Obsah článku
Vitamín D, seznamte se
Pokud se v období nadcházejících viróz rozhodneme posílit naši imunitu, často běžně sáhneme po osvědčeném pomocníkovi, jako je vitamín C. Ať už syntetický nebo doplněný prostřednictvím potravin bohatých na jeho obsah. Často však zapomínáme, že pro správnou funkci našeho imunitního systému je velmi důležitý ještě jeden významný vitamín. A tím je právě vitamín D.
Vitamín D (někdy zvaný také antirachitický vitamín) patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v našem organismu je velmi důležitý. Ovlivňuje více než 200 procesů probíhajících v našem těle a přesto ze stravy dokážeme získat zhruba pouze 10% jeho potřebné dávky pro organismus. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření. Během zimních měsíců však nemůžeme na tento zdroj příliš spoléhat, protože přirozeně trávíme více času v teple domova. Zpravidla se uvádí, že pokud vám bude svítit slunce na obličej a paže zhruba 20 minut denně každý třetí den, dostane váš organismus dostatečné množství této důležité látky. UVB záření, které vytváří vitamín D na kůži, však neprochází skrze mraky a někdy neproniká ani skrze ozónovou vrstvu. Velká studie Státního zdravotního ústavu například ukázala, že především v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem „déčka“ téměř padesát procent naší populace. Je tedy třeba myslet na to, že vitamín D potřebujeme doplňovat také z jiných zdrojů. A proč je pro nás tolik klíčový?
Nejenže tento důležitý vitamín ovlivňuje látkovou výměnu vápníku, ale je důležitý pro zdravé kosti a zuby a svaly. Velkou roli hraje především ale v našem imunitním systému, na což se často zapomíná. V aktuální situaci, kdy se potýkáme s virovou pandemií, se tak často lidé ptají na to, zda by nás vitamín D mohl nějak ochránit před koronavirem SARS-CoV-2 a nemocí COVID-19.
Covid -19 – zřejmě už se znáte
Je téměř nemožné, že byste o tomto respiračním onemocnění ještě neslyšeli nebo nečetli. Ačkoliv se nikdy před tím neodlišovaly a zvlášť netestovaly jednotlivé druhy viru a všechny se takzvaně „házely do jednoho chřipkového pytle“, v roce 2020 se to rapidně změnilo. Objevil se totiž nový typ infekčního onemocnění, jehož název COVID-19 (pocházející z anglického spojení coronavirus disease 2019) v krátkém čase začal skloňovat celý svět. Různé druhy koronavirů jsou našimi celkem běžnými společníky, kteří způsobují nejrůznější typy nachlazení a viróz už po několik desítek let. Přesto se tomuto novému koronaviru, který nese název SARS-CoV-2 (označen též jako wuchanský koronavirus), dostává v posledních měsících daleko větší pozornosti. Mimo jiné je tomu tak proto, že virus SARS-CoV-2 se šíří výrazně rychleji, než třeba například nám důvěrně známá chřipka. Navíc tento virus mohou přenášet i nakažené osoby, u nichž se dosud neobjevily žádné symptomy.
Dne 31. prosince 2019 oznámila městská zdravotnická komise ve městě Wu-chan výskyt většího množství pacientů s příznaky pneumonie neznámého původu. Od tohoto dne se pak virus postupně rozšířil až do pandemie světových rozměrů a změnil, či alespoň nějak ovlivnil tak životy mnoha z nás. Všechny země, do kterých se virus postupně rozšířil, s touto epidemií bojují různými způsoby a snaží se tak vyvinout vakcínu, či účinný lék. A spousta lidí se každý den snaží přijít na způsob, jak se před touto nemocí účinně ochránit. V poslední době se tak čím dál častěji objevuje informace, že právě vitamín D by mohl být v tomto boji nápomocný.
Jak souvisí vitamín D a koronavirus?
V první řadě je důležité mít na paměti jednu věc. V současné době je nejúčinnější ochranou především prevence – pokud možno sociální odstup a správné hygienické návyky. To je základ u každé známé respirační choroby. Výzkumy v posledních letech však ukazují, že zdravá hladina vitamínu D v organismu pomáhá udržovat zdravý imunitní systém a tím mu tak obecně pomáhá s ochranou před respiračními chorobami. Ve skutečnosti je vitamín D pro náš imunitní systém až tak důležitý, že jeho nízká hladina je spojena se zvýšenou náchylností k infekcím. Má protizánětlivé i imunoregulační vlastnosti a je rozhodující pro aktivaci obranyschopnosti našeho imunitního systému. Vitamín D rovněž zlepšuje funkci imunitních buněk, včetně T-lymfocytů (druh bílých krvinek) a makrofágů (hrají velmi důležitou roli v našem imunitním systému), které chrání naše tělo před škodlivými patogeny. Nízká hladina vitaminu D je spojena se zvýšeným rizikem onemocnění dýchacích cest, včetně tuberkulózy, astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci, jakož i virových a bakteriálních respiračních infekcí. Nedostatek vitaminu D je navíc spojen se sníženou funkcí plic, která může ovlivnit schopnost vašeho těla bojovat s respiračními infekcemi.
Předběžné výsledky nedávné studie provedené vědci z Queen Elizabeth Hospital Foundation Trust a University of East Anglia také našli souvislost mezi nízkou hladinou vitamínu D s úmrtností na onemocnění COVID-19 v celé Evropě. Jde o studii, která si určitě zaslouží určitou pozornost jako potenciální kousek koronavirové skládačky, která nám připomíná, že zdraví a nemoc jsou složitým a nedílným komplexem, zahrnující celou řadu faktorů našeho životního stylu. Ačkoliv je na toto téma třeba dalších studií, jednoduchý statistický test ukázal, že mezi čísly existuje docela přesvědčivá korelace – populace s nižší než průměrnou koncentrací vitaminu D vykazovala více úmrtí na SARS-CoV-2. „Nejzranitelnější skupinou populace COVID-19 je také skupina s největším deficitem vitamínu D,“ uzavírají vědci ve své předběžné zprávě.
Sponzorováno
Další rozsáhlejší studie celkem 11 321 lidí ze 14 zemí prokázala, že doplňování vitamínu D snížilo riziko akutních infekcí dýchacích cest nejen u těch, kteří měli nedostatek vitamínu D, ale také u pacientů s odpovídajícími hladinami. Studie celkově ukázala, že doplňování vitamínu D snížilo riziko vzniku alespoň jednoho akutního infektu dýchacích cest až o 12%. Ochranný účinek byl nejsilnější u osob s nízkou hladinou vitamínu D. Mimo jiné studie ukázala, že doplňování vitamínu D je nejúčinnější tehdy, když se doplňuje týdně nebo denně v malých dávkách.
Pokud se užívá ve větších dávkách s větším rozestupem, je jeho účinek výrazně menší. (zdroj)
Ukázalo se také, že doplňky vitamínu D snižují úmrtnost u starších dospělých, kteří jsou nejvíce ohroženi rozvojem onemocnění dýchacích cest, jako je například COVID-19 (studie zde).
Rovněž australská expertka na zdraví, odbornice na rakovinu kůže Rachel Nealová tuto myšlenku podpořila. V minulosti se již zabývala několika výzkumy, které odhalovali vliv slunění na naše zdraví. Publikovala na toto téma také studii o vlivu vitamínu D (který se tvoří právě při kontaktu slunečních paprsků s naší kůží) na infekce dýchacích cest. Výzkumu se zúčastnilo zhruba 78 tisíc osob a závěrem bylo, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D v organismu byli téměř až dvakrát náchylnější k vážnějšímu průběhu infekce dýchacích cest, která navíc trvala u pacientů delší dobu.
Z další studie z roku 2020 také vyplývá, že hypovitaminóza (chorobný nedostatek určitého vitamínu) vitamínu D je připisována zvýšenému riziku poškození plic a syndromu akutní respirační tísně, jakož i cukrovky, kardiovaskulárních příhod a přidružené komorbidity (současný výskyt více nemocí), které jsou hlavními příčinami závažného klinického problému u pacientů COVID-19. Vzhledem k ochranné úloze vitamínu D a jeho vlivu na náš imunitní systém tedy lze vyvodit myšlenku, že suplementace vitamínu D může posílit imunitní systém pacientů s COVID-19 a snížit tak závažnost onemocnění.
Sečteno a podtrženo
Ačkoliv výsledky studií z posledních let, jež se intenzivně snaží najít řešení na boj s koronavirem, poukazují na velmi pozitivní účinek vitamínu D, rozhodně to neznamená, že máme vyhráno. Každý z nás je naprosto jedinečný organismus, a prozatím neexistuje přesný souhrn obecných doporučení, která by nám dokázaly stanovit, v jaké míře je třeba vitamín D doplňovat. Dle slov epidemiologa Rostislava Maďara stačí během slunečných dnů vystavit slunci i poměrně malou část naší pokožky pouze na pár desítek minut týdně. A naše tělo si dostatek vitamínu D vytvoří samo. U každého z nás je ale syntéza vitamínu D zcela individuální a vliv na ni má také celá řada okolností jako například věk nebo vnější podmínky. Přestože se stále doporučení ohledně toho, co představuje optimální hladinu vitamínu D, liší, většina odborníků souhlasí s tím, že optimální hladiny vitaminu D leží mezi 30–60 ng/ml (75–150 nmol/l). (zdroj zde)
V závislosti na hladinách vitamínu D v krvi je pro většinu lidí obvykle dostatečné doplňování 1 000–4 000 IU (mezinárodní jednotka – International Unit) vitamínu D denně. Osoby s nízkou hladinou vitamínu D v krvi však často vyžadují mnohem vyšší dávky, aby zvýšily svou hladiny na optimální rozmezí. (studie na toto téma zde)
Sponzorováno
Není však nutné ihned sahat po potravinových doplňcích. Vitamín D můžeme také doplňovat prostřednictvím naší stravy, pokud do ní zařadíme například tučné mořské ryby, jejich játra, dále vejce nebo mléčné výrobky. Kdo nejí ryby, může také využít rybí olej.
Je však třeba mít na paměti, že samotný vitamín D není všespásný. Neznamená to, že když začneme nyní tento vitamín ve velké míře doplňovat, onemocnění nejnovějším virem SARS-CoV-2 se nás netýká. Vitamin D sice přispívá k normální funkci imunitního systému, nicméně je to jen jeden bod v celém složitém a komplexním sytému zdravého životního stylu. V současné době najdeme celou řadu nejrůznějších doporučení k tomu, jak přesně by měl zdravý životní styl vypadat. A jako se vším, každému z nás může vyhovovat něco úplně jiného. Pár základních a velmi obecných doporučení však zůstává stále stejných:
- Konzumujte protizánětlivé potraviny (obecně zelenina a ovoce).
- Omezte, nebo eliminujte zánětlivé potraviny (což jsou vysoce průmyslově zpracované potraviny s nadbytkem cukru, soli, nasycených tuků, nadbytku masných výrobků).
- Udělejte si čas na cvičení (pohyb a zase pohyb).
- Pokud máte nadváhu, zhubněte (dokážete to při změně jídelníčku a vhodném pohybu).
- Nenechte svůj život ovládat stresem. Stres a strach v jakékoliv míře výrazně ochromuje schopnosti našeho imunitního systému.
A co si dále na toto téma přečíst?
- Celebrity, sportovci a známé osobnosti, které byly pozitivně testovány na koronavirus – nemoc COVID-19
- Příznaky COVID-19 (koronaviru) se obvykle objevují v tomto pořadí
- COVID-19 (koronavirus) a těhotenství + kojení – může být nějak nebezpečný?
- Pro zdravý spánek potřebujeme vitamín D
- Úrovně vitaminu D a COVID-19: Existuje nějaká korelace? Autor: Karan Razdan
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nový koronavirus (SARS-CoV-2) - Covid-19, Virová onemocnění, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články