Sponzorováno

10 + 10 potravin a jídel, které mohou pomoci předejít mozkové mrtvici 4.88/5 (16)

Ovesné vločky patří k potravinám, které jsou super při prevenci mrtvice

Ovesné vločky patří k potravinám, které jsou super při prevenci mrtvice

Ano, opravdu existují potraviny, které jsou prevencí proti mrtvici. Konzumace více potravin, které pomáhají předcházet mrtvici, vám jistě pomůže pomoci zlepšit určité zdravotní stavy, které zvyšují riziko mrtvice.

Tyto potraviny by ideálně neměly být přidávány k nezdravé stravě. Udělejte razantnější krok. Vyměňte nezdravé potraviny ve vašem jídelníčku, vytlačte nezdravé potraviny ze svého jídelníčku zdravými potravinami. Dokážete to. Není to tak těžké!

Než se podíváme na seznam potravin, které pomohou předcházet mrtvici, ukážeme, jak mohou dietní změny reálně snížit riziko mrtvice.

Proč bychom se měli zajímat o potraviny, které zabraňují mrtvici?

Jak se říká, prevence je vždy o mnoho lepší, než léčba nemoci. To platí určitě!

Cévní mozková příhoda je život ohrožující zdravotní stav.

Některé z hlavních příčin mrtvice jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a obezita. Všechny tyto zdravotní problémy lze zlepšit zdravější stravou a větší fyzickou aktivitou.

Změny ve stravě jsou zvláště atraktivní pro ty, kteří přežili mozkovou mrtvici, pro ty kde chtějí pomoci zabránit druhé mrtvici, ale nemohou se zatím pustit do aerobního cvičení (druh cvičení, který nejlépe pomáhá snížit rizikové faktory mrtvice).

Následující dietní tipy mohou pomoci každému, kdo chce snížit riziko mrtvice. Změnou jídelníčku k lepšímu prostě podniknete první krok k lepšímu zdraví.

Nejlepší potraviny, které pomáhají předcházet mrtvici

Nyní, když chápeme výhody zlepšení vaší stravy a výhody změny směrem ke zdravější verzi jídelníčku, pojďme se vrhnout na seznam zajímavých potravin, které reálně mohou snížit riziko mrtvice.

1. Ovesné vločky (kvůli tomu, že jsou celozrnné a plné vlákniny)

Ovesné vločky jsou poslední dobou hodně populární – nyní jim přičteme k dobru další věc – je to skvělá potravina zabraňující mrtvici.

Odborníci doporučují jíst 3 nebo více porcí celozrnných produktů bohatých na vlákninu každý den a ovesné vločky jsou jednou z nich.

Jak ovesné vločky fungují jako prevence proti mrtvici? Hlavní složka ovesných vloček, rozpustná vláknina, nedovoluje vznik cholesterolu v cévách. Rozpustná vláknina se váže na cholesterol a odvádí ho ven z těla. A to je super. Hned několik výzkumů ukázalo, že pokud si dáte 1,5 až 2,5 hrnku kvalitních ovesných vloček každý den, snížíte tím hladinu krevního cholesterolu až o 20%.

2. Kvalitní jogurt (pro probiotika)

Probiotika vyživují vaši osu střevo-mozek, tedy dráhu, kde vaše střeva komunikují s vaším mozkem.

To znamená, že zlepšení zdraví střev má pozitivní kaskádový účinek na zdraví mozku – což je podstatou prevence mrtvice.

Zde vsaďte na kvalitní bílý jogurt, vyhněte se uměle slazeným a levným jogurtům. A hledejte spíše nízkotučné jogurty. Tučné jogurty nejsou to, co v tomto případě chcete.

3. Fazole (kvůli vláknině)

Abyste mohli ve své stravě těžit z probiotik, potřebujete také prebiotika.

Prebiotika jsou nestravitelná vláknina, která podporuje růst dobrých bakterií ve vašem střevě. Většina luštěnin, včetně fazolí, je skvělým zdrojem prebiotik, což z nich činí výbornou potravinu, která pomáhá předcházet mrtvici.

Tady opět vsaďte na kvalitu. Nekupujte fazole v konzervě a různých nálevech. Kupte prostě fazole v pytlíku nebo v bezobalovém obchodě a udělejte si je doma na způsob, který máte rádi.

4. Cibule (kvůli obsahu antioxidantů)

Flavonoidy jsou silný antioxidant obsažený v cibuli – mohou pomoci snížit riziko mrtvice o 20%.

To je ohromující číslo, které by mohlo pomoci motivovat více lidí, aby si doma vařili zdravá jídla, která obsahují cibuli.

Flavonoidy najdeme i v jiných potravinách – hlavně v mladém ječmeni, spirulině, chlorele, celeru, zeleném čaji, brokolici, zelí, hroznovém vínu.

5. Lněná semínka (kvůli obsahu mastných kyselin)

Váš mozek ke správné funkci potřebuje esenciální mastné kyseliny – koneckonců mozek je „vyroben“ ze 60% tuku.

Esenciální mastné kyseliny můžete získat z potravin bohatých na omega-3, které pomáhají předcházet mrtvici.

Mezi skvělé příklady takových potravin patří lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy.

6. Červené víno (kvůli obsahu antioxidantů)

Resveratrol je super antioxidant nacházející se v červených hroznech, kterému se v posledních letech dostává široké pozornosti.

Nejnovější výzkum spojil resveratrol s nižším rizikem recidivující cévní mozkové příhody.

Můžete jíst červené hrozny, abyste získali dávku resveratrolu, nebo si můžete vychutnat malou sklenku červeného vína. Dávejte si však pozor na alkohol. Existuje mnoho studií, které ukazují, že více než dva alkoholické nápoje denně zvrátí všechny výhody konzumace červeného vína.

Takže? Dejte si jednu malou sklenku červeného vína denně. Více ne!

7. Losos a další ryby (kvůli obsahu vitamínu D)

Další skvělá jídla, která pomáhají předcházet mrtvici, jsou ty s vysokým obsahem vitamínu D, jako třeba losos.

Vitamin D poskytuje neuroprotektivní, neuromuskulární a osteoprotektivní výhody – což znamená, že je dobrý pro váš mozek, svaly a kosti.

Sponzorováno

Potraviny, které pomáhají chránit váš mozek, také podporují prevenci mrtvice.

Losos, tuňák, pstruh a makrela mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržovat váš krevní tlak a cholesterol pod kontrolou. Vědci ve skutečnosti spojili pravidelnou konzumaci ryb s nižším rizikem mrtvice.

Ryby obsahují i omega 3 mastné kyseliny. Omega-3 jsou zdravé tuky, které se nacházejí v tučných rybách. Konzumace dvou až tří porcí ryby každý týden může podpořit zdraví srdce a snížit riziko mrtvice.

8. Ovoce a zelenina (kvůli živinám a vláknině)

Není překvapením, že ovoce a zelenina, které jsou chytrou dietní volbou pro kontrolu hmotnosti a udržení vašeho srdce v dobré kondici, mohou také pomoci předcházet mrtvici. Mají přirozeně nízký obsah tuku a kalorií, ale jsou bohaté na vlákninu, která vám pomůže cítit sytě. Ovoce a zelenina jsou také nabité živinami, jako je draslík, vláknina, folát, vitamín A a vitamín C.

Potraviny s vysokým obsahem draslíku, jako jsou sladké a bílé brambory, banány, rajčata, sušené švestky, meloun a sója, vám mohou pomoci udržet zdravý krevní tlak – hlavní rizikový faktor mrtvice.

Potraviny bohaté na hořčík, jako je špenát, jsou také spojeny s nižším rizikem mrtvice.

Konzumace čtyř až pěti porcí ovoce a zeleniny každý den může snížit riziko mrtvice.

9. Avokádo (kvůli obsahu zdravých tuků a živin)

Jeden šálek rozmixovaného avokáda obsahuje asi 1 116 miligramů draslíku, což odpovídá zhruba 24 procentům vaší denní potřeby tohoto minerálu. Nemluvě o tom, že avokádo je nabité mastnými kyselinami zdravými pro srdce, u kterých bylo prokázáno, že snižují zánět.

Avokádo má vysoký obsah mononenasycených tuků, což je druh tuku, který v těle podporuje dobrý druh cholesterolu HDL. Avokádo je také ovoce s vysokým obsahem vlákniny a poskytuje 3 gramy vlákniny na 50 gramů porce.

10. Hořká čokoláda

Co kdybychom vám řekli, že konzumace až šesti malých porcí hořké čokolády týdně by mohla snížit vaše šance na rozvoj ischemické choroby srdeční, cukrovky a mrtvice? Podle studie v magazínu Nutrients je to opravdu velmi možné. Možná je to díky vysokému obsahu hořčíku v hořké čokoládě – jen 30 gramů kvalitní hořké čokolády (mluvíme o 70–85 procent kakaové sušiny v čokoládě) poskytuje 20 procent doporučeného denního příjmu hořčíku pro ženy a 15 procent pro muže.

Tmavá čokoláda obsahuje vyšší množství antioxidantů, vlákniny, železa, hořčíku a dalších stopových minerálů. Fytochemikálie v hořké čokoládě mohou pomoci otevřít krevní cévy a snížit krevní tlak. Pamatujte, že hořká čokoláda může stále obsahovat přidané cukry, takže dávejte pozor na velikost porce. Když je hořká čokoláda konzumována v malých množstvích, může skutečně doslova zachránit váš život.

A pamatujte, že musí jít o hodně hořkou čokoládu, čím více kakaové sušiny, tím lépe (alespoň 70%, ale nebojte se ani 90% procentní čokolády).

To samozřejmě není vše

Existují i další a další potraviny, které mohou perfektně sloužit jako prevence mrtvice. Zmiňme některé další:

  1. Česnek – používá se při předcházení kornatění cév, které je doprovodným příznakem tvorby cévních usazenin.
  2. Rajčata – ať sušená, či čerstvá – obsahují látku lykopen. Zajímavost: ženy s vysokou hladinou lykopenu v krvi vykazovaly nižší ztuhlost svých cév.
  3. Lněná semínka jsou dobrým rostlinným zdrojem už zmíněných omega-3 mastných kyselin.
  4. Dýňová semínka – tato malá semínka jsou plná živin, jako jsou bílkoviny, hořčík, draslík a polynenasycené tuky.
  5. Olivový olej je skvělý pro předcházení vysoké hladiny cholesterolu v krvi.
  6. Špenát je známý tím, má vysoký obsah kyseliny listové a draslíku – obě látky zabraňují vzniku vysokého krevního tlaku.
  7. Brusinkový džus – s ním si parádně pročistíte cévy.
  8. Sušené meruňky – Podle American Heart Association je nízká hladina draslíku přičítána vysokému krevnímu tlaku nebo hypertenzi, která může vést k infarktu nebo mrtvici. Jen jeden šálek sušených meruněk obsahuje 1511 miligramů draslíku, což odpovídá 32 procentům vaší denní potřeby.
  9. Borůvky – studie naznačují, že potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou borůvky, jahody a ostružiny, mají schopnost snižovat riziko druhého infarktu nebo mrtvice.
  10. Banány

Klíčem je najít rovnováhu v potravinách, které zabraňují mrtvici

Doufáme, že vás tyto potraviny, které pomáhají předcházet mozkové mrtvici, inspirovaly k tomu, abyste převzali odpovědnost za své zdraví.

Nepotřebujete přehodnotit a ihned změnit svůj jídelníček najednou ze dne na den. Pomalé, stálé změny vám mohou pomoci vybudovat trvalé návyky – zde neplatí myšlení typu všechno nebo nic – postupně přidávejte zdravé potraviny do svého jídelníčku a pomalu vysuňte ty nezdravé.

Nahrazením nezdravých potravin těmito zdravějšími možnostmi můžete zlepšit své zdraví a snížit riziko mrtvice.

Sponzorováno

A co děláte proti mrtvici vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o mrtvici přečtěte naše další články

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva