Obsah článku
- Kvadruplegie je stav, při kterém dochází k úplné nebo částečné paralýze všech čtyř končetin (obou rukou a nohou) v důsledku poškození míchy nebo mozku. Tento stav může být způsoben různými faktory, jako jsou úrazy, nemoci nebo vrozené vady.
- Typicky se kvadruplegie vyskytuje po poškození míchy v oblasti krku (cervikální oblast), kde dojde k přerušení nervových drah vedoucích signály do a z mozku.
- Kvadruplegie má výrazný dopad na kvalitu života postižených osob, protože omezuje jejich pohyblivost a schopnost provádět každodenní činnosti.
- Léčba a rehabilitace kvadruplegie znamenají různé přístupy, včetně fyzioterapie, ergoterapie, a v některých případech i chirurgických zákroků.
- Moderní medicína také nabízí různé technologické pomůcky a zařízení, které mohou pomoci zlepšit mobilitu a samostatnost pacientů s kvadruplegií.
Kvadruplegie je stav, kdy jsou obě paže (ruce) a nohy paralyzovány a ztrácejí normální motorické funkce. Také označovaná jako tetraplegie, tato diagnóza je ve skutečnosti příznakem jedné z několika jedinečných základních příčin.
I když ztráta funkce rukou a nohou může být vážně hodně vysilující, pochopení původu ochrnutí končetin a vyšetření vyškoleným neurologem může pomoci objevit možnosti léčby, které jsou pacientovi dispozici.
Zjistěte více o typech, příčinách, příznacích, diagnóze a léčbě kvadruplegie.
Typy kvadruplegie
Existuje několik různých typů kvadruplegie, z nichž každý typ má svůj vlastní jedinečný účinek na vaše tělo:
- Částečná nebo neúplná kvadruplegie označuje slabost, ale ne úplnou paralýzu paží a nohou. Tento typ, známý také jako kvadruparéza, vám zanechá určitou, ale ne veškerou sílu ve vašich končetinách.
- Úplná kvadruplegie znamená úplnou ztrátu svalové kontroly v rukou a nohou.
V závislosti na základní příčině může být kvadruplegie také buď dočasná (to znamená, že kontrola svalů se nakonec vrátí) nebo trvalá (to znamená, že paralýza neustoupí a neustupuje).
A konečně, kvadruplegie může být buď:
- Spastická: To způsobuje, že svaly mají zvýšený tonus a křeče nebo cukání, zvláště když jsou natažené.
- Ochablá (Flaccid): To pak způsobuje, že svaly ztrácejí svůj tonus a stávají se atrofovanými a ochablé.
Příčiny kvadruplegie
I když více různých nemocí a problémů může vést ke kvadruplegii, některé jsou častější než jiné. Některé časté příčiny kvadruplegie jsou tyto:
- Poranění míchy v krční (cervikální) oblasti: Toto je jedna z nejčastějších příčin kvadruplegie. Vaše mícha je dlouhá struktura, která jde z mozku dolů do bederní páteře a pomáhá přenášet zprávy z mozku do zbytku těla. Traumatická zranění, jako jsou pády, autonehody nebo nehody při potápění, mohou fyzicky poškodit míchu a struktury, které ji obklopují, a změnit funkci svalů.
- Cévní mozková příhoda: Mrtvice nastává, když je průtok krve mozkem nebo míchou negativně ovlivněn, což způsobuje, že tkáň v dané oblasti trpí nedostatkem kyslíku a nakonec odumře. I když mozkové mrtvice často způsobují slabost na jedné straně těla, mrtvice míchy v krční oblasti mohou vést k paralýze paží i nohou.
- Dětská mozková obrna: Kvadruplegie u novorozenců je nejčastěji připisována této poruše, která pramení z poškození mozku, když je dítě v děloze nebo během porodu. To často způsobuje, že končetiny jsou ochablé nebo spastické. To může významně negativně ovlivnit schopnost dítěte plnit normální motorické milníky a je obvykle identifikováno brzy v životě dítěte.
- Zřídka může být na vině kvadruplegie několik dalších stavů. Patří mezi ně syndrom Guillain-Barre, expozice toxickým jedům nebo jedům nebo amyotrofická laterální skleróza (ALS). I když jsou tyto stavy méně časté, mohou způsobit vážné příznaky v obou skupinách končetin a i jinde v těle.
Příznaky kvadruplegie
Charakteristickým znakem kvadruplegie je buď neúplná nebo úplná slabost rukou a nohou. Může být přítomná ve formě spasticity, což způsobuje, že svaly mají extrémně vysoký tonus a nedobrovolně se stahují při pohybu nebo natahování. Může také způsobit, že paže a nohy vypadají ochablé a atrofované, což ztěžuje dokonce kontrakci nebo aktivaci svalů.
Sponzorováno
V závislosti na základní příčině kvadruplegie může být přítomno několik dalších příznaků. Děti s dětskou mozkovou obrnou mají často potíže s mluvením a polykáním a nemusí být schopny sedět, stát nebo chodit bez další pomoci. Mohou mít také potíže s trávením nebo kontrolou funkce střev nebo močového měchýře a často je u nich diagnostikována porucha učení.
Kromě kvadruplegie mají lidé s poraněním míchy často dysfunkci střev nebo močového měchýře a jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje srdečních a plicních komplikací. Někteří pacienti dokonce vyžadují mechanickou pomoc při dýchání.
Podobně lidé, kteří měli mrtvici míchy, mají často potíže s ovládáním střev nebo močového měchýře. To může být doprovázeno necitlivostí nebo brněním v končetinách, silnou bolestí šíje nebo zad, sexuální dysfunkcí nebo neschopností cítit horko nebo chlad.
Diagnóza
Správná diagnóza je zásadní pro pochopení a léčbu vaší kvadruplegie.
Prvním krokem je důkladné vyšetření neurologem nebo specializovaným lékařem. Lékař obvykle provede komplexní vyšetření, které zahrnuje vyhodnocení síly vašich paží a nohou, kontrolu vašich reflexů a posouzení vaší schopnosti provádět jednoduché pohyby.
Zobrazovací metody, jako je rentgen, CT nebo MRI, jsou také často používány k vizualizaci jakýchkoli abnormalit v mozku nebo míše.
K posouzení určitých laboratorních hodnot nebo ke kontrole přítomnosti toxických látek může být nezbytný odběr krve.
Kvadruplegie je příznakem problému, který se vyskytuje u mnoha stavů a problémů, které ovlivňují váš mozek nebo míchu. Mnohé z těchto problémů a stavů jsou nebezpečné nebo smrtelné. Z tohoto důvodu byste se neměli pokoušet o samodiagnostiku nebo samoléčbu kvadruplegie. I malé pohyby nebo posuny obratlů a tkáně kolem míchy mohou vést k trvalému poškození. Pouze vyškolení zdravotníci nebo první zasahující by se měli pokoušet přemístit někoho s možným poraněním míchy. JEDINOU výjimkou je situace, kdy zraněné osobě hrozí bezprostřední zranění nebo smrt, pokud s ní nepohnete (například v případě nehody motorového vozidla, kdy je osoba ve vozidle, které může vzplanout).
Léčba kvadruplegie
Možnosti léčby kvadruplegie se liší v závislosti na tom, co je příčinou slabosti:
- Ischemické mrtvice míchy, při kterých blokáda zastaví normální průtok krve v tepně, je třeba rychle řešit. Obvykle by měl bý lék zvaný aktivátor tkáňového plasminogenu (t-PA), který pomáhá prolomit blokádu, podán do šesti hodin od nástupu příznaků, aby se zlepšily šance, že se vaše kvadruplegie vyřeší.
- U hemoragické cévní mozkové příhody, při které je krevní céva netěsná nebo praská, může být zapotřebí chirurgický zákrok k podpoře oslabené cévy nebo ke kontrole krvácení. Po každém typu mrtvice je často zapotřebí fyzikální nebo pracovní terapie, která pomůže obnovit pohyb a maximalizovat zbývající funkce.
- Po poranění míchy mohou být určité léky, jako je methylprednisolon, okamžitě podávány, aby pomohly snížit poškození nervů. Bohužel ve většině případů je kvadruplegie způsobená požkozením míchy trvalá a k výuce kompenzačních strategií je zapotřebí fyzikální nebo pracovní terapie. Pomocná zařízení mohou být také předepsána pro usnadnění každodenních činností, jako je koupání, oblékání nebo pohyb.
Podobně jsou i účinky dětské mozkové obrny obvykle trvalé a léčba se zaměřuje na zvládnutí stavu pomocí fyzické, pracovní a logopedické terapie. Srovnatelné léčebné strategie se také používají při léčbě progresivnějších příčin kvadruplegie, jako je ALS.
Prognóza pacientů
V mnoha případech závažnost základního stavu způsobujícího vaši kvadruplegii ovlivňuje vaši celkovou prognózu. Mnoho jedinců s mírnými formami mozkové obrny nebo „malých“ mozkových mrtvic (které jsou zachyceny a léčeny včas) pokračují v aktivním životě s minimálním dlouhodobým poškozením. Podobně, i když kvadruplegie způsobená poraněním míchy je typicky trvalá, mnoho lidí s tímto stavem je schopno vrátit se k relativní nezávislosti pomocí pomocných zařízení.
Bohužel ne vždy tomu tak je. Některá poranění míchy, mrtvice nebo závažnější případy dětské mozkové obrny mohou významně ovlivnit každodenní funkce pacienta a mohou jej učinit závislými na péči druhých. Podobně progresivní stavy, jako je ALS, budou stále více snižovat vaši schopnost fungovat nezávisle a nakonec vést k úmrtí v průběhu času.
Shrnu to
Kvadruplegie je typem paralýzy, která postihuje všechny končetiny. Nejčastější příčinou kvadruplegie je poranění míchy na krku, ale může to být i kvůli různým jiným nemocem. Kvadruplegie je někdy léčitelná, ale většina případů – zejména těch v důsledku zranění – vede k trvalé paralýze.
Kvadruplegie může být vážný stav a měl by být považován za naléhavý problém, pokud se u vás objeví.
Může být nezbytné okamžité vyšetření lékařem, aby se snížila pravděpodobnost, že vaše slabost je trvalá. I když diagnóza může trvat dlouho, je důležité zůstat pozitivní! Často je k dispozici mnoho různých léčebných postupů a i mnoho typů adaptivního vybavení, které vám pomohou tento stav zvládnout a udržet si nezávislost.
Sponzorováno
Máte s kvadruplegií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
- Motor recovery of the upper extremities in traumatic quadriplegia: a multicenter study Autoři: J F Ditunno Jr, S L Stover, M M Freed, J H Ahn
- A comparison of two functional tests in quadriplegia Autoři: N Yavuz , M Tezyurek
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Mícha, Problémy a zdraví nohou, Ruce a zdraví
Přečtěte si také naše další články