Sponzorováno

Acerola (tropická třešeň) a zdraví – na co je dobrá a co obsahuje? 4.88/5 (17)

Acerola a zdraví - na co je dobrá a co obsahuje?Acerola pochází původně z deštných pralesů Brazílie. Je to keř nebo strom nízkého vzrůstu. Označení tropická třešeň pro Acerolu není vůbec náhodné. Výrazné červené plody vizuálně připomínají oblíbené letní ovoce.

Acerola – zdroj přírodního vitamínu C

Z hlediska zdraví prospěšných látek vyniká vysokým obsahem vitaminu C, což se projevuje příjemnou kyselou chutí. A co je extra výhoda, vzhledem k přírodnímu původu, tělo dokáže takový vitamin C zužitkovat mnohem lépe, než v případě syntetických přípravků. Jak všichni víme, vitamin C je pro lidský organismus nezbytný. Pokud bychom porovnali Acerolu s pomerančem, tak Acerola obsahuje 30x více vitamínu C než pomeranč (Acerola 4,5%, pomeranč 0,05%). Kromě toho je zdrojem vitaminu A, riboflavinu nebo některých minerálních látek.

Acerola a lidové léčitelství

V lidovém léčitelství používají Acerolu při:

  • zánětech,
  • srdečních potížích,
  • anémii,
  • revmatismu,
  • tuberkulóze
  • při rekonvalescenci různých onemocnění,
  • při prevenci ochrany zdraví

Acerola příznivě ovlivňuje vstřebávání účinných látek polysacharidů přes trávicí systém. Vědecké výzkumy ukázaly, že acerola je schopna zvýšit účinky jiných výživových doplňků snižujících hladinu cholesterolu (např. Sója, alfalfa) a jejich antioxidační účinky.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že výtažky aceroly snižují riziko vzniku nádorů plic, resp. zpomalují průběh onemocnění. V laboratorních výzkumech maďarští vědci dokázali, že jednotlivé komponenty aceroly jsou schopny ničit nádorové buňky a doporučovali je použít jako doplňkovou terapii v léčbě rakoviny.

Sponzorováno

Jakmile je ovoce utržené a posbírané ze stromu, musí se zkonzumovat nebo zpracovat, protože během tří až pěti dnů od sběru dochází ke kvašení ovoce, stává se nejedlým a ztrácí své zdraviuprospešné vlastnosti. Acerola se využívá i jako doplněk výživy nebo v kosmetickém průmyslu. Neexistuje žádné přesné dávkování, závisí to na věku a kondici jedince. Obecně se ale doporučuje jednu lžičku 3-5x denně.

Jak Acerolu jíst?

V našich podmínkách je možné Acerolu koupit ve formě prášku. Jako takový prášek využít? Stejně jako jiné superpotraviny, které jsou přístupné v práškové formě. Nejběžnější je zamíchat jednu lžičku do čaje, jogurtu, smoothie, kaše, případně do teplé vody, či ovocných šťáv. Účelem konzumace aceroly je podpora zdravého životního stylu a přísun tělu prospěšných vitaminů a minerálních látek.

V karibské oblasti a v některých jihoamerických zemích jako Brazílie, je Acerola dobře známá a běžně se používá. Konzumuje se především na snídaně, kdy se z ní připravuje ovocný džus. Brazilci Acerolu rozmixuje s mangem nebo ananasem. Acerola se přidává do mnoha produktů. Zmrzliny, džusy, nealkoholické nápoje, gumové bonbóny, či jogurty.

Nutriční hodnoty aceroly

100g aceroly obsahuje: 0.4g bílkovin, 0.3g tuku a 1.1g vlákniny.

Minerály v acerole:

Draslík – 146mg
Fosfor – 11mg
Hořčík – 18mg
Měď – 0.1mg
Selen – 0.6μg
Sodík – 7.0mg
Vápník – 12mg
Zinek – 0.1mg
Železo – 0.2mg

Vitamíny v acerole:

Sponzorováno

Kyselina listová – 14.0μg
Kyselina pantotenová – 0.3mg
Vitamin A – 767 IU
Vitamin B2 – 0.1mg
Vitamín B3 – 0.4mg
Vitamin C – 1677mg

Význam Aceroly pro zdraví

  • Má silné antioxidační účinky,
  • Dodává energii a odstraňuje pocit únavy,
  • Napomáhá vstřebávání účinných látek polysacharidů přes trávicí systém
  • Pomáhá předcházet diabetické retinopatii,
  • V lidovém léčitelství se používá při zánětech, srdečních potížích, anemií, revmatismu a tuberkulóze

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva