Obsah článku
Nedostatek vitamínů se projevuje postupně a mírně a nemusíme si nic všimnout. Později se začnou rozvíjet mnohé závažné diagnózy.
Některá onemocnění (celiakie, zánětlivé onemocnění střev …) mohou narušit vstřebávání vitamínů a způsobit jejich nedostatek. V takovém případě je třeba nejdříve odstranit problém a pak doplnit vitamíny a ostatní chybějící složky. Pokud se problém nevyřeší, organismus neumí doplněné vitamíny správně zužitkovat. V tomto případě se důležité látky nevstřebávají, tělo je vylučuje.
První příznaky nedostatku vitamínů
Změny ve vlasech, kůži, suchá pokožka … to všechno signalizuje, že něco není v pořádku. Většinou chybějí vitaminy skupiny B, nejčastěji biotin, B12 a omega mastné kyseliny. Křeče v nohách většinou signalizují nedostatek vápníku, vitaminu D, B12, hořčíku.
Mnohé diagnózy mají přímou spojitost s dlouhodobým nedostatkem určitých vitamínů. Výzkumy potvrdily, že Parkinsovova nemoc, syndrom neklidných nohou, schizofrenie, komplikace diabetu, vznikají právě kvůli nedostatku B vitamínů, E a omega mastných kyselin. Anémie je stav, kdy organismus nemá dostatek železa. Dlouhodobý nedostatek B12 a kyseliny listové může časem vést k anémii. Časté nachlazení, bolest z nejasné příčiny, snížená imunita a mnohé další problémy mohou signalizovat nedostatek vitamínů. Podívejte se na náš přehled.
Nedostatek vitamínu A
Nedostatek vitaminu A je typický hlavně pro rozvojové země a nejčastěji se projevuje poruchami zraku. Nejsnáze stádium představuje tzv. noční slepotu, vážnější formy jsou xeroftalmie, keratomalacie až úplná slepota. Jak se dále projevuje hypovitaminóza (nedostatek) vitamínu A?
- šeroslepost,
- ztráta chuti k jídlu,
- poruchou imunity (obranyschopnosti),
- zastavení růstu,
- suchost, loupání kůže,
- průjem
- někdy se vyskytuje infekce víčka – tzv. ječné zrno.
- Dále vysychání sliznic,
- poruchy v nervovém systému,
- poruchou stavby kosti.
Nedostatek vitaminu B1 (thiamin)
Na nedostatek B1 je citlivý nervový systém a dlouhodobý nedostatek se může končit smrtí. Mezi známé onemocnění patří beri-beri (neurologické a kardio onemocnění), Wernicke-Korsakovův syndrom a zraková neuropatie. V ČR se s plně rozvinutou beri-beri zřejmě nesetkáme, ale výše zmíněné příznaky se objevit mohou spolu s únavou, nechutenstvím, bušením srdce, bolestmi hlavy a dalšími neurčitými obtížemi.
I mozek je nedostatkem thiaminu postižen a u alkoholiků je právě toto důležitým faktorem pro vznik Korsakovova syndromu, který se projeví poruchami paměti, demencí a vymýšlením si chybějících faktů.
Nejvíce postižené orgánové soustavy při nedostatku thiaminu jsou nervová soustava a kardiovaskulární aparát.
Nedostatek vitamínu B2 (riboflavin)
Vyplavuje se neustále močí ven z organismu a proto musí být jeho příjem pravidelný. Nedostatek se projevuje červenými a popraskanými rty, zánětem jazyka, dásní, afty, bolestmi v krku, popraskanými koutky, suchou pokožka, senzitivníma očima. Další projevy nedostatku tohoto vitamínu:
Sponzorováno
- záněty ústních koutků (cheilitis angularis)
- záněty rtů nebo jazyka
- záněty spojivek
- světloplachostí
- ztenčení sliznice v ústech
- sytě červená barva sliznic
- atrofie jazyka (úbytek tkáně jazyka)
Vitamin B3 (niacin)
Při nedostatku vitaminu B3 může vzniknout průjmová onemocnění – pellagra. Pellagra je v lékařských učebnicích označována jako nemoc tří D podle tří hlavních příznaků – Demence (zmatenost, halucinace), Dermatidida (šupinatá kůže a kožní záněty) a Diarea (průjmy). Setkat se s pellagrou v současné ČR je nicméně prakticky nemožné.
Při lehkém nedostatku vitaminu se objevují celkové a neurčité příznaky jako je únava, depresivní nálady, nevýkonnost, nechutenství a zvracení.
Vitamin B5 (kyselina pantotenová)
Mezi příznaky patří – snížení energie, necitlivost, parestézie (nepříjemné pocity ve svalech), podrážděnost, únava, apatie, slabost. Nedostatek je u nás vzácný. Další projevy nedostatku vitamínu B5:
- křeče v nohách
- nechutenství
- nespavost
- deprese
- snížená odolnost vůči infekcím
- poruchy růstu
- neplodnost
- dermatologické potíže
Vitamin B6 (pyridoxin)
U dětí se nedostatek vitamínu B6 projevuje podrážděností, neurologickými problémy. U dospělých se nedostatek projevuje kožními problémy, puchýřky na jazyku, záněty koutků, zarudlýma očima, lézemi na kůži, únavou, zmateností, neuropatií.
Vitamin B9 (kyselina listová)
Kyselina listová je podstatná pro správné fungování tělesných funkcí, pro zdravý růst a dospívání. Její nedostatek je mimořádně nebezpečný během těhotenství a může zapříčinit vznik různých deformací, poškození. Příznaky nedostatku B9 jsou deprese, rakovina, zmatenost anémie, degenerace svalů, průjmy, mozková mrtvice.
Vitamin B12 (kobalamin)
Podílí se na správném fungování mozku, nervového systému a krvetvorbě. Příznaky nedostatku jsou anémie, problémy trávicí soustavy, neurologické problémy, pohybové nemoci, demence, psychické problémy, svědivé a pálivé pocity, snížené svalové reflexy.
Vitamin C
Vitamín C patří mezi nejdůležitější vitamíny, stáli nedostatek způsobuje kurděje. Projevy – krvácející dásně, krev vytékající z tělesných otvorů, špatné hojení ran. V dnešní době se toto onemocnění již téměř nevyskytuje a obecné příznaky nedostatku vitaminu C jsou únava, slabost, suchá pokožka, lámavé vlasy, časté otoky, záněty a bolesti dásní, krvácení z nosu, snížená imunita, časté infekce, bolesti kloubů, ztráta zubů, ztráta na váze, lapání po dechu, nervové problémy, křeče a horečka.
Vitamin D
Vitamín D si umí tělo vytvářet v pokožce samo. Je třeba vystavení dennímu světlu s UVB paprsky. Nedostatek způsobuje křivici, měknutí lebečních kostí, osteoporózu, bolest svalů. V případě dlouhodobého nedostatku se rozvíjejí mnohé závažná onemocnění.
Nedostatek vitamínu D u dětí
U dětí je tento nedostatek nebezpečný. Může:
- poškodit růst kostí, zubů a chrupavek
- zapříčinit křivici neboli rachitis, jehož následky jsou křehkost, lámavost a deformace kostí. Název nemoc získala v dávné minulosti, kdy se dětem z neznámých příčin křivily končetiny.
- zapříčinit svalovou slabost,
- zapříčinit zpomalený růst,
- zapříčinit apatii u dětí
- zapříčinit podrážděnost. Při přehlížení tohoto problému se brzy začnou
- kosti se mohou lehce lámat a deformovat, protože v kostech začne převažovat chrupavčitá hmota.
Nedostatek vitamínu D u dospělých
U dospělých vede nedostatek vitamínu D k onemocnění zvanému
- osteomalacie. Kosti se stávají křehké a lámavé kvůli nedostatečnému ukládání vápníku do kosti. Nedostatečné ukládání vápníku způsobuje jejich demineralizaci.
- Pobolívání kostí v zimních měsících – u lidí po třicítce může být prvním varováním před nastupujícícm odvápňováním kostí, které může mít příčinu v nízkém přívodu tohoto vitamínu do těla. Také léčba kortikosteroidy může vyvolat odvápnění kostí a nedostatek vitamínu D.
A co vy? Dbáte na dostatek vitamínů ve stravě?
VIDEO: Jíme správné vitamíny?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články