Sponzorováno

Agaricus blazei murrill (Žampion mandlový) – jaké má účinky na zdraví? 4.78/5 (9)

Houba Agaricus blazei murrill

Houba Agaricus blazei murrill

Agaricus blazei Murill (také známý jednoduše jako Agaricus blazei) je druh léčivých hub pěstovaných v Brazílii, Japonsku a Číně. Česky se jmenuje žampión mandlový. Tuto houbu s oblibou využívá tradiční čínská medicína.

Tato vitální houba se vyznačuje mandlovou nasládlou chutí a ráda roste na slunci. Je podobná klasickému žampiónu, ale obsahuje sloučeniny, o nichž se někteří odborníci domnívají, že mohou mít antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální, protinádorové a hypoglykemické účinky. Právě z těchto důvodů se Agaricus blazei murrill po staletí používá v lidovém léčitelství k prevenci nebo léčbě široké škály nemocí a stavů, včetně infekcí, cukrovky, alergií a rakoviny.

U nás v Evropě se Agaricus blazei obvykle prodává jako doplněk stravy, ale je také k dispozici jako celá sušená houba pro kulinářské účely. Má aroma, které jemně připomíná mandle.

Jiné názvy houby:

  • latinsky – Agaricus blazei Murill
  • čínsky – Ji Song Rong (nebo Ba xi mó gu)
  • japonsky – Himemtsutake
  • česky – žampion mandlový
  • brazilsky – Cogumelo do sol
  • anglicky – Almond mushroom

Agaricus blazei murrill (Žampion mandlový) a jeho výhody pro zdraví

Podle místní brazilské tradice se o houbách Agaricus blazei poprvé říkalo, že mají léčivé vlastnosti, když cizinci poznamenali, že obyvatelé brazilského deštného pralesa v Piedale, kteří konzumovali houby jako součást své stravy, měli o mnoho nižší výskyt poruch souvisejících se stárnutím, jako je rakovina a srdeční choroby.

Lékaři alternativní medicíny se domnívají, že mnoho sloučenin v houbách Agaricus blazei Murill (včetně isoflavonoidů a rostlinných steroidů) může předcházet nebo léčit určité zdravotní stavy, včetně těchto:

  • Astma
  • Ateroskleróza
  • Rakovina
  • Dermatitida
  • Cukrovka
  • Hepatitida
  • Vysoký krevní tlak
  • Vysoký cholesterol
  • Zánětlivé onemocnění střev

Je ale potřeba provést další studie, nyní je tato houba ještě stále nedostatečně prozkoumána.

Pojďme se podívat na konkrétní zdravotní problémy, se kterými vám může houba Agaricus blazei murrill pomoci:

Cukrovka

Houby Agaricus blazei mohou mít své místo v léčbě cukrovky typu 2, uvádí se ve studii z roku 2017 v magazínu World Journal of Diabetes. Podle vědců obsahuje Agaricus blazei beta-glukan (druh vlákniny) a oligosacharidy (druh sacharidů). Je známo, že oba zlepšují hladinu glukózy v krvi snížením zánětlivého stresu na slinivce břišní, což je primární zdroj inzulínu v těle.

Při použití v kombinaci s antidiabetikem metforminem dokázala denní dávka Agaricus blazei 1 500 miligramů (mg) zlepšit inzulínovou rezistenci a snížit hladinu cukru v krvi na polovinu ve srovnání s lidmi, kterým byl podáván samotný metformin.

Navzdory slibným zjištěním dosud neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že by Agaricus blazei dokázal sám kontrolovat cukrovku nebo zabránit vzniku cukrovky u lidí s prediabetem.

Zánětlivá onemocnění střev (IBD)

Zdá se, že houby Agaricus blazei mají silné protizánětlivé účinky, které mohou prospět lidem se zánětlivými onemocněními střev, včetně ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby.

Podle studie z roku 2011 ze skandinávského magazínu Immunology došlo u dospělých s Crohnovou chorobou k výraznému snížení střevního zánětu, když jim byl předepsán orální extrakt Agaricus zvaný AndoSan po dobu 12 dnů.

Na konci sledovaného období došlo u lidí, kterým byl podáván přípravek AndoSan, k 18 až 78% snížení 17 různých zánětlivých proteinů (nazývaných cytokiny) v testech krve a stolice. Tyto účinky jsou považovány za indikativní pro zlepšení symptomů IBD.

Je ale zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak efektivní je Agaricus blazei při udržování remise IBD nebo léčbě akutních vzplanutí.

Hepatitida

Stejně jako Agaricus blazei pomáhá snižovat zánět slinivky břišní a střev, může pomoci zmírnit zánět způsobující chronické infekce hepatitidou.

Malá studie publikovaná v magazínu Journal of Alternative and Complementary Medicine uvádí, že dospělí s chronickou hepatitidou B zaznamenali prudký pokles jaterních enzymů (což svědčí o zlepšené funkci jater) poté, co jim byla předepsána denní dávka Agaricus blazei 1 500 mg.

Po 12 měsících došlo u účastníků k nejméně trojnásobnému až čtyřnásobnému poklesu hladin alaninaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST). To naznačuje významné zpomalení progrese onemocnění.

Sponzorováno

Na druhou stranu, studie z roku 2013 v Clinical Journal of Gastroenterology uvádí, že muž a žena utrpěli těžké poškození jater poté, co užili extrakt z Agaricus blazei jako doplňkovou terapii pro rakovinu plic 4. stupně a 3. stupeň brzlíku. Ani jeden neprozradil použití extraktu svým lékařům a lze pouze předpokládat, že k účinku mohly přispět vysoké dávky. Podle vědců se poškození objevilo autoimunitně, což naznačuje, že houba mohla nějakým způsobem spustit abnormální imunitní odpověď.

Rakovina

Několik předběžných studií naznačuje, že Agaricus blazei má protinádorové vlastnosti. I když mechanismus účinku není úplně jasný, zdá se, že Agaricus blazei „zapíná“ apoptózu (programovanou buněčnou smrt) v některých rakovinných buňkách, včetně těch, které jsou u mnohočetného myelomu, leukémie, fibrosarkomu, rakoviny prostaty, rakoviny vaječníků a rakoviny plic.

Podle jedné recenze z roku 2011 publikované v magazínu Advances in Pharmacological Sciences byla houba Agaricus blazei schopna zabránit šíření (neboli metastázování) rakoviny vaječníků a plic, inhibovat růst fibrosarkomu a myelomových nádorů a zmenšit velikost nádorů prostaty u zvířat. Ne všechny výsledky však byly konzistentní.

V současné době nelze říci, zda lze některý z těchto účinků replikovat u lidí. Je zapotřebí dalšího výzkumu.

Možné nežádoucí účinky

O bezpečnosti přípravků Agaricus blazei, pokud se užívá pravidelně nebo ve vysokých dávkách, se toho ví celkem málo. I když jsou doplňky obecně dobře snášeny, mohou způsobovat vedlejší účinky, včetně nevolnosti, bolesti břicha a průjmu. To platí zejména u vyšších dávek.

Více znepokojivá je skutečnost, že Agaricus blazei může ovlivňovat jaterní enzymy, jejichž zvýšení může signalizovat jaterní toxicitu a zvyšovat riziko poškození jater. U lidí s onemocněním jater, včetně pacientů s chronickou hepatitidou B nebo hepatitidou C, je proto třeba se přípravkům s Agaricus blazei vyhnout. O toxických účincích Agaricus blazei je prostě známo příliš málo, aby bylo možné riskovat její použití jako alternativní léčbu.

Agaricus blazei by se rovněž neměla používat k doplňkové nebo alternativní léčbě jakékoli formy rakoviny. Skutečnost, že způsobila poškození jater u lidí s rakovinou, by vás od toho měla spíše odradit.

Přípravky Agaricus blazei by měly být používány s opatrností u lidí s cukrovkou, zejména, když užívají inzulín. Společné užívání může vyvolat abnormální pokles hladiny cukru v krvi (hypoglykemii), který způsobí únavu, třes, závratě, nevolnost a mdloby.

Objevily se také návrhy, že Agaricus blazei může vyvolat vzplanutí příznaků u lidí s autoimunitními chorobami, jako je lupus, psoriáza a revmatoidní artritida.

Kvůli nedostatečnému výzkumu by přípravek Agaricus blazei neměl být používán dětmi, těhotnými ženami a kojícími matkami.

Dávkování

Agaricus blazei se obvykle prodává jako doplněk stravy, buď jako kapsle, gelové kapsle, tableta, tinktura nebo extrakt. Je také k dispozici v některých asijských a přírodních obchodech s potravinami jako prášek, čaj nebo lyofilizované celé houby.

Většina perorálních tobolek je k dispozici v dávkách 400 mg až 500 mg užívaných jednou nebo dvakrát denně. Ačkoli studie používaly až 1 500 mg denně po dobu 12 měsíců, neznamená to, že tyto dávky jsou bezpečné nebo účinné. Nakonec neexistují žádné pokyny pro správné použití Agaricus blazei pro léčebné účely.

Obecně platí, že vždy začněte s nejnižší dávkou, podle potřeby ji postupně zvyšujte. Nikdy nepřekračujte doporučenou dávku na štítku produktu.

Pokud užíváte nebo plánujete užívat Agaricus blazei, měli byste se poradit se svým lékařem, aby bylo možné příležitostně sledovat vaše jaterní enzymy.

Dále v tomto směru doporučujeme:

  • Vždy kupujte v bio kvalitě. Vyberte ideálně doplňky certifikované jako BIO.
  • Přečtěte si štítek produktu. Zkontrolujte, zda je na štítku vytištěn Agaricus blazei Murill. Ono totiž existuje více než 300 druhů hub Agaricus. Pokud není specifikován typ houby, může se jednat o falešný nebo prostě jen jiný produkt.

Prášek Agaricus lze použít k přípravě čaje ponořením jedné čajové lžičky do jednoho šálku vroucí horké vody po dobu 10 minut. Prášek lze také zamíchat do proteinových koktejlů, kávy, čaje a instantní polévky.

Sponzorováno

A co vy a houba Agaricus blazei murrill? Brali jste někdy doplněk stravy s touto houbou? Pomohl vám? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva