Obsah článku
Co všechno se v ovesných vločkách nachází? Jsou zdrojem komplexních sacharidů, které zasytí na dlouhou dobu. Vláknina prospívá trávicímu traktu i kardiovaskulárnímu systému. Zastoupeny bílkoviny jsou prospěšné pro svaly, vlasy, nehty i pokožku. Vitaminy skupiny B mají nezastupitelné úlohy při fungování metabolismu a nervové soustavy. Železo je prevencí anémie. V ovesných vločkách nechybí ani další minerály, jako například selen, zinek či hořčík.
Patří mezi na živiny nejbohatší obilniny. Díky tomu, že mají nízký glykemický index, dokáží na delší dobu zasytit organismus. Výsledkem je že vás hlad přepadne později, budete tedy jíst o něco méně a vytvoříte tak ideální podmínky pro pokles hmotnosti. Ovesné vločky však obsahují i vlákninu, která upravuje trávení a pomáhá tak lépe vyloučit z těla zbytky.
1. Ovesné vločky s arašídovým máslem
Na přípravu potřebujete ½ šálku ovesných vloček, 3 lžíce arašídového másla a 2 lžíce javorového sirupu. Jak na to? Vločky zalijte horkou vodou, přidejte do nich arašídové máslo a javorový sirup. Vhodné je přidat i několik vlašských ořechů či mandlí.
2. Vločky s džemem a kokosovým olejem
Vločky zalijeme horkou vodou, přidáme podle chuti džem, skořici a kokosový olej. Chutnají výborně! Navíc kokosový olej je zdrojem tuků se středně dlouhým řetězcem, které jsou pro zdraví prospěšné a prodlouží pocit nasycení. Ani s ním to však netřeba přehánět.
3. Ovesné vločky s jablkem a skořicí
¾ šálku ovesných vloček zalijeme horkou vodou, přidáme jedno nastrouhané jablko (i se slupkou) a skořici. Můžeme dosladit javorovým sirupem a posypat ořechy.
4. Ovesné vločky s banány a čokoládou
Do vloček, které jsme zalili horkou vodou, přidáme kousky kvalitní hořké čokolády, banánu a vlašských ořechů.
5. Ovesná kaše s kokosem
Na přípravu potřebujeme šálek ovesných vloček, šálek mléka, podle chuti kvalitní hořkou čokoládu, kokos a skořici. Nejprve zahřejeme mléko, do kterého přidáme ovesné vločky. Vaříme zhruba půl minuty, odstavíme, přidáme strouhaný kokos a čokoládu.
6. Ovesná kaše s banánem a skořicí
Šálek ovesných vloček dáme do šálku zahřátého mléka a chvíli povaříme. Přidáme kousky banánu, popřípadě jiného oblíbeného ovoce, posypeme skořicí a mandlemi.
Sponzorováno
7. Ovesné vločky stvořené do jogurtu
Pokud vám nechutná bílý jogurt, přidejte do něj ovesné vločky smíchané se sušeným ovocem, strouhaným kokosem a nasekanými ořechy. Pokud by vám navzdory obsahu sušeného ovoce připadaly vločky v jogurtu málo sladké, doslaďte jejich javorovým sirupem nebo rýžovým sirupem.
8. Ovocné ovesné vločky
Jedno menší jablko, meruňky, jahody (popřípadě jiné oblíbené ovoce) nakrájejte na kousky a smíchejte s polovinou šálku ovesných vloček. Zalijte pomerančovou šťávou. Podle chuti můžete přidat ještě sušené ovoce a ořechy.
9. Koláčky z ovesných vloček
Ovesné vločky, rozmačkaný banán, ořechy, med a skořici smícháme tak, aby vytvořily hustou masu, z níž se dají tvarovat koláčky. Pečeme a papíře na pečení 10-15 minut při teplotě 180 stupňů Celsia.
10. Pečené ovesné vločky
Dvě jablka nastrouháme, přidáme do nich přibližně dvě hrsti nasekaných ořechů (vlašské, mandle, kešu, lískové), šálek ovesných vloček, vajíčko, skořici, půl šálku mléka a dvě polévkové lžíce třtinového cukru. Pokud je směs příliš hustá, přidáme mléko. Naopak, pokud příliš řídká, dosypeme ovesné vločky. Směs dáme na plech vymazaný máslem, vysypaný celozrnnou moukou a pečeme 30 minut při teplotě 180 stupňů Celsia.
Ovesné vločky jsou ideální na snídani
Ovesné vločky uvolňují energii postupně a proto jsou velmi vhodné zejména ke konzumaci při snídani. Ovesná vláknina totiž zpomaluje vstřebávání cukru a tak nedochází ke vysokému vzestupu energie, ale zároveň ani její rychlému poklesu, ale uvolňuje se déle a rovnoměrně. Čerpat z ní tedy můžete celé dopoledne. K snídani si z nich můžete připravit například chutné ovesné kaše, nebo je můžete smíchat s jogurtem či čerstvým ovocem. Vybírejte zásadně ovesné vločky v přírodním stavu namísto různých slazených směsí. Svou vlastní směs si vytvořte pomocí oříšků, rozinek a ovoce sami. Pokud již cítíte potřebu jejich dosladit, učiňte tak přidáním medu.
V kuchyni se neztratí
Ovesné vločky můžete použít na několik způsobů. Většinou se používají na sladký způsob – do různých moučníků, na koláče, sušenky, lívance, ovocné saláty, do kaší, avšak použít je můžete i na slano. Jsou skvělou drobenkou například na domácí pečivo, chutnají však také jako zavářka do polévek, přísada do různých pomazánek, karbanátek, ale použít je můžete například i místo strouhanky.
A co si ještě přečíst o ovesných vločkách?
- TIP: TOP 7 zdravotních důvodů proč jíst ovesné vločky
- Věděli jste, že se dá v ovesných vločkách i koupat?
VIDEO: Ovesné vločky s vejci
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články