Sponzorováno

Zlomenina pánve, první pomoc při zlomenině pánve 4.83/5 (18)

Zlomenina pánve se projeví velkou bolestivostí v postižené oblasti. Bolest může být přenesená na podbřišek a hýždě. Rychle se rozvíjející otok a modřiny v oblasti pánve jsou nepříznivou známkou mnohočetných zlomenin v oblasti pánve, které mohou být spojeny s velkou krevní ztrátou, a tím příčinou rychle se rozvíjejícího šoku. Močení krve, krvácení z konečníku, nebo u žen krvácení z rodidel je pouze dokreslením závažnosti situace.

První pomoc při zlomenině pánve

Zklidnit poraněného a uložit jej do polohy na záda na tvrdou podložku. Je třeba co nejrychlejší odsun do zdravotnického zařízení, nejlépe specializovaným týmem (RZP).

Při manipulacích s poraněným a jeho případném vyprošťování musíme mít na mysli, že pánev je spojena s bederní páteří a zlomeniny v oblasti bederní páteře často komplikují zlomeniny pánve.

Každou manipulaci s poraněným by proto mělo provádět více lidí tak, aby byla znehybněna podélná osa těla zraněného a nedocházelo k ohýbání nebo k rotacím v průběhu podélné osy těla. Zraněného je nutno trvale sledovat až do předání ve zdravotnickém zařízení.

První pomoc při zlomenině pánve v bodech

Při první pomoci dodržujte tyto zásady:

Sponzorováno

  • s postiženým manipulovat velmi opatrně a zbytečně s ním nehýbat
  • celkově orientačně vyšetřit postiženého k vyloučení dalšího poranění
  • zastavit případné zevní krvácení
  • zhodnotit fyziologické funkce, barvu kůže
  • otočit postiženého na záda a ošetřovat vleže na tvrdé podložce
  • nepodávat nic ústy
  • provádět protišoková opatření
  • průběžně sledovat fyziologické funkce
  • při ztrátě vědomí udržovat průchodné dýchací cesty záklonem hlavy
  • volat 155

LÉČBA ZLOMENIN PÁNVE

Poranění pánve je zjištěno z klinického vyšetření, RTG a CT. U zlomenin kosti kyčelní, kosti stydké, kosti sedací a kosti křížové je konzervativní léčba zlomenin založena na klidovém režimu na lůžku a analgetiky s následnou rehabilitací. Oproti tomu nestabilní zlomenina prstence pánevního bývá většinou doprovázena řadou komplikací, jako je velká krevní ztráta, poranění močového měchýře, poranění střev či vaginy, tuková embolie či edémy dolních končetin.

Sponzorováno

Operace se provádí při komplikovaných zlomeninách. Při operaci se používají upravené dlahy nebo zevní fixátory. Velmi častým úrazem je zlomenina ramének stydké kosti. Pokud je bez posunu, měla by být zhojena do pěti týdnů. Již po třech týdnech je možná chůze s minimální zátěží poškozené končetiny. Vhodný je i pánevní pás ke stabilizaci pánve.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva