Sponzorováno

Příznaky předávkování vitamínem B – je to možné? 4.94/5 (36)

Příznaky předávkování vitamínem B - je to možné?Vitaminy skupiny B jsou nezbytné pro vaše zdraví. To je jistě pravda. A obvykle můžete dostat dostatečné množství všech těchto vitamínů z vaší stravy. Díky správnému jídelníčku, samozřejmě. Můžete ale těchto vitamínů přijmout tolik, že se jimi předávkujete? Jde to?

Nemůžete se předávkovat vitaminem B, který sníte v jídle. To nejde. Ale pokud máte určité zdravotní potíže nebo užíváte doplňky stravy, multivitaminy nebo bylinné přípravky a konzumujete obohacené potraviny, můžete překročit doporučenou horní hranici. Pak je užitečné vědět, které vitaminy B mohou způsobit toxicitu nebo nepříznivé účinky a jaké příznaky je třeba dávat pozor.

O vitaminu B

Mezi výhody vitaminu B patří pomoc při výrobě energie pro správné fungování srdce, mozku a krevních buněk. Osm vitamínů tvoří komplexní skupinu vitaminu B. Některé vlastnosti mají společné, ale všechny mají různé funkce a různé doporučené denní příjmy. Některé z nich mají vyšší úroveň příjmu.

Protože vitaminy B jsou rozpustné ve vodě, jsou případy toxicity vzácné, ale nadměrné užívání (třeba doplňky) může vést k nebezpečné dávce. Některé doplňky stravy s obsahem multivitaminů a vitamínu B obsahují podstatně vyšší množství, než je denní hodnota, doporučená denní dávka a dokonce i stanovené tolerovatelné horní úrovně příjmu.

Proč vlastně někdo užívá vitamíny B jako doplněk, když je může brát ze stavy?

Existuje hned několik důvodů, proč někdo musí brát doplňky s vitamíny B. Jsou to třeba tyto důvody (existuje jich mnohem víc):

  • Užívání některých léků, které narušují vstřebávání vitamínů, včetně některých léků proti záchvatu, inhibitorů protonové pumpy a metforminu. Perorální antikoncepční prostředky mohou podle určitých zdrojů také vyčerpávat několik vitamínů B.
  • Máte omezený jídelníček – jste vegetarián, vegan nebo dodržujete dlouhodobě nízkokalorickou dietu
  • Můžete mít nějaký problémový zdravotní stav nebo nemoc, která zhoršuje trávení nebo vstřebávání vitamínů, třeba jako je celiakie nebo Crohnova choroba
  • Někdo má třeba závislost na drogách nebo alkoholu
  • Snížení žaludeční kyseliny v důsledku věku
  • Zotavuje se z chirurgického zákroku, jako je například hubnutí, žaludeční bypass nebo odstranění části tenkého střeva
  • Těhotenství nebo kojení
  • HIV nebo AIDS
  • Někdo je diabetikem

Pojďme se tedy podívat na konkrétní vitamíny skupiny B.

Thiamin – vitamín B1

Thiamin neboli vitamin B1 hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu a správném fungování svalů, nervového systému, kůže a mozku. Mezi potravinové zdroje thiaminu patří maso, celá zrna, luštěniny a obohacená jídla. Doporučená denní dávka je 1,2 miligramu pro muže a 1,1 miligramu pro ženy.

Doplňky obvykle obsahují 50 až 500 miligramů vitaminu B1 na jednu tabletu. Není stanovena horní hranice, protože při předávkování thiaminem není znám žádný toxický účinek.

Riboflavin – vitamín B2

Riboflavin neboli vitamin B2 je důležitý pro zdravou pokožku, vlasy, krev a váš mozek. Dobrými zdroji potravy jsou mléko, vejce, orgánové maso, zelená zelenina a obohacená jídla. DDD pro riboflavin je 1,3 miligramu pro muže a 1,1 miligramu pro ženy.

Doplňky často obsahují 25 až 100 miligramů, ale vaše tělo nemůže absorbovat více než asi 27 miligramů najednou. Budete vědět, zda jste užili více riboflavinu, než je nutné, protože díky tomu budete mít jasně žlutou moč, což je jen přebytek vitamínu B2.

Niacin – vitamin B3

Niacin neboli vitamin B3 pomáhá vašemu tělu metabolizovat sacharidy, tuky a bílkoviny na energii. Dobrým zdrojem potravy jsou živočišné bílkoviny, ryby, houby, brambory a luštěniny. DDD (doporučená denní dávka) pro niacin je 16 miligramů pro dospělé muže a 14 miligramů pro ženy.

Předávkování niacinem z volně prodejných léků nebo léků na předpis může způsobit toxicitu, pokud překročíte doporučené horní limity – 30 miligramů pro dospívající a 35 miligramů pro dospělé. Doplňky obvykle obsahují 20 až 500 miligramů na tabletu.

Dvě hlavní formy doplňkového niacinu jsou kyselina nikotinová a nikotinamid. Niacinové doplňky s 30 miligramy nebo více kyseliny nikotinové mohou způsobit, že kůže na tváři, pažích a hrudníku zčervená a pálí, mravenčí nebo svědí a může také vyvolat bolesti hlavy a závratě. Při denních dávkách 1 000 miligramů nebo více kyseliny nikotinové se mohou vyvinout vážné příznaky včetně těchto:

  • Nízký krevní tlak
  • Bolesti břicha, nevolnost a pálení žáhy
  • Extrémní únava
  • Vysoká hladina cukru v krvi
  • Špatné nebo rozmazané vidění a hromadění tekutin v očích
  • Dna
  • Rychlý tep
  • Při dlouhodobém užívání, problémy s játry, včetně hepatitidy a selhání jater

Jako doplněk má nicotinamid méně vedlejších účinků než kyselina nikotinová. Avšak při vysokých dávkách 500 až 3 000 miligramů nebo více denně může nikotinamid způsobit:

  • Průjem
  • Snadné pohmoždění
  • Zvýšené krvácení z ran
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Poškození jater

Kyselina pantothenová – vitamin B5

Kyselina pantothenová neboli vitamin B5 je nezbytná pro produkci krevních buněk, vyrovnávání hladin glukózy, správu cholesterolu a pomoc pokožce. Potraviny obsahující kyselinu pantothenovou jsou živočišné bílkoviny, vejce, mléko, houby, celá zrna a ořechy.

Sponzorováno

Doporučený dostatečný příjem pro vitamin B5 je 5 miligramů. Doplňky stravy se obvykle pohybují od asi 10 miligramů v multivitaminových produktech do 1 000 miligramů v jednotlivých doplňcích vitamínu B5. Kyselina pantothenová je považována za bezpečnou, ale velmi vysoké dávky, například 10 000 miligramů denně, mohou způsobit:

  • Žaludeční nevolnost
  • Průjem
  • Zvýšené riziko krvácení

Pyridoxin – vitamin B6

Vitamin B6, neboli pyridoxin, je nezbytný pro metabolismus bílkovin, zdraví vašeho mozku a produkci hormonů. Vitamin B6 se nachází v mase, rybách, bramborách, obilí a ovoci (kromě citrusů). Doporučená denní dávka pro dospělé ve věku 19 až 50 let je 1,3 miligramu. Pro věkové skupiny 51 a starší je to 1,7 miligramu pro muže a 1,5 miligramu pro ženy. Horní hranice pro dlouhodobý vitamín B6 je 80 miligramů pro dospívající a 100 miligramů pro děti od 19 let.

Stejně jako u jiných vitamínů B nebylo hlášeno, že vysoký příjem ze zdrojů potravy způsobuje příznaky toxicity. Doplňky se obvykle pohybují od dávky 5 až 500 miligramů na tabletu. Národní ústavy zdraví varují, že denní příjem 1 až 6 gramů vitamínu B6 po dobu 12 až 40 měsíců může vést k příznakům:

  • Progresivní poškození nervů způsobující nedostatečnou kontrolu svalů nebo koordinaci
  • Bolestivé, znetvořující kožní léze s necitlivostí, brněním nebo pálením
  • Citlivost na světlo
  • Gastrointestinální stavy, jako je nauzea a pálení žáhy
  • Snížená schopnost cítit bolest nebo extrémní teploty

Závažnost příznaků je závislá na dávce a často mizí, když je příjem ukončen.

Folát – vitamin B9

Kyselina listová, někdy nazývaná vitamin B9, je životně důležitá pro tvorbu buněk a pomáhá předcházet vrozeným vadám, pokud je užívána před těhotenstvím a během těhotenství. Vitamín B9 můžete získat z konzumace hovězích jater, špenátu, chřestu a obohacených zrn. DDD pro kyselinu listovou je 400 mikrogramů ve věku 14 a více let. Kyselina listová je syntetická forma folátu dostupná v doplňcích. Běžné dávky v doplňcích se pohybují od 400 do 800 mikrogramů pro dospělé.

Bezpečná horní hranice nebyla stanovena pro foláty, ale příjem více než 5 000 mikrogramů denně by mohl maskovat nedostatek vitaminu B12 a škodlivou anémii. Neurologické důsledky mohou být nevratné. Kromě toho společnost McGill uvádí, že doplňková dávka 1 000 mikrogramů prokázala zvýšený výskyt rakoviny prostaty a mírný nárůst rakovinových polypů.

Kyanokobalamin – vitamin B12

Vitamin B12 neboli kyanokobalamin je nezbytný pro zdraví nervových tkání, funkci mozku a tvorbu červených krvinek. Potraviny, které dodávají vitamín B12, jsou primárně omezeny na živočišné produkty, jako je maso a mléčné výrobky, proto třeba vegetariáni a vegáni často berou doplňky vitamínu B12.

Doporučená denní dávka vitaminu B12 je 2,4 mikrogramů ve věku 14 a více let. Megadávky až 2 000 mikrogramů jsou považovány za bezpečné při léčbě nedostatku B12. Vzhledem k nízkému potenciálu toxicity není stanoven horní limit pro vitamin B12.

Nejběžnější formou doplňku B12 je kyanokobalamin, který je chemicky syntetizován. Existuje několik forem podávání, včetně injekčních, tabletových forem, atopických krémů, nosních sprejů a tablet „pod jazyk“ nebo pastilek. Vaše tělo však ve skutečnosti absorbuje pouze asi 10 mikrogramů perorálního doplňku o obsahu 500 mikrogramů.

Podle webu B12-Vitamin.com ve velmi vzácných individuálních případech vedly intramuskulární injekce vysokých dávek B12 k mírným imunitním odpovědím, ale reakce mohou být přičítány konzervačním látkám obsaženým v doplňku B12. Mezi příznaky patří:

  • Podráždění kůže, jako je konkrétní forma akné
  • Návaly horka
  • Závrať
  • Nevolnost

Některá bezpečnostní opatření týkající se užívání doplňků vitaminu B12 jsou:

  • Po obdržení koronárního stentu nepoužívejte vitamin B12, folát a vitamin B6, protože kombinace může zvýšit riziko zúžení krevních cév.
  • Pokud máte alergii nebo citlivost na kobalt nebo kobalamin, nepoužívejte vitamin B12.
  • Neužívejte vitamín B12, pokud trpíte Leberovou chorobou, což je dědičné oční onemocnění. B12 může vážně poškodit zrakový nerv a vést k oslepnutí.
  • Užívání vysokých dávek B12 k léčbě nedostatku může odhalit příznaky polycythemia vera, což je stav vysokého počtu červených krvinek.

A co říci na závěr?

Sponzorováno

Předávkování vitamínem B se vyhnete, když budete jíst kvalitní zeleninu a maso a nebudete konzumovat příliš mnoho potravinových doplňků vitamínu B z lékárny. Příliš velké množství vitamínu B stejně vyloučíte pomocí moči z těla ven a tím pádem posíláte peníze do záchodu. Předávkování není časté, spíš výjimečné, ale nastat může.

Co si dále přečíst o vitamínech skupiny B?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva