Sponzorováno

Propíchnutá plíce (pneumotorax, zhroucená plíce) – příznaky, příčiny a léčba 4.92/5 (12)

  • Propíchnutá plíce znamená vzduch unikající z plic do prostoru mezi ní a hrudní stěnou. Tento stav může způsobit kolaps plic, což ztěžuje dýchání.
  • Problém také známý jako pneumotorax, kolaps plic je vzácný stav, který může způsobit bolest na hrudi a ztížit dýchání. Zhroucená plíce vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • Existují dvě vrstvy ochranné tkáně zvané viscerální a parietální pleura, které obklopují plíce. Prostor mezi těmito dvěma vrstvami se nazývá pleurální dutina nebo pleurální prostor. Když se vzduch shromažďuje v pleurálním prostoru, nazývá se to propíchnutá plíce.
  • Přestože propíchnutá plíce může být vážná, obvykle se nejedná o smrtelný stav.

Když přemýšlíte o možných zraněních, která můžete utrpět třeba v důsledku autonehody, mohou se vám jako první vybavit věci, jako je zlomení nohy (nohou) nebo otřes mozku. I když jsou tyto úrazy u autonehod běžné, existuje široká škála možných zranění při dopravních nehodách, o kterých možná nepřemýšlíte. Například propíchnutá plíce nebo zhroucená plíce se může objevit v důsledku autonehody. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tomto zranění a co to znamená.

Obrázek: Zhroucená plíce

Obrázek: Zhroucená plíce

 

Co je to propíchnutá plíce?

Propíchnutá plíce, známá také jako zhroucená plíce nebo pneumotorax, nastane, když vzduch vstoupí do prostoru mezi plícemi a hrudní stěnou. Tento vzduch tlačí na vnější stranu plic, což způsobuje jejich úplné nebo částečné zhroucení. Plíce se pak nemohou správně roztáhnout, což brání účinnému vstupu kyslíku do krevního řečiště.

V závislosti na příčině propíchnuté plíce může být kategorizována jedním ze tří způsobů:

Traumatický pneumotorax

Traumatický pneumotorax je poměrně častým typem poranění hrudníku, nacházíme jej dokonce až u poloviny zraněných, kteří mají poraněn hrudník. Přímé trauma hrudníku, jako je zlomené žebro nebo zranění z bodného poranění nebo střelné rány, způsobuje tento typ pneumotoraxu. Existují také lékařské postupy, které záměrně zkolabují plíce v kontrolovaném prostředí, což by bylo také považováno za tuto formu stavu.

Primární spontánní pneumotorax

K tomu dochází, když k propíchnutí plíce dojde bez přesné známé příčiny. Primární spontánní pneumotorax nemá žádnou identifikovatelnou příčinu a vyskytuje se u jedinců, jejichž plíce byly až dosud zdravé. Obvykle je to důsledek prasknutí malého vzduchového vaku na vnější straně plic, který umožňuje prosakování vzduchu do okolní dutiny.

Sekundární spontánní pneumotorax

Pokud je propíchnutá plíce způsobena již existujícím plicním onemocněním, je klasifikována tímto způsobem. Mezi běžné stavy, které vyvolávají kolaps, patří rakovina, astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc.

Příčiny propíchnutí plic

I když není vždy jasné, co způsobilo propíchnutou plíci, existuje řada známých příčin.

Poranění hrudníku může způsobit třeba autonehoda. Faktorem může být samotný náraz tupé síly na hrudník, nebo může zlomené žebro propíchnout plíci. Jiné fyzické útoky, použití zbraní a sportovní zranění mohou mít podobné výsledky. Je také možné, že lékařský zákrok úmyslně nebo náhodně způsobí propíchnutí, například při vpichu jehly do hrudníku.

Poškozené plíce mají větší pravděpodobnost kolapsu. I onemocnění, jako je zápal plic nebo cystická fibróza, jsou proto potenciálními příčinami. Cystická onemocnění plic, jako je Birt-Hogg-Dubeův syndrom, mohou způsobit prasknutí kulatých tenkostěnných vzduchových vaků v plicní tkáni a způsobit pneumotorax. Lidé, kteří potřebují mechanickou pomoc k dýchání, mohou také zaznamenat nerovnováhu tlaku vzduchu v hrudníku, která způsobí úplné zhroucení plic.

Prasklé vzduchové puchýře mohou být také příčinou, když se na horní části plic vyvinou malé vzduchové puchýře známé jako váčky. Když prasknou, vzduch uniká do prostoru obklopujícího plíce a způsobuje kolaps.

Obecně platí, že muži častěji trpí pneumotoraxem než ženy. Lidé mezi 20 a 40 lety mají s největší pravděpodobností incident způsobený prasklými vzduchovými puchýři, zvláště když jsou vysocí nebo mají podváhu. Mezi další rizikové faktory patří genetická predispozice, předchozí pneumotorax a kouření cigaret.

Příznaky kolapsu plic

Je důležité co nejdříve identifikovat zhroucenou plíci a vyhledat včasnou léčbu a zabránit tomu, aby se zranění stalo život ohrožujícím. Pokud jste prodělali nějaké trauma na hrudníku nebo máte existující plicní onemocnění, hledejte tyto příznaky:

  • Bolest na hrudi, která se zhoršuje kašlem nebo hlubokým dýcháním. Bolest je na hrudi, protože samotné plíce mají málo receptorů bolesti. Bolest na hrudi v důsledku propíchnuté plíce nastává z podráždění tkáně lemující plíce. Bolest je často popisována jako ostrá.
  • Dušnost – vzhledem k tomu, že plíce se nemůže plně roztáhnout, jsou problémy s dýcháním obvyklé.
  • Abnormality v dechových vzorcích
  • Pocit těsnosti v hrudníku
  • Rychlý srdeční tep (zvýšená srdeční frekvence) – propíchnutá plíce může vést ke snížení hladiny kyslíku v těle, což může ovlivnit srdeční funkci a vést ke zvýšené srdeční frekvenci.
  • Bledá nebo modrá kůže (kvůli sníženému obsahu kyslíku) – kůže může získat namodralý nádech z nedostatku kyslíku, který se dostává do orgánů a končetin.
  • Velká únava
  • Točení hlavy – Pokud se hladina kyslíku v krvi sníží, může to způsobit, že člověk cítí závratě.
  • Bolest ramen: Bolest může vyzařovat do ramene a zad a často se zhoršuje kašlem.

Propíchnutá plíce může způsobit bolest na hrudi, obvykle na jedné straně, protože je obvykle postižena pouze jedna plíce.

Pokud je přítomen tenzní pneumotorax, můžete zaznamenat známky kardiovaskulárního kolapsu a měli byste to považovat za život ohrožující stav. V tomto případě mohou trčet velké žíly na krku, puls může být zrychlený a krevní tlak může být nízký. Častá je také úzkost a potíže s mluvením. Pokud se neléčí déle než několik minut, může dojít ke ztrátě vědomí, šoku a smrti. Tenzní pneumotorax (tPNO) vzniká narůstajícím přetlakem v pohrudniční (pleurální) dutině.

Diagnóza propíchnuté plíce

Pokud existuje podezření, že jste utrpěli propíchnutí plíce, lékař nejprve konkrétně poslechne váš hrudník pomocí stetoskopu. Při dýchání vám může lékař poklepávat na hrudník, aby naslouchal dutým zvukům. Může také navrhnout vyšetření krevních plynů, aby zjistil, zda máte vysoké hladiny oxidu uhličitého a nízké hladiny kyslíku, což může znamenat problém.

Abyste získali definitivní diagnózu, budete muset podstoupit zobrazovací metody, jako je rentgen, ultrazvuk nebo CT.

Léčba propíchnuté plíce – možnosti léčby

Léčba propíchnuté plíce se bude lišit v závislosti na závažnosti traumatu, příčině stavu a rozsahu poškození plic. Cílem je snížit tlak na plíce a umožnit jejich opětovné nafouknutí (roztáhnutí).

V případě malého pneumotoraxu se může pod dohledem lékaře problém vyléčit sám. Kyslík a odpočinek jsou v těchto případech často předepisovány jako primární léčba, nebo může lékař uvolnit další vzduch odsáním jehlou a nechat hrudník plně expandovat. Pokud se tak nestane, přebytečný vzduch může být časem znovu absorbován. Ke sledování stavu a zajištění jeho vyřešení se používají opakované rentgenové snímky.

Sponzorováno

Když je pneumotorax větší a vyžaduje zásah, zavede se hrudní trubice skrz žebra a do oblasti kolem plic, aby pomohla vypustit vzduch. Tato trubice může být ponechána na místě jak pro odvodnění, tak pro pomoc při nafouknutí plic. Závažné případy mohou vyžadovat, aby byla trubice ponechána na místě několik dní, než se hrudník začne roztahovat.

Aby se předešlo budoucímu kolapsu, může lékař také provést chemickou pleurodézu, při které jsou chemikálie posílány trubicí, která pomáhá plíci připojit se k hrudní dutině a eliminovat další prostor. Při chemické pleurodéze je do pleurální dutiny zaveden katétr, jehož prostřednictvím je do tohoto prostoru aplikována dráždivá chemická látka (nejčastěji mastek). Ta vyvolá zánět s následnou tvorbou vaziva, čímž pleurální dutina prakticky vymizí.

Pokud vzduch není odstraněn hadičkou nebo pacient trpí opakovaným propíchnutím plic, bude dalším krokem operace. Velké bodné rány mohou také vyžadovat chirurgický zákrok, pokud se plicní tkáň nemůže okamžitě uzavřít a opravit. Tyto opravy by provedl chirurg, který umístí hadičku do krku do průduškových dýchacích cest nebo provede řez do kůže. V závislosti na poranění může chirurg také umístit hadičku k odstranění přebytečného vzduchu a odsátí krvinek a tekutiny v pleurálním prostoru.

Pneumotorax - ilustrace

Pneumotorax – ilustrace

 

Zotavení a následná péče

Úplné zotavení ze zhroucených plic obvykle trvá asi 6 až 8 týdnů. Závažnost poranění a způsob léčby však mohou toto období prodloužit nebo zkrátit.

Některé věci, které můžete udělat, abyste pomohli zotavení a předešli komplikacím, jsou tyto:

  • Dopřejte si dostatek spánku. Můžete se na chvíli cítit slabí a unavení, a to je v pořádku. Odpočívejte, spěte.
  • Užívejte jakékoli léky, které vám lékař předepíše přesně podle pokynů.
  • Pokud potřebujete zakašlat nebo se zhluboka nadechnout, držte si polštář na hrudi, abyste získali větší podporu a snížili bolest.
  • Pokud máte předepsaná antibiotika, užívejte je podle pokynů. Nepřestávejte, pokud se cítíte lépe a celý proces braní antibiotik ještě nebyl dokončen.
  • Pokud máte na trubici nebo na oblasti, kde byla trubice obvaz, udržujte ho čistý a suchý. Dodržujte všechny pokyny pro péči.
  • Vyhněte se pohybům, které vyžadují namáhání svalů, zejména hrudníku. To zahrnuje silný smích, nošení těžkých břemen.
  • Nelétejte v letadle, pokud nedostanete souhlas od svého lékaře.
  • Zůstaňte aktivní díky pohybu s nízkým dopadem a začleňte do dne odpočinek.
  • V prvních dnech spěte v poloze, která vám zvedne trup.
  • Vyhněte se zbytečnému tlaku na hrudní koš.
  • Noste volné oblečení.
  • Vyhněte se kouření a nedovolte ostatním kouřit kolem vás.
  • Vyhněte se jakýmkoli náhlým změnám tlaku vzduchu.
  • Vyhněte se řízení, dokud se zcela neuzdravíte.
  • Pečlivě sledujte známky opakování problému.
  • Dodržujte pokyny lékaře pro dechová cvičení.
  • Zúčastněte se všech následných schůzek s lékařem.

Pokud podstoupíte operaci, rekonvalescence může být delší a intenzivnější. Po operaci je běžné doporučit fyzikální terapii, která vám pomůže znovu získat sílu a kapacitu plic, zvláště pokud jste během okamžitého zotavení imobilizováni. Jakákoli činnost by měla být prováděna pod dohledem vašeho lékaře a licencovaného fyzioterapeuta, aby nedošlo k dalšímu zranění.

Pokud během zotavování začnete znovu pociťovat jakékoli příznaky nebo si všimnete horečky, nové a horší bolesti, nových a zhoršujících se potíží s dýcháním, vykašlávání krve nebo vytékání hrudní trubice, měli byste okamžitě vyhledat péči. Pokud na nějakou dobu omdlíte nebo máte vážné potíže s dýcháním, zavolejte záchranku.

Možné komplikace a výhled pacienta

I když jsou propíchnuté plíce vážné, ve většině případů nejsou smrtelné a léčba je obvykle účinná. Nejčastější komplikací související s propíchnutou plící je zvýšené riziko, že pacient v budoucnu utrpí další propíchnutí. Asi 35 % lidí, kteří mají propíchnutou plíci, bude mít v určitém okamžiku další tento problém.

Šok je také častou komplikací, zvláště když dojde k vážnému zranění nebo infekci, těžkému zánětu nebo akumulaci tekutiny v plicích. Potenciálním problémem je také tenzní pneumotorax, který může způsobit zástavu srdce.

Zhojený pneumotorax obvykle nemá žádné dlouhodobé zdravotní důsledky, pokud je léčen rychle, i když kolapsy vyvolané traumatem zvyšují riziko recidivy a mohou vyžadovat další průběžné sledování.

Prevence – můžete předejít propíchnutí plic?

Není znám žádný způsob, jak zabránit všem pneumotoraxům, zejména u pacientů s rodinnou anamnézou onemocnění. Pokud je zdrojem trauma, může být také nevyhnutelné. Existují však způsoby, jak snížit pravděpodobnost, že utrpíte propíchnutí plíce. Důrazně se doporučuje vyhýbat se kouření.

Pokud se zapojíte do činností, které zahrnují drastickou změnu tlaku vzduchu, jako je létání nebo potápění, můžete si promluvit se svým lékařem o tom, jak to zvládnout.

U pacientů se základními plicními onemocněními pokračujte ve vhodném sledování se svým lékařem.

Propíchnuté plíce a autonehody

I když to není nejčastější příčina propíchnutí plic, jsou propíchnuté plíce potenciálním důsledkem kolizí motorových vozidel. K tomu může dojít různými způsoby:

  • Bezpečnostní pásy a airbagy mohou způsobit zlomení žeber nebo vícečetných žeber a zubatá kost může propíchnout plíci.
  • Skleněné úlomky z čelního skla nebo okna mohou propíchnout plíce.
  • Kvůli traumatické povaze dopravní nehody zažívá mnoho lidí šok a adrenalinové návaly, které skrývají příznaky vážných zranění.
  • Bezprostředně po nehodě si nemusíte všimnout bolesti na hrudi nebo dušnosti a nebudete převezeni do nemocnice na pozorování, i když vám byla propíchnuta plíce. To je důvod, proč je důležité vyhledat lékařskou péči co nejdříve po nehodě.

Zkušený lékař posoudí zranění celého těla, dokonce i ta, u kterých zatím nejsou žádné příznaky. Pokud si při fyzikálním vyšetření všimne lékař propíchnuté plíce, bude moci pomocí zobrazovací technologie určit další postup. Tento včasný zásah může být rozdílem mezi jednoduchým zásahem a nutností chirurgického zákroku, protože se stav může zhoršit.

Sponzorováno

Máte s propíchnutou plící nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o úrazech u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva