovaných jídel by v žádné fázi výrobního procesu neměla přesáhnout 48 stupňů Celsia. Jakékoliv klasické vaření je tedy přísně zapovězeno. Stejně tak je zapovězena třeba pasterizace a jakékoliv podobné úpravy potravin. Jako možnosti přípravy se v tomto případě používají třeba tyto postupy:

Sponzorováno

  • Drcení a mixování
  • Sušení
  • Konzumace v syrovém stavu

Je třeba říci, že vitariánství může mít i svou odnož, kam se řadí raw strava. Známá je pod označením raw food. Mnozí ji přirovnávají právě k vitariánství, a to z toho důvodu, že i zde je povinnost jíst výhradně jenom produktu založené na rostlinném původu. Druhá skupina lidí však tvrdí, že raw strava by měla respektovat jenom princip správné přípravy jídla, založený na nepoužívání vysokých teplot. Tvrdí proto, že do této formy stravování může patřit třeba čerstvé mléko, syrová vajíčka, ale paradoxně i tatarský biftek z hovězího masa, nebo třeba vepřové maso uzené takzvaným studeným kouřem, nebo klasické sušené maso. Nutno však říci, že v tomto směru jasně převládá odnož první, který je spojena s vitariánstvím.

Frutarián

Jak už to v alternativních stravovacích metodách bývá, i tento směr je založený výhradně jenom na rostlinné stravě. Tento konkrétní směr vychází z již zmíněného veganství. Nutné je označit ho jako přísnější formu, jelikož frutarián jí nejenom rostlinnou stravu, ale jí jenom takové potraviny, které nezabíjejí celou rostlinu. To znamená, že jí například jenom jejich plody. Může tedy konzumovat třeba rajčata, okurky, ovoce ze stromů, stejně jako třeba různé ořechy, nebo bobule. Co naopak zavrhuje, to je konzumace takových potravin, jako je mrkev, brambory, stejně jako jde o cibuli, zelí, saláty a mnoho dalšího. Navíc je specifikem této skupiny i to, že potraviny jsou konzumovány výhradně ve svém syrovém stavu.

Existuje i makrobiotická strava

Posledním typem alternativního stravování, na které se podíváme a které je nejenom u nás velkým hitem, je makrobiotická strava. Pokud se podíváme na to, o co konkrétně jde, je to směr stravování, jehož základem jsou především celozrnné obiloviny. Ty jsou dále doplněny luštěninami, ale i zeleninou. Jedná se o směr, který není ani tak spojený se životním stylem, jako ty výše uvedené, ale spíše se směrem života, který vychází z taoistického učení.

Na podobném principu staví i ajurvéda, což je systém tradiční medicíny, který je v mnoha směrech založený také na předepisování správných kombinací konzumovaných potravin. Zde musíme připomenout, že i když rostlinná strava jasně dominuje, maso zakazováno není a součástí jídelníčků může být.

Přečtěte si také další informace o alternativních druzích stravování.

VIDEO: Vím, co jím – Alternativní stravování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva