Sponzorováno

Proč jsou modřiny modré a mění barvy? 4.82/5 (11)

modrinaOd modré přes zelenou do žluté. Modřiny nepřeceňujte a nakrmte se pohankou. Po výletě se Simona cítila jako malá mořská víla. Každý její krok byl utrpením, našlapovat mohla pouze na vnější okraj chodidel, měla je poseté modřinami. „Neměla to být žádná turistika, jen obdivování historických památek Vídně. Vzala jsem si osvědčené tenisky z tržiště, ve kterých běžně chodím. Večer jsem už nezvládala chodit. Na oteklých chodidlech jsem napočítala třináct modřin! Příšerně to bolelo, navíc mi napuchne i palec. Následovaly studené obklady, mastičky a omezený pohyb. Modřiny postupně zmizely, ale prst rostl dál,“ vzpomíná na nepříjemné následky nevhodné obuvi.

Na spodní části palce rostla boule a při chůzi tlačila. Simona skončila na chirurgii. „Byla to krevní sraženina, která se nevstřebala. Museli ji vyoperovat.“

Když narazíte píšťalou o roh postele, je to jasné – modřina vás nemine. Jindy ani nevíte, z čeho vám vznikla. A může se stát, že se udeříte na rameni a modřinu si objevíte na předloktí. Jsou nevyzpytatelné.

Týden modrá, týden žlutá

Modřiny zapříčiňuje tlak na cévu, který poškodí její stěnu a způsobí podkožní výron krve, hematom, spojený s otokem a bolestí. Někdy steče níže, proto si podlitinu najdete jinde, než jste se uhodili. Například po operaci hlavy se vám udělají velké tmavé modřiny kolem očí.

Malé modřiny vznikají z pohmoždění kapilár, za velkými jsou zlomeniny, vymknutí či při roztržení svalu je poškození velkých cév. Pokud je poranění hlouběji, hematom nemusíte vidět, budete však cítit, jak tlačí na orgány. Vylité červené krvinky se v okolí cévy začnou rozkládat a postupně vstřebávat.

Charakteristické zbarvení způsobují chemické změny krevního barviva – hemoglobinu. Výron se v průběhu týdne změní z tmavomodrého na zelený a po týdnu dostane žlutohnědou barvu. Čím blíže k srdci, tím je modřina větší. Roli hraje i věk, zdravotní stav, tloušťka podkožního tuku, dědičnost a rychlost, jakou na postižené místo vyvoláte protitlak. Na svalech se modřiny hojí rychleji, na kostech jim to trvá i měsíc.

Zatlačte ochlazujte

Drobné podlitiny doprovázejí angínu, záněty, streptokokovou infekci a další onemocnění spojené s horečkou. Obvykle zmizí po vyléčení. Pokud ne, mohou signalizovat úbytek krevních destiček odpovědných za srážlivost krve.

„Modřiny mohou signalizovat i vážnou nemoc. Hojný výskyt může být předzvěstí leukémie. Časté, velké, špatně hojící se modřiny naznačují vrozený nebo získaný krvácivý stav, poruchy srážení krve, nedostatečnost cévní stěny či nevhodnou kombinaci léků,“ vypočítává MUDr. Beáta Beňová z košické hematologické a transfuzní ambulance.

Sponzorováno

Možná vám v dětství máma po úderu hlavy tlačila bouli prvním studeným předmětem, který měla po ruce. Tlak a chlad napomáhají stažení cévy a tím zabraňují dalšímu krvácení. Pokud použijete jako obklad led nebo mraženou zeleninu, zabalte je nejprve do utěrky. Nikdy nepřikládejte led přímo na pokožku ani na krvácející ránu. Kůži byste chladem více poškodili. Pokud se hematom nevstřebá, nepanikařte.

„Může také narůstat. Sám o sobě není nebezpečný, rizikový je jeho tlak na okolní svaly, cévy, nervy, proto jej vyoperujeme“ popisuje doktorka.

Čtěte také: Strava pro zdravé a žíly

Varovné signály

Když modřina ani po třech týdnech nezmizí, sledujte ji a kontrolujte, zda vám nevznikají další. Možná máte oslabené cévy. Zbystřete pozornost, když míváte:

  • špatně hojící se i malé poranění
  • velké modřiny po slabém úderu
  • krev ve stolici a moči
  • silnou a dlouhou menstruaci
  • časté krvácení z nosu
  • nevysvětlitelnou únavu

Hýbejte se a jezte pohanku

Předcházet modřinám tím, že si budete dávat pozor, je méně podstatná část prevence. Důležitější je pohyb. Dlouhé sezení a stání vyvolávají tlak na cévy v nohou a tím oslabují jejich stěny. Výsledkem jsou křečové žíly, hemoroidy a sklon k tvorbě modřin. Zaměřte se na jídlo bohaté na vitamín C, vitamín K, vlákninu a rutin.

Cévy posílí:

  • pohanka – nejbohatší na rutin
  • neloupaná rýže
  • neloupaná jablka
  • ovesné otruby
  • mrkev
  • paprika
  • zelí
  • vařená brokolice
  • luštěniny
  • petrželka

Popis vzniku modřiny

Barva modřin je důsledkem reakce těla na poranění. Zde je stručný popis procesu vzniku podřiny:

  1. Když dojde k poranění kůže nebo podkožní tkáně, krev se uvolní z cév a hromadí se v okolí poškozené oblasti. Tento jev se nazývá hematom.
  2. Hemoglobin, protein obsažený v červených krvinkách, který nese kyslík, obsahuje železo. Když krev uniká z cév do okolních tkání, dochází k rozpadu hemoglobinu.
  3. Když se hemoglobin rozkládá, jeho části procházejí různými chemickými reakcemi. Jedním z produktů tohoto procesu je biliverdin, který má modrou či zelenou barvu.
  4. Biliverdin se pak přeměňuje na bilirubin, který má žlutou barvu. Postupně dochází k dalším chemickým reakcím, které nakonec vedou k vytvoření různých pigmentů, které mají modrou, fialovou, zelenou a žlutou barvu.
  5. Tyto pigmenty jsou pak rozkládány a postupně vstřebávány do okolních buněk a lymfatického systému. Jak se pigmenty rozkládají a jsou vstřebávány, barva modřin se mění. Začíná modře, pak postupně může přecházet do zelené, žluté a nakonec do hnědé, než úplně zmizí.

A jak vypadala vaše modřina?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva