Sponzorováno

Spinální epidurální absces – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

  • Spinální epidurální absces je vážné infekční onemocnění, které postihuje epidurální prostor v blízkosti míchy. Tento epidurální prostor se nachází mezi ochrannými blanami míchy a kostí páteře. Během abscesu se v tomto prostoru hromadí hnis a zánětlivý materiál, což může vést k tlaku na míchu a nervová vlákna, což způsobuje různé neurologické problémy.
  • Spinální epidurální absces je naléhavým lékařským stavem, který vyžaduje okamžitou léčbu. Takový neléčený absces může vést k vážným komplikacím, včetně poškození míchy, trvalému postižení nebo dokonce ohrožení života.
  • Léčba zahrnuje podávání antibiotik proti infekci a chirurgické odbourání hnisu a zánětu z epidurálního prostoru. Důležité je včasné rozpoznání a léčba tohoto stavu k minimalizaci jeho negativních dopadů.

Spinální epidurální absces je nahromadění hnisu v epidurálním prostoru, který může mechanicky stlačit míchu. Diagnóza je pomocí MRI nebo, pokud není k dispozici, myelografie následovaná CT. Léčba zahrnuje antibiotika a někdy drenáž abscesu.

Spinální epidurální abscesy se obvykle vyskytují v hrudní nebo bederní oblasti páteře.

Části páteře

Části páteře

 

Často je přítomna základní infekce; může být vzdálená (např. endokarditida, dentální absces) nebo souvislá (např. vertebrální osteomyelitida, dekubity, retroperitoneální absces). Zhruba ve třetině případů nelze příčinu zjistit. Nejčastějším původcem je Staphylococcus aureus, dále Escherichia coli a smíšené anaeroby. Občas je příčinou tuberkulózní absces hrudní páteře (Pottova choroba). Někdy je příčinou bakteriémie způsobená lékařskými přístroji, stomatologickým zákrokem nebo injekčním užíváním drog. Vzácně se podobný absces vyskytuje v subdurálním prostoru.

Symptomy a příznaky spinálního epidurálního abscesu

Příznaky spinálního epidurálního abscesu začínají lokální nebo radikulární bolestí zad a citlivostí na poklep, které se stávají závažnými; bolest může být zhoršena ležením. Častá je horečka.

Bolest v páteři: Mohou se vyskytovat silné a zesilující se bolesti v oblasti zad, které mohou postupovat do dolních končetin.

Neurologické potíže: To může zahrnovat slabost nebo ochrnutí dolních končetin, problémy s chůzí, necitlivost nebo znecitlivění v konkrétních oblastech těla.

Horečka: Infekce může způsobit zvýšenou tělesnou teplotu.

Bolest hlavy: Pokud se absces nachází v horní části páteře, může způsobit bolest hlavy.

Diagnostika

MRI

Vzhledem k tomu, že k prevenci nebo minimalizaci neurologických deficitů je nezbytná rychlá léčba, měli by lékaři zvážit spinální epidurální absces, pokud mají pacienti výraznou atraumatickou bolest zad, zejména pokud je v oblasti páteře citlivý poklep, nebo pokud mají horečku nebo nedávno prodělali infekci nebo stomatologický postup. Charakteristické neurologické deficity jsou specifičtější, ale mohou se objevit později, takže odložení zobrazovací vyšetřovací metody (MRI), dokud nebudou tyto neurologické deficity přítomny, může zvýšit pravděpodobnost špatného výsledku.

Sponzorováno

Diagnóza spinálního epidurálního abscesu je pomocí MRI. Pokud není k dispozici MRI, lze použít myelografii následovanou CT. Lékaři by měli zvážit okamžité provedení magnetické rezonance, pokud mají pacienti nevysvětlitelné bolesti zad, a to i bez neurologických nálezů, zvláště pokud mají citlivost na poklep a rizikové faktory (např. IV užívání drog, nedávná infekce nebo bakteriémie). Vzorky z krve a infikovaných oblastí se kultivují.

Přítomnost zanícené ploténky (discitida) může pomoci odlišit absces od metastatického nádoru. Discitida typicky předchází tvorbě abscesu, zatímco metastatický nádor ploténku neovlivňuje; ničí okolní kost.

Lumbální punkce je kontraindikována, protože může vyvolat herniaci míchy, pokud absces zcela brání průtoku mozkomíšního moku.

Obyčejné rentgenové snímky nejsou běžně indikovány, ale ukazují osteomyelitidu asi u jedné třetiny pacientů. Sedimentace erytrocytů (ESR) a/nebo C-reaktivní protein (CRP) jsou zvýšené, ale tento nález je nespecifický.

Léčba spinálního epidurálního abscesu

Antibiotika s nebo bez parenterální aspirace jehlou mohou být dostatečnou léčbou spinálního epidurálního abscesu; avšak abscesy způsobující neurologické zhoršení (např. paréza, dysfunkce střev nebo močového měchýře) jsou okamžitě chirurgicky drénovány.

Spinální epidurální absces je tedy vážným zdravotním stavem, který vyžaduje rychlou léčbu. Zahrnuje kombinaci lékařských a chirurgických postupů. Léčebný plán se může lišit v závislosti na závažnosti stavu, zdravotním stavu pacienta a rozsahu infekce. Zde je obecný přehled možných léčebných opatření:

Intravenózní antibiotika: Lékař zahájí léčbu intravenózními antibiotiky, která mají za cíl eliminovat infekci. Typ antibiotik bude záviset na patogenu způsobujícím infekci, což může být zjištěno pomocí laboratorních testů. Podle výsledků kultivace se podávají antibiotika na krytí stafylokoků (např. vankomycinem) a anaeroby jako u mozkového abscesu. Pokud se absces vyvinul po neurochirurgickém výkonu nebo urologické instrumentaci, je třeba použít ceftazidim, cefepim nebo meropenem a do doby, než budou k dispozici výsledky kultivace a citlivosti, zařadit vankomycin.

Chirurgický zákrok: U pacientů s významným hromaděním hnisu a abscesem může být nutný chirurgický zákrok. Během operace chirurg odstraní hnis a zánětlivý materiál z epidurálního prostoru. Tato procedura se nazývá dekompresivní laminektomie. Cílem je uvolnit tlak na míchu a nervová vlákna.

Hospitalizace a sledování: Pacienti s spinálním epidurálním abscesem jsou obvykle hospitalizováni, aby bylo možné monitorovat reakci na léčbu, poskytnout intravenózní antibiotika a sledovat neurologický stav. Hospitalizace může trvat několik týdnů.

Rehabilitace: Po léčbě může být nutná rehabilitace, zejména pokud došlo k neurologickému postižení. Fyzikální terapie a rehabilitační cvičení mohou pomoci pacientovi obnovit sílu, pohyblivost a koordinaci.

Sponzorováno

Léčba spinálního epidurálního abscesu je komplexní a vyžaduje úzkou spolupráci mezi lékaři různých specializací, včetně infekčních lékařů, neurochirurgů a rehabilitačních specialistů. Klíčové je včasné rozpoznání tohoto stavu a rychlá léčba k minimalizaci trvalých následků.

A dále něco ke čtení

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva