Sponzorováno

Alternativní druhy stravování – jaké druhy existují a jak se od sebe liší? 4.8/5 (10)

Jaké existují druhy stravování? Máme zde pro vás přehled...

Jaké existují druhy stravování? Máme zde pro vás přehled…

Moderní doba přinesla množství způsobů, jak se stravovat. Kromě dlouho známého vegetariánství je v posledních letech populární i vitariánství nebo paleo stravování. Základní přehled vám pomůže zorientovat se v tom, co, kdo a jak vlastně je. Podívejte se na různé alternativní druhy stravování.

Masožravec

Masožravec (karnivorie) konzumuje výhradně jen živočišnou potravu.

Všežravec

Všežravec (omnivor) je organismus, který se živí živočišnou a také rostlinnou potravou. Nespecializuje se pouze na jeden typ. V současnosti je tento typ stravování nejrozšířenější. Omnivor trpí nadváhou častěji, než je tomu i jiných druhů stravování.

Pescetarián

Pescetarián je člověk, který konzumuje mléko, vejce, ryby a v některých případech i plody moře, ale žádný další druh masa. Tento způsob stravování je zvláště populární v Japonsku. Z masa konzumují jen ryby, žádné jiné maso.

Lakto-ovo vegetarián

Lakto-ovo vegetarián nekonzumuje maso, ale jedí vejce a mléčné výrobky (mléko, sýr, máslo nebo jogurt). Pojmenování má latinsky původ, kde Lacto znamená mléko a ovo vejce. Tento druh vegetariánství je nejrozšířenější v Evropě a v USA.

Vegan

Vegan vylučuje konzumaci živočišných produktů (maso, mléko, sýry, vejce, med). Živí se jen rostlinnou stravou. Je to životní styl, který zakazuje využívání živočišných produktů pro naše potřeby.

Vitarián

Vitarián je vegetarián, který se stravuje jen syrovou stravou, která je tepelně nezpracovaná. Vita znamená život a vitariánství se orientuje na život. Vitariáni konzumují pouze syrovou rostlinnou stravu, která není zničena žádnou úpravou a obsahuje všechny výživné látky. Vitariáni tedy konzumují raw food(živou stravu) .

Semivegetariáni

Semivegetariáni nebo tzv. parciální vegetariáni, přijímají rostlinnou stravu s určitými druhy masa – zejména vylučují červené maso. Konzumují ryby a hrabavé drůbeže, také nízkotučné mléčné výrobky. Téměř vyhovující forma vegetariánství.

Sponzorováno

Frutariáni

Frutariáni konzumují pouze rostlinné produkty. Frutariánství je přísná forma veganství. Dbají o to, aby nepoškozovaly rostliny. Frutariáni konzumují ovoce, ořechy a semena. Vyhýbají se zelenině a živočišným produktům.

Paleotik

Řeč je o paleodietě, která se inspiruje starší dobou kamennou. Tvrdí, že pokud se budou dnešní lidé stravovat stejně jako jejich dávní pravěcí předkové, budou také stejně zdraví. V té době například neznali rakovinu, cukrovku, vysoký krevní tlak a jiné nemoci.

Celiatici

Celitici trpí chorobou, která se nazývá celiakie. Je to nemoc způsobená nesnášenlivostí lepku. Lepek je směs bílkovin přítomných v obilných zrnech.

Celiatik nekonzumuje: pšenici, oves, ječmen, žito, špaldu a výrobky z nich, výrobky z mouky – chléb, pečivo, strouhanka, těstoviny, vločky, krupice, kuskus, otruby. Náhradou jsou brambory, rýže, sója, kukuřice, pohanka, jáhly, luštěniny.

Když je vegetariánství nebezpečné…

Formy vegetariánství jsou z hlediska věku a stavu člověka rizikem ohrožení pro zdraví organismu. Zejména děti, dospívající, staří lidé, chroniky nemocní, těhotné a kojící ženy jsou ohroženou skupinou. Limitujícím nedostatkem živin výhradně v přísné vegetariánské stravě jsou především aminokyseliny složky plnohodnotných bílkovin, vitaminy skupiny B – zejména B12, vitamin D, výše polynenasycené mastné kyseliny, minerální látky – vápník, zinek a železo.

Esenciální aminokyseliny, jsou pro biochemické reakce v organismu nezbytné, výhradně nenahraditelné žádnou jinou složkou stravy, jak živočišným zdrojem potravin. Rostlinné bílkoviny mají výrazně nižší biologickou hodnotu, mají nedostatek důležitých aminokyselin methioninu a taurinu, proto vegetariánství u mnohých výrazně ovlivňuje negativně růst organismu. Proto je největší nedostatek aminokyselin u „čistých“ veganů.

Pozitiva alternativního stravování

Naopak pozitivem této formy alternativního stravování je prevence výskytu neinfekčních onemocnění, jakými jsou civilizační onemocnění – kardiovaskulární, onkologická a diabetes; ateroskleróza, hypertenze, obezita a trávicí obtíže spojené s zácpou (pro vysoký přísun vlákniny).

TIP: Další informace o alternativních směrech stravování

VIDEO: O výživě a přirozeném stravování

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Alternativní druhy stravování – jaké druhy existují a jak se od sebe liší?”

    1. Jitka Svobodová napsal:

      Skvělý článek, který shrnuje různé možnosti stravování. Na dnešní době je krásné, že si každý člověk může rozhodnout a vybrat si, jaká strava mu vyhovuje. Já střídám období vegetariánství a veganství, což mi maximálně vyhovuje. Pod alternativní stravu řadím také nutričně vyvážený koktejl intelligent food, který je už nějakou dobu nezbytnou součástí mého jídelníčku. Dávám si ho občas místo jídla a rychle tak doplňuju potřebné živiny, vitamíny a minerály. Skvěle mě zasytí a znamená pro mě maximální pohodlí a vynález alternativní stravy.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva