Sponzorováno

Vitamín B3 (Niacin) – funkce, zdroje, příznaky nedostatku 4.93/5 (27)

Vitamín B3 najdete i v rybách

Vitamín B3 najdete i v rybách

Niacin podporuje funkci zažívacího ústrojí, kůže a nervů. Stejně má nenahraditelnou úlohu při přeměně potravy na energii. Důležitým zdrojem niacinu jsou mléčné výrobky, drůbež, ryby, libové maso, ořechy a vejce. Nedostatek niacinu může vést k pelagře, nemoci charakterizované postižením kůže, problémům s trávením a duševní poruchou.

Vitamin B3, také nazývaný niacin, je jedním z osmi vitamínů B rozpustných ve vodě. Niacin má v těle široké využití, pomáhá při činnostech v zažívacím, kožním a nervovém systému. Niacin, název vytvořený z vitaminu kyseliny nikotinové, přichází v několika formách, včetně niacinamidu (nikotinamidu) a inositol hexanikotinátu. Každá z těchto forem má také různé využití.

Biochemické funkce vitamínu B3

  • součást důležitých koenzymů v metabolismu sacharidů, mastných kyselin a aminokyselin (NAD a NADP)
  • udržuje normální tělesný růst a přiměřenou zásobu energie
  • podporuje syntézu žlučových solí, potřebných pro trávení tuků a vstřebávání živin rozpustných v tucích (vitamíny A , D, E a K)
  • reguluje syntézu hormonů (tyroxin, inzulín, růstový hormon)
  • působí především v játrech, kůži, střevech a kostní dřeni
  • podporuje metabolismus tuků a přispívá k útlumu tvorby cholesterolu a triglyceridů

Tento vitamín plní v těle řadu důležitých funkcí. Pomáhá zlepšovat krevní oběh, může pomáhat při nemocech kloubů, přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek. Je ho zapotřebí při uvolňování energie ze sacharidů, udržování správné hladiny krevního cukru, správné funkce nervového systému a zažívacího traktu. Pomáhá udržovat zdravý mozek, zmírňuje deprese a úzkostné stavy.

Niacin dokáže snížit hladinu cholesterolu i triglyceridů (krevních tuků). Poskytuje rovněž určitou ochranu před znečišťujícími látkami v ovzduší a jedy. V lékařské terminologii se můžeme setkat se třemi typickými projevy pelagry: deprese, dermatitida a průjem.

Výskyt vitamínu B3 (niacinu) v potravinách

Především v rostlinách, cereálních produktech, kávě, vnitřnostech, rybách, hovězích játrech, kuřecím a vepřovém mase, skopovém, jehněčím a telecím. D8le jsou zdrojem vitamínu B3 také ořechy a vejce.

Denní dávka vitamínu B3

Doporučené denní množství (RDA) podle směrnice Evropské unie z roku 1990 pro příjem potravinami je 18 mg / den.

Bezpečnost

Tolerovaná horní hranice příjmu pro dospělé: 35 mg / den

Sponzorováno

Rizikové skupiny

  • zvýšená potřeba: těhotenství, kojení
  • dlouhodobé užívání léků (např. isoniazid, paracetamol, diazepam, fenobarbital)

Příznaky nedostatku vitamínu B3

  • pelagra (kožní záněty, průjem, postižení sliznic, depresivní psychóza, demence)
  • vyčerpání
  • mírné kožní vyrážky
  • průjem, podráždění
  • bolest hlavy, příznaky imitující úžeh
  • ztráta chuti k jídlu
  • poruchy spánku

Vyšší dávky vitamín B3

Výzkumy jednoznačně prokázaly, že pravidelné podávání vyšších dávek B3 výrazně pomohlo osobám s revmatoidní artritidou a osteoartrózou. Během několika měsíců docházelo k zlepšení kloubní funkce, zvětšení hybnosti, k vytrvalosti a lepší svalové síle. Niacin má při těchto chorobách protizánětlivý účinek a přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek.

Citliví jedinci mohou špatně reagovat na vyšší dávky vitamínu B3 pocitem nepříjemného tepla, svěděním kůže, vyrážka, břišní nevolností a pocitem na zvracení.

Niacin a cholesterol

Niacin je známý snižováním LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů v krvi. Některé zdroje dále uvádí, že niacin může zvýšit HDL (dobrý) cholesterol o více než 30 procent. Proto byl niacin hlavní součástí léčby vysokého cholesterolu po dobu nejméně 50 let. Avšak rozsáhlá studie z roku 2014 způsobila, že někteří odborníci ve zdravotnictví tento názor přehodnotili.

Studie, která byla publikovaná v magazínu The New England Journal of Medicine, zkoumala kardiovaskulární onemocnění ve věku 50 až 80 let. Tito lidé po čtyři roky užívali statinové léky, které byly kombinovány s niacinem a laropiprantem s prodlouženým uvolňováním, který snižoval návaly horka spojené s niacinem. Niacin neměl za následek předpokládané snížené srdeční infarkty a mrtvice. Užívání těchto léků bylo spojeno s vyšším rizikem úmrtí ze všech příčin a závažnými vedlejšími účinky, včetně problémů s játry, nadměrného krvácení, infekcí, ztráty kontroly hladiny cukru v krvi u diabetiků, dny a rozvoje diabetu. Autoři studie dospěli k závěru, že lékaři by měli tyto nepříznivé účinky brát v úvahu při předepisování niacinu a možná by měl být niacin používán pouze k léčbě těžkých pacientů.

Článek z roku 2017 v Journal of Clinical-Lipidology však citoval předchozí studie, které zaznamenaly snížení kardiovaskulárních příhod u pacientů, kteří kombinovali niacin se statiny. Autoři článku uvádějí, že je zapotřebí více výzkumu, než niacin skončí svůj termín jako základ léčby cholesterolu.

Sponzorováno

Mnoho lékařů nedoporučuje nějakou samoléčbu niacinem a dále nabádá, že v mnoha případech není suplementace tohoto vitamínu nutná. „U ve vodě rozpustných vitamínů, jako jsou C a B komplex, je mnohem těžší dosáhnout toxických hladin při nadměrném požití, ale znamená to, že je musíme pravidelně brát v nějakých doplňcích? Ve většině případů to není nutné,“ řekl nám lékař. Většina lidí je schopna získat dostatek niacinu zdravou stravou.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Vitamín B3 (Niacin) – funkce, zdroje, příznaky nedostatku”

    1. […] metabolismus mastných kyselin a cholesterolu a brání jejich ukládání v játrech. Spolu s vitamínem B3 zvyšuje peristaltiku střev, má pozitivní účinky na činnost mozku, pomáhá ve stresových […]

    2. […] B5 prospěje vaší pleti, další látky pomáhají při chudokrevnosti a během těhotenství. Vitamín B3 pomáhá při únavě, dodá energii, meruňky obsahují například i látky, které regulují […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva