Sponzorováno

Jak poznat a ošetřit infikovanou řeznou ránu? 4.73/5 (15)

Řezná rána je poškozená oblast kůže, která je obvykle výsledkem nějaké formy úrazu (traumatu). Jak asi moc dobře víte, řezná rána se může objevit kdekoli na těle.

Když se bakterie dostanou do citlivých tkání pod naší kůží právě řeznou ranou, může dojít k infikování řezu – tedy ke vzniku infekce. Infekce se může objevit kdykoli mezi dvěma nebo třemi dny po vzniku rány (řezu), a trvá, dokud se viditelně nezhojí.

Infekce je situace, kdy do organismu pronikne původce infekce (mikroorganismus) a pomnoží se v něm. Na svého hostitele pak mikroorganismy mohou působit různě intenzivně.

Čtěte dále a dozvíte se, jak identifikovat to, že v řezné ráně vznikla infekce a co můžete udělat pro léčbu a prevenci tohoto nepříjemného stavu.

Když je pokožka výrazněji narušena, bakterie se mohou brzy infiltrovat do tkání pod ní, což může vést k život ohrožujícím infekcím.

Jak identifikovat infikovanou řeznou ránu

Neinfikovaná řezná rána (poranění) se bude postupně stále a stále zlepšovat (hojit), dokud nebude zcela zahojena, zatímco infikovaná rána bude postupem času bolestivější a problematičtější.

Kůže, která obklopuje infikovaný řez, je často červená a může být také horká (to je časté). Pravděpodobně si všimnete i nějakého otoku v postižené oblasti. Jak infekce postupuje, může začít vytékat nažloutlá látka – hnis.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte tyto příznaky infekce:

  • Zčervenání z infekce se šíří do dalších oblastí.
  • Máte bolesti nebo horečku.
  • Cítíte obecný pocit malátnosti.

Tyto příznaky naznačují, že se infekce v ráně rozšířila.

Takto může vypadat infekce v ráně

Takto může vypadat infekce v ráně

Jak doma léčit infikovanou řeznou ránu?

Pokud jste si teprve všimli, že vaše řezná rána vypadá na okrajích trochu červeně, možná ji budete moci v pohodě ošetřit doma.

Ujistěte se, že jste si ránu umyli mýdlem a vodou a odstranili veškeré viditelné nečistoty. Antiseptické roztoky, jako je peroxid vodíku, lze použít první den, ale ne více než jednou. Po vyčištění rány ji osušte a nechte ji pokrytou antibiotickou mastí, jako je Framykoin, a obvazem, dokud se na raně nevytvoří nová kůže.

Pokud se zarudnutí nadále šíří nebo z řezu začne vytékat hnis, vyhledejte lékařskou pomoc.

Nepokoušejte se doma léčit známky infekce u velkých řezných ran. Místo toho okamžitě vyhledejte lékaře.

Jaké jsou další možnosti léčby?

Pokud se váš infikovaný řez po domácím ošetření stále moc dobře nehojí, možná budete potřebovat antibiotika předepsaná lékařem. Některá běžně předepisovaná antibiotika jsou třeba tato:

  • amoxicilin-klavulanát (Augmentin, Augmentin-Duo)
  • cefalexin (Keflex)
  • doxycyklin (Doryx)
  • dicloxacilin
  • trimethoprim-sulfamethoxazol (Bactrim, Septra)
  • klindamycin (Cleocin)

Lékař také očistí váš řez a použije vhodný obvaz. Před čištěním může také použít lokální znecitlivující prostředek ke snížení bolesti.

Jaké jsou možné komplikace, když je v řezné ráně infekce?

Pokud infikovaný řez nebude okamžitě ošetřen, začne se infekce šířit do hlubších tkání pod kůží. Infekce pak může cestovat krví do jiných částí těla. Jakmile se infekce rozšíří, začnete se cítit celkově špatně a bude se u vás objevovat horečka (teplota). Vše se může vyvinout v závažnou infekci zvanou sepse.

Sponzorováno

Je také možné, že infikovaná řezná rána se nehojí správně. To pak může vést ke kožním infekcím, jako je impetigo, a může se také změnit na absces.

Ve velmi vzácných případech se neošetřený infikovaný řez může vyvinout v nekrotizující fasciitidu. Toto se běžněji označuje jako „nemoc požírající maso“. Zanechává velké plochy pokožky poškozené a bolestivé.

Komu hrozí zvýšené riziko infikované řezné rány?

Existují okolnosti, které zvyšují riziko vzniku infekce v řezné ráně, například tyto:

  • potýkáte se s diabetem typu 1 nebo 2
  • potýkáte se s oslabeným imunitním systémem, který může být způsoben užíváním steroidů, chemoterapií nebo onemocněním autoimunitním onemocněním, jako je HIV a podobně
  • byli jste pořezáni nějakým špinavým předmětem
  • kousek čehokoli, co způsobilo řez, zůstalo uvnitř rány
  • máte řeznou ránu, která je velká a hluboká
  • máte řeznou ránu se zubatými okraji
  • jste starší dospělý (protože kůže se nehojí stejně dobře, jak lidé stárnou)
  • máte nadváhu

Prevence – jak zabránit infikovanému řeznému poranění

Okamžitě po poranění co nejlépe očistěte oblast. Pokud není k dispozici čistá voda, použijte alkoholové ubrousky. Po vyčištění oblasti počkejte, až zaschne, a poté naneste antiseptický nebo antibiotický krém, který pomůže zabránit bakteriím v aktivitě. Pro lepší ochranu řezu oblast zakryjte čistým obvazem.

Určitě vyberte vhodný obvaz. Pokud si nejste jisti, jaký typ obvazu použít, můžete se zeptat lékárníka.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

  • máte podezření, že uvnitř vašeho řezu může být cizí těleso
  • nemůžete zastavit krvácení
  • řez je velmi velký
  • rána je způsobena kousnutím zvířete nebo člověka

A pár slov na závěr

Pečlivě sledujte řez, abyste si všimli, zda se objeví i sebemenší známky infekce. Čím dříve je infekce řešena a podchycena, tím rychleji a snadněji ji lze léčit. Nedávno se obvazy na rány naplněné antimikrobiálními látkami ukázaly jako velmi dobré možnosti ke snížení bakteriální kolonizace a infekce v ráně, aby se zlepšil proces hojení.

Zdůrazněme také nedávné výsledky několika studií provedených vědci z různých oblastí světa o obvazech na rány impregnovaných medem, se zvláštním důrazem na med Manuka (antibakteriální vlastnosti, které má Manuka med, se nepřičítají jen peroxidu vodíku, ale také vysokému množství antibakteriální sloučeniny, methylglyoxalu, přítomného v jeho chemickém složení).

Zajímavý je i nedávný pokrok v používání nanočástic jako platforem ke zvýšení účinku farmaceutických formulací zaměřených na hojení ran. Samotné nanočástice stříbra, zlata a zinku nebo funkcionalizované různými antimikrobiálními sloučeninami byly integrovány do obvazů na rány a prokázaly terapeutické účinky na rány.

Sponzorováno

A co vy? Měli jste někdy infikovanou ránu? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva