Obsah článku
- Otřes mozku je mírná forma traumatického mozkového poranění, která vzniká v důsledku rány nebo nárazu hlavy. Otřes mozku je charakterizován dočasným narušením normální činnosti mozku, ale obvykle nezpůsobuje trvalé strukturální změny v mozku.
- Příznaky otřesu mozku mohou být: Bolest hlavy: Často se vyskytuje bolest hlavy, která může být mírná až střední. Závratě: Osoba může pociťovat pocit rozechvění nebo ztráty rovnováhy. Nevolnost a zvracení: Někteří lidé mohou mít pocit nevolnosti nebo zvracení. Poruchy spánku: Mohou se objevit problémy se spánkem, jako je nespavost nebo nadměrná ospalost. Problémy se soustředěním a pamětí: Otřes mozku může dočasně ovlivnit schopnost soustředit se a pamatovat si informace.
- Léčba otřesu mozku zahrnuje několik klíčových opatření: Odpočinek: Pacient by měl poskytnout mozku dostatek odpočinku a vyhnout se činnostem, které by mohly zhoršit příznaky, včetně sledování televize, čtení nebo používání počítače. Omezení stimulů: Omezit vystavení světlu a hluku, což může snížit příznaky citlivosti. Léky na bolest: Léky proti bolesti mohou pomoci snižovat bolest hlavy. Je však důležité vyhýbat se přílišnému užívání léků proti bolesti, které obsahují kofein, protože mohou zhoršit nespavost.
- Postupné navracení k normálním aktivitám: Počínaje lehkými aktivitami, jako je krátká procházka, a postupně se vracejte k běžným činnostem. Důležité je poslouchat tělo a vyhýbat se činnostem, které způsobují zhoršení příznaků.
- Je určitě vhodné vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na otřes mozku. Lékař může provést důkladné vyšetření a poskytnout pokyny pro vhodnou léčbu a odpočinek. V některých případech může být nutná konzultace s odborníkem na mozkové poranění nebo neurologem.
Co je to vlastně otřes mozku?
Otřes mozku je mírné traumatické poškození mozku. Může se vyskytnout po nárazu do vaši hlavy – typicky po po poranění typu whiplash (biče), které způsobí, že se vaše hlava a mozek rychle pohnou dopředu a dozadu.
Termín „whiplash injury“ je používaný patrně od r. 1928. Toto označení dobře vystihuje úrazový mechanismus, kdy malý pohyb vyvinutý na rukojeti biče (analogicky těla) vyvolá velký pohyb na jeho konci (krku+hlavě).
Otřes mozku má za následek změnu mentálního stavu, což může zahrnovat zmatenost, nevolnost, ale i bezvědomí.
Během pádu, dopravní nehody nebo jakékoli jiné každodenní činnosti může dojít ke zranění. Pokud se účastníte sportů, kde dochází k nárazům, jako je fotbal, hokej nebo box, máte zvýšené riziko otřesu mozku. Otřesy obvykle neohrožují život, ale mohou způsobit vážné příznaky, které vyžadují lékařské ošetření.
Otřes mozku se liší od pohmoždění. Otřes mozku konkrétně ovlivňuje váš mozek, ale pohmoždění jsou modřiny. Na hlavě se mohou vyskytnout pohmoždění, ale obvykle nejsou vážná a mají tendenci se vyřešit během několika dní.
Rozpoznání příznaků a symptomů otřesu
Symptomy (příznaky) otřesu mozku se liší v závislosti na závažnosti zranění a zraněné osobě. Není pravda, že vždy dojde při otřesu mozku ke ztrátě vědomí. Někteří lidé zažijí ztrátu vědomí, jiní ne. Je důležité pochopit příznaky, které byste mohli prožít, když máte otřes mozku, a také známky toho, že někdo má otřes mozku.
Příznaky otřesu mozku, které se mohou objevit:
- problémy s pamětí
- zmatenost
- ospalost nebo pocit malátnosti
- závrať
- dvojité vidění nebo rozmazané vidění
- bolest hlavy
- nevolnost nebo zvracení
- citlivost na světlo nebo hluk
- problémy s rovnováhou
- zpomalená reakce na podněty
Příznaky se mohou objevit okamžitě, nebo se nemusí vyvinout po celé hodiny, dny, týdny nebo dokonce měsíce po zranění.
Během období zotavení po otřesu mozku se mohou objevit následující příznaky:
- podrážděnost
- citlivost na světlo nebo zvuky
- obtížnosti při soustředění
- mírné bolesti hlavy
Známky otřesu mozku u člověka
V některých případech může mít náš přítel nebo blízká osoba otřes mozku a ani o tom neví, nebo si to nechce připustit („Nech mě, jsem v pohodě“). Níže jsou uvedeny některé znaky, na které je třeba dát pozor:
- podrážděnost, zmatenost
- problémy s rovnováhou
- ztráta koordinace
- problémy s chůzí
- záchvaty
- odtok krve nebo čiré tekutiny z uší nebo nosu
- nerovná velikost zornice
- abnormální pohyb očí
- trvalý zmatek
- nezřetelná řeč
- opakované zvracení
- krátká ztráta vědomí po zranění
- neschopnost se probudit (nazývaná také kóma)
Pokud vy nebo někdo, koho znáte, má některý z těchto příznaků po nějakém poranění či nehodě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 112.
Příznaky otřesu mozku u dětí
Příznaky otřesu mozku se mohou u dětí lišit. Zpočátku to nemusí být tak znatelné, protože děti nevykazují nezřetelnou řeč, potíže s chůzí a jiné charakteristické znaky, které se mohou u dospělých projevit prakticky hned.
Některé běžné příznaky otřesu u dětí jsou tyto:
- zvracení
- výtok z jejich úst, uší nebo nosu
- podrážděnost
- ospalost
Zřídka mohou otřesy mozku způsobit trvalé poškození mozku. Zatímco většina dětí se zotavuje z otřesů docela v pohodě, je důležité nechat je nechat zkontrolovat u lékaře. Pokud je vaše dítě v bezvědomí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Nouzové příznaky: Kdy navštívit lékaře
Pokud máte podezření, že vy nebo někdo jiný máte otřes mozku, navštivte lékaře. Pokud během sportovního tréninku nebo hry dojde k otřesu mozku, informujte trenéra (či jinou zodpovědnou osobu) a nechte zraněného odvést k lékaři.
Otřesy mozku mohou být doprovázeny zraněním páteře. Pokud si myslíte, že má osoba poranění krku nebo zad, nevyhýbejte s ní a zavolejte sanitku. Pokud musíte osobu nutně přesunout, udělejte to velmi opatrně. Měli byste se pokusit udržet krk a záda osoby co nejstabilnější. Tím se zabrání dalšímu poškození páteře.
Jak je diagnostikován otřes mozku
Je-li nutná návštěva lékaře nebo pohotovosti, lékař začne otázkami o tom, jak se zranění stalo a jaké byly / jsou příznaky. Lékař pak může provést fyzické vyšetření, aby zjistil, jaké máte příznaky.
V případě vážných příznaků může lékař požádat o vyšetření MRI nebo CT mozku, aby zkontroloval vážná zranění. V případě záchvatů může lékař také provést elektroencefalogram, který monitoruje mozkové vlny.
Sponzorováno
Někteří lékaři používají speciální oční test k hledání příznaků. Tento test je někdy používán často sportovními trenéry. Je prováděno za účelem posouzení, zda se vyskytují nějaké vizuální změny související s otřesem. Lékař může hledat změny ve velikosti zornice, pohybech očí a citlivosti na světlo.
Jak se léčí otřes mozku
Léčba otřesu mozku závisí na závažnosti vašich příznaků. Možná budete potřebovat chirurgický zákrok nebo jiné lékařské postupy (ale to je extrémně vzácné), pokud máte:
- krvácení do mozku
- otok mozku
- vážné zranění mozku
Většina otřesů mozku však nevyžaduje chirurgický zákrok ani žádné velké lékařské ošetření.
Pokud otřes způsobuje bolesti hlavy, lékař vám může doporučit volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminophen. Váš lékař také pravděpodobně požádá, abyste si hodně odpočinuli, vyhnuli se sportu a jiným namáhavým činnostem a vyhnuli se řízení vozidla nebo jízdě na kole po dobu 24 hodin nebo dokonce několika měsíců, v závislosti na závažnosti zranění. Alkohol může zpomalit uzdravení, proto se zeptejte svého lékaře, zda byste se měli vyhnout jeho pití. Pokud byste se měli vyhnout alkoholu, zeptejte se svého lékaře, na jak dlouho.
Léčba otřesu mozku doma
Odpočinek je důležitým aspektem léčby otřesu mozku. Ale není to jediná věc, kterou byste měli dělat. Dobré zotavení z otřesů zahrnuje cvičení a kognitivní stimulaci. Proč?
Když máte otřes mozku, dojde k počátečnímu období zánětu a dočasnému rozpadu drobných struktur v mozkových buňkách a kolem nich v místě vašeho zranění. V ideálním případě se váš mozek vrátí k normálním a účinnějším nervovým cestám, když zánět opadne. Bohužel se to vždy nestane. Pokud tomu tak není, pacientům mohou zůstat přetrvávající příznaky po celé týdny, měsíce nebo dokonce roky.
Fyzická námaha a kognitivní cvičení v rozumném množství zvýší vaše šance na správné uzdravení. Zde uvádíme konkrétní režim, který doporučujeme:
- Kardio cvičení 30 min. denně nebo kolik můžete tolerovat. Cvičení bez nárazů. Klidné.
- Ihned po cvičení se zapojte do kognitivně náročných činností – jako je čtení. Zkuste si přečíst knihu nebo s někým intelektuálně náročnou konverzaci. Dělejte to dalších 30 minut, nebo kolik zvládnete.
- Pak odpočívejte. Lidé se obracejí k meditaci, modlitbě, uklidňující hudbě, józe a dalším uklidňujícím činnostem, Ty jsou super.
- Odpočiňte si od obrazovek a pokud je to možné, zkuste provádět běžné činnosti. Pokud můžete, dejte si pauzu od elektroniky. To neznamená, že nemůžete trávit nějaký čas před obrazovkou, ale celý den byste neměli trávit hraním videoher.
- Dělejte běžné věci. Bavte se s přáteli, čtěte, poslouchejte hudbu. Nezapomeňte si mezi těmito činnostmi podle potřeby odpočinout.
Čemu se vyhnout po otřesu mozku?
Jsou některé věci, kterým byste se měli vyvarovat, když se budete léčit z otřesu mozku? Netlačte na to, abyste dělali víc, než dokážete zvládnout, nespěchejte se svým zotavením a nevracejte se do sportovního nebo pracovního prostředí, které by vás vystavilo riziku dalšího otřesu.
Zde je nejdůležitější pravidlo pro zotavení: Nezabývejte se činnostmi, které by vás vystavily riziku dalšího otřesu.
To platí pro sportovce v jakémkoli sportu, ale zejména pro sportovce, kteří hrají kontaktní sporty. Když se zotavujete z otřesu mozku, potřebuje váš mozek čas na uzdravení a vaše příznaky mohou ovlivnit rovnováhu, koordinaci a další dovednosti potřebné k tomu, abyste zůstali v bezpečí při cvičení. Pravděpodobně je to riziko dalšího otřesu mozku, když budou tyto schopnosti ohroženy. I když jste druh člověka, který by posunul vaše limity, neohrožujte svůj mozek.
Pokud se při zotavení z prvního objeví druhý otřes mozku, riskujete dlouhodobější příznaky a poškození mozku. A ve velmi vzácných případech někteří pacienti umírají na rychlou otokovou reakci v mozku (známý jako syndrom druhého otřesu). Vzhledem k možným důsledkům není nikdy moudré zapojit se do činností, které vás vystavují riziku druhého otřesu, zatímco se léčíte z prvního.
Je také nejlepší vyhnout se obrazovkám, displayům kdykoli je to možné.
Pozor na dlouhodobé účinky několika otřesů mozku
Každý, kdo měl otřes mozku, by se neměl bez lékařského svolení vrátit ke sportovním nebo k namáhavým činnostem. Pokud dojde k druhému otřesu mozku před zhojením a uzdravením prvního otřesu mozku může způsobit stav známý jako syndrom druhého otřesu mozku, který může zvýšit šance na těžký otok mozku a může být i fatální.
Třeba velmi známý hokejista Eric Lindros měl za svoji kariéru 8x otřes mozku. Kvůli tomu nakonec musel ukončit kariéru, protože další otřes by mohl být pro něj fatální. I tak má vleklé zdravotní potíže, bolesti hlavy a podobně.
Pamatujte, že po každém otřesu je třeba si odpočinout. Díky tomu se váš mozek uzdraví. I když vám lékař udělí povolení k návratu ke sportu nebo cvičení, měl by být tento návrat postupný.
Další možné komplikace
Mezi další dlouhodobé komplikace otřesu mozku patří:
- post-otřesový syndrom, který způsobuje, že se u vás objeví příznaky otřesu po dobu několika týdnů (nebo dokonce měsíců) místo několika dní
- poúrazové bolesti hlavy, které mohou trvat dokonce i několik měsíců
- poúrazové závratě, které přetrvávají až několik měsíců
- poranění mozku
Prevence – jak zabránit otřesu mozku
Můžete snížit riziko otřesu mozku tím, že budete během sportovních aktivit nosit správnou přilbu a další sportovní vybavení. Vždy se ujistěte, že helma a další vybavení správně sedí a je správně nošeno. Zeptejte se trenéra nebo jiného sportovního profesionála na techniky bezpečného hraní a nezapomeňte se řídit jejich radami.
Dlouhodobý výhled po otřesu mozku
Většina lidí se zcela zotaví ze svých otřesů mozku, ale může trvat měsíce, než zmizí příznaky. Ve vzácných případech dochází k emočním, mentálním nebo fyzickým změnám, které jsou trvalejší. Je třeba se vyhnout opakovaným otřesům, protože i když jsou zřídka kdy fatální, mohou zvýšit šance na trvalé poškození mozku. Čím více otřesů, tím samozřejmě hůře.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s otřesem mozku? Napište nám do komentářů.
Co si dále o mozku přečíst?
- Rakovina (nádor) mozku – příčiny, příznaky, diagnóza a léčba
- Cévní mozková příhoda (CMP, iktus) – příznaky, příčiny, léčba, rehabilitace
- Domácí léčba otřesu mozku – jak na to?
- Postkomoční syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba
Zdroje článku a studie o otřesu mozku
- Důsledky opakujících se úrazů hlavy a vícenásobných otřesů mozku
- The Epidemiology of Sport-Related Concussion Autor: Daniel H. Daneshvar, MA, MD / PhD Graduate Student
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články
V odstavci „dlouhodobé výhledy po otřesu…“ měl zaujal text , kde
se říká „vyhněte se dalším otřesům… “ a dále odstavec končí „Čím více otřesů tím lépe“. Jak tomu rozumět?
Děkuji za vysvětlení.
Máte pravdu, díky, upraveno.