Obsah článku
Proč jsou zakysané mléčné výrobky zdravé?
Nezpůsobují zažívací potíže
Zakysané výrobky se vyrábějí z mléka působením speciálních bakterií. Podle druhu použitých mikroorganismů je výsledkem acidofilní mléko, jogurt, kefír, či kyselé mléko. Při výrobě kyselomléčných výrobků se v procesu fermentace zkvasit mléčný cukr – laktóza. Díky její sníženému obsahu zakysané mléčné výrobky dobře snášejí i lidé s intolerancí laktózy, kterým mléčný cukr způsobuje nepříjemné zažívací potíže.
Obsahují mnoho živin
Zakysané výrobky jsou vynikajícím zdrojem mnoha živin, které organismus člověka potřebuje pro svou správnou funkci. Jsou bohaté na vápník, obsahují plnohodnotné bílkoviny, vitaminy D, A, B2, navíc i mnohé biologicky aktivní látky s prospěšným účinkem na zdraví. Pro děti, které nemají v oblibě mléko, jsou zakysané mléčné výrobky plnohodnotnou a rovnocennou náhradou.
Super na trávení i cholesterol
Významnou skupinu tvoří produkty s obsahem probiotických mikroorganismů. Mají celou řadu příznivých účinků na zdraví – podporují růst prospěšné mikroflóry v trávicí soustavě člověka a potlačují rozvoj škodlivých bakterií. Usnadňují proces trávení, upravují vyprazdňování a pomáhají při potížích s průjmem nebo zácpou. Dobře ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi, přispívají k posilování imunitního systému.
Živnou půdou pro bakterie mléčného kvašení jsou prebiotika, mezi které patří i potravinová vláknina. Tyto látky procházejí tenkým střevem nezměněné do tlustého střeva, kde je pak tráví prospěšné střevní mikroorganismy. Dostatečným příjmem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků bohatých na vlákninu lze vytvořit mikroorganismům vhodné prostředí pro rozmnožování a dát zelenou jejich příznivým účinkům.
Acidofilní mléko a kefír – v čem je rozdíl?
Acidofilní mléko je kravské mléko obohacené o ušlechtilé druhy mléčných bakterií. Je snadněji stravitelné a doporučuje se lidem, kterým běžné mléko způsobuje zažívací potíže.
Kefír je kvašený mléčný nápoj původem z Kavkazských hor, který se připravuje z kozího, kravského nebo ovčího mléka a kefírového zrna. Má konzistenci podobnou řídkému jogurtu a nakyslou, mírně perlivou chuť.
Naše tipy pro použití zakysaných výrobků:
– Příjemně vychlazené kefírové mléko je vhodnou součástí snídaně, jako lehká svačina či nápoj k jídlům z těstovin nebo haluškám.
– Můžeme je použít také při přípravě různých salátových dresinků – ochutíme je nasekanými čerstvými bylinkami, různými druhy koření, prolisovaným čerstvým česnekem.
– Pokud máte rádi mléčné koktejly, vyzkoušejte acidofilní mléko umixovat s ovocem.
Sponzorováno
Vliv na zdraví
Bakteriální kultury, např. v jogurtech, pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry a jsou nenahraditelné ve chvíli, kdy se v trávicím traktu naruší rovnováha bakterií, např. po léčbě antibiotiky. Jogurtová kultura napomáhá i lepšímu vstřebávání minerálních látek a některých vitamínů v trávicím systému. Kyselo-mléčné výrobky mají dnes vysokou přidanou hodnotu.
Produkty s tzv. probiotiky se totiž stávají i důležitou funkční potravinou, neboť jsou v nich přítomné probiotické mikroorganismy, a poté co se dostanou do trávicího traktu, prokazatelně napomáhají posilovat přirozenou obranyschopnost našeho organismu. Vědecké výzkumy ukázaly, že kyselo-mléčné výrobky pomáhají i lidem s laktózovou intolerancí, kteří mají jinak problémy s konzumací mléka.
Aminokyselina tryptofan, obsažená v kyselomléčných výrobcích, působí antidepresivně. Složení střevních bakterií se projevuje i na kvalitě pleti i celkové kondici organismu. Ke snížení hladiny cholesterolu v krvi mohou příznivě přispět nízkotučné kyselo-mléčné výrobky, které se doporučuje konzumovat několikrát do týdne, příp. i denně, protože jsou snadno stravitelné.
Zakysané výrobky i pro děti?
Mezi nejoblíbenější mléčné výrobky jednoznačně patří jogurty, které můžeme do dětské výživy zařadit již 7 až 8 měsíčnímu dítěti. Začít je třeba bílým, neochuceným jogurtem a přednost by měly mít právě probiotické, s obsahem živých kultur, které podporují rozvoj imunitního systému. Postupně je možné stravu zpestřit ochucenými jogurty, ale příchuť je třeba přizpůsobit věku dítěte.
Do jednoho roku věku může jíst zejména s ovocnými příchutěmi – jablka, meruňky, broskve, švestky či banánu, po roce už i s příchutí čokolády nebo citrusů. Jogurt může dítě jíst v době, kdy už zvládá takové příkrmy jako zeleninové s masem či žloutkem, ovocné příkrmy a kaši. Z kyselo-mléčných výrobků se během 1. roku může podávat i acidofilní mléko, kefír či Actimel a do vařených pokrmů používat zakysanou smetanu.
Ve výrobcích však třeba sledovat množství tuku, a proto není vhodné nejmenším dětem podávat smetanové kyselo-mléčné výrobky. I zakysaná smetana, použitá na vaření pro dítě, by měla mít nižší obsah tuku, proto dejte přednost výrobkům, např. jogurtům, obsahujících 5 g tuku na 100 gramů.
Očista s kysanými produkty
Přemýšlíte nad očistou těla? Správnou volbou mohou být kyselo-mléčné výrobky s obsahem probiotických kultur, které příznivě ovlivňují imunitní schopnosti organismu a mimo jiné snižují vstřebávání cholesterolu. Nutriční význam kyselo-mléčných výrobků je dán jejich složením, jsou totiž zdrojem vápníku, kvalitních bílkovin, riboflavinu a dalších biologicky aktivních látek.
A co vy? Pijete kefír? Máte ho rádi? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst?
- TIP: Pít nebo nepít mléko? Je zdravé?
- Mléčné výrobky mají své klady i zápory
- Skyr a jeho účinky na zdraví
VIDEO: RECEPTY | jednoduchý koláč z acidofilního mléka
VIDEO: Výroba domácího kefíru
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Mléčné výrobky a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Děkuji za zajímavý článek a shrnutí. Osobně kupuji kysané mléčné výrobky poměrně často. Ale např. takové acidofilní a kefírové mléko mi přijdou jako to samé. Nevíte v čem se liší? Obsahují rozdílné kvasinkové kultury?