Sponzorováno

Jak podpořit a urychlit hojení ran? 4.3/5 (20)

  • Existuje několik způsobů, jak podpořit a urychlit hojení ran.
  • Před ošetřením rány je důležité ji důkladně vyčistit. Použijte jemný antiseptický roztok nebo fyziologický roztok, abyste odstranili nečistoty a bakterie. Opakujte čištění podle potřeby, aby se zabránilo infekci.
  • Výběr správného typu obvazu může být klíčový pro podporu hojení. Existují speciální typy obvazů, které mohou pomoci snížit tlak na ránu, absorbovat nadbytečnou vlhkost nebo podporovat tvorbu nových tkání.
  • Udržujte ránu čistou a suchou, ale zároveň ji udržujte hydratovanou. Vlhké prostředí může podporovat rychlejší hojení, ale přílišné namočení může vést k infekci.
  • Pokud je to možné, pokračujte v mírné fyzické aktivitě, aby se zvýšil průtok krve a dodávaly se živiny do místa rány, což může podpořit rychlejší hojení.
  • Zajistěte si vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály a bílkoviny, které jsou klíčové pro regeneraci tkání a hojení ran. Zahrňte do stravy potraviny bohaté na vitamín C, zinek, bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.
  • Pokud kouříte, zvažte ukončení kouření, protože kouření může zpomalit hojení ran tím, že omezuje průtok krve a snižuje dodávku kyslíku a živin do rány.

Kvalitní med může pěkně podpořit a urychlit hojení ran

Kvalitní med může pěkně podpořit a urychlit hojení ran

Většina malých ran se časem přirozeně zahojí, ale některé domácí metody a prostředky – jako je třeba aloe vera, antibakteriální mast nebo med – mohou proces hojení rány urychlit.

Rána zanechává vnitřní tkáně těla vystavené vnějšímu prostředí. Jsou to řezné rány, oděrky, poškrábání nebo jiné úrazy.

Menší ránu si můžeme v pohodě ošetřit i doma. Měli byste však vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte nějaké vážnější zranění a větší ránu. Samozřejmě, pokud jde o zlomeniny kostí nebo nadměrné krvácení, tam je návštěva nemocnice přímo nutností.

Tento článek podrobně popisuje šest věcí, které mohou lidé zkusit, aby se jejich rány hojily rychleji.

Vezměte prosím na vědomí, že metody popsané v tomto článku jsou pro řezné rány a škrábance, o které se lidé obvykle mohou postarat doma. Vážnější nebo hluboké rány budou vyžadovat lékařskou pomoc.

Metody pro rychlejší hojení rány

Níže jsou uvedeny některé alternativní metody a prostředky, které mohou lidé zkusit, aby se jejich rány hojily rychleji:

1. Antibakteriální mast

Asi logická rada. Můžete zkusit ošetřit ránu několika volně prodejnými antibakteriálními mastmi, které mohou pomoci předcházet infekcím. Mohou také pomoci k rychlejšímu hojení rány.

Studie celkem spolehlivě ukázaly, že antibakteriální léčba hrála pozitivní roli při rychlejším hojení ran.

Lidé často používají volně prodejné antibakteriální masti na drobné rány, ale nemusí to být nutné. Dá se použít i kosmetická vazelína, která působí jako bariéra k ochraně rány (ideálně pod obvazem).

2. Aloe vera

Aloe vera je rostlina patřící do čeledi kaktusovitých. Obsahuje látku, která je bohatá jak na vitamíny, tak na minerály.

Aloe vera obsahuje glukomannan, látku, která napomáhá regeneraci buněk a způsobuje, že tělo produkuje kolagen. Tato látka je protein, který podporuje hojení ran.

Studie z roku 2019 uvádí, že aloe vera a její sloučeniny by mohly zlepšit hojení ran. Celkově důkazy naznačují, že by Aloe vera mohla být účinná při hojení ran u popálenin prvního a druhého stupně. Studie také naznačuje, že aloe vera může pomoci udržet vlhkost a integritu pokožky a zároveň zmírnit zánět a zabránit vředům.

Zkuste nanést tenkou vrstvu gelu z aloe vera na oblast rány. Můžete také zavázat ránu obvazem namočeným v gelu z aloe vera, který pomůže s hojením.

3. Med

Med má antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Lidé tuto látku používají v tradičních receptech na hojení ran již dlouhou dobu. Už v době antického Říma si vojáci dávali med na svoje rány po boji. Při pravidelném použití medu se rána hojí dobře, komplexně a rychle

Studie z roku 2016 uvádí, že laboratorní výzkum naznačuje, že med výrazně zlepšuje rychlost hojení ran u zvířat. Také se uvádí, že snižuje tvorbu jizev a inhibuje (tj. snižuje) růst bakterií v akutních ranách a popáleninách.

V jiné starší studii z roku 2015 uvádí, že med hojí rány lépe než jiné způsoby léčby, ale způsobil více infekcí v pooperačních ranách než typické způsoby léčby. Med používejte na menší rány. A zásadní je i kvalita medu, na to nezapomeňte.

Sponzorováno

4. Kurkumová pasta

Kurkuma je koření, které pochází ze stejnojmenné rostliny. Obsahuje kurkumin, který má antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti.

Jedna studie z roku 2016 naznačuje, že kurkuma může být účinná při rychlejším hojení ran. Ukázalo se, že kurkumin přítomný v koření stimuluje produkci růstových faktorů zapojených do procesu hojení. Ukázalo se také, že kurkumin urychlil regeneraci ran. Kurkumin v kurkumě může také zvýšit produkci kolagenu v místě rány. Rovněž uvádí, že kurkumin podporuje diferenciaci fibroblastů na myofibroblasty, což nastartuje proces hojení a napomáhá rychlejšímu hojení rány.

Zkuste smíchat kurkumu s teplou vodou a vytvořit pastu. Poté můžete pastu nanést na ránu a překrýt ji čistým obvazem.

Pokud chcete vyzkoušet kurkumu na ránu, měli byste omezit použití na uzavřené, drobné rány. Otevřené zranění by vyžadovalo produkty lékařské kvality se souhlasem lékaře.

5. Česnek

Česnek obsahuje sloučeninu allicin, která má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.

Podle studie z roku 2020 několik klinických studií prokázalo účinnost česneku při léčbě ran. Uvedl, že v preklinických studiích česnekový extrakt vykazoval potenciál hojení ran v závislosti na dávce.

Další studie se zabývala použitím česneku k léčbě ran u potkanů. Ukázalo se, že krém obsahující 0,4 % česneku byl účinným způsobem léčby popálenin, i když jsou nutné další studie na lidech.

6. Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje látku monolaurin, mastnou kyselinu s antimikrobiálními vlastnostmi. Mastné kyseliny obsažené v rostlinných olejích hrají velkou roli při hojení ran. Zkuste použít kokosový olej na ránu, aby pomohl snížit riziko nákazy infekcí.

Ošetření otevřené rány

Pokud máte otevřenou ránou měli byste vždy postupovat podle těchto kroků.

  1. Umyjte si ruce mýdlem a čistou vodou.
  2. Odstraňte šperky a oblečení z okolí rány.
  3. Zatlačte na ránu, abyste zastavili krvácení.
  4. Po zastavení krvácení ránu vyčistěte čistou vodou a fyziologickým roztokem.
  5. Prohlédněte ránu, zda neobsahuje cizí předměty a nečistoty.
  6. Pokud je to možné, aplikujte na ránu antibiotickou mast, abyste zabránili infekci.
  7. Ránu osušte čistým hadříkem.
  8. Uzavřete ránu a přiložte lepicí obvaz nebo náplast.

Ideálně byste měli kontrolovat ránu každých 24 hodin. To znamená odstranění obvazu a vizuální kontrolu příznaků infekce. Poté by měli ránu vydezinfikovat, osušit a aplikovat čistý lepicí obvaz nebo náplast.

Uzavřená rána, která není sterilní, může zachytit bakterie a může způsobit další infekce. Pokud má tedy člověk nečistou ránu nebo ránu s infekcí, měl by ji nechat otevřenou, dokud ji nevyčistí, nebo dokud se infekce nevyčistí.

Měli byste vlastně zakrývat rány?

Zakryté rány nebo rány pod obvazy mají tendenci se hojit rychleji než ty nekryté. Zakrytí ran:

  • udržujte rány čisté
  • sníží pravděpodobnost infekcí
  • sníží možnost podráždění oblečením nebo aktivitami
  • udržuje ránu vhodně vlhkou
  • sníží množství bolesti

Kdy kontaktovat lékaře

Menší rány si člověk může často ošetřit doma. V některých případech však rány vyžadují lékařskou péči.

Osoba by měla vyhledat péči lékaře, pokud zažije následující:

  • rána s velkými, hlubokými nebo zubatými okraji, která může vyžadovat stehy a čištění
  • rána, která nezůstane zavřená
  • rána, která je plná zbytků, které člověk nemůže odstranit
  • zranění způsobené špinavým, rezavým nebo kontaminovaným předmětem
  • krev vytékající z rány
  • rána, která nadále krvácí, a to i po vyvinutí tlaku
  • zranění způsobená zvířecím nebo lidským kousnutím

Člověk by také měl zajít k lékaři, pokud se jeho rána nakazila infekcí. Příznaky infekce rány jsou:

  • velké bolesti
  • okolí rány je teplé
  • z rány jde žlutý nebo zelený výtok
  • rána vydává nepříjemný zápach
  • na kůži kolem rány se objevují červené pruhy
  • horečka a zimnice
  • nevolnost a zvracení

Lékař často používá antibiotika k léčbě rány s infekcí. Osoba může také vyžadovat injekci proti tetanu.

Sponzorováno

A co vy? Jak pomáháte ranám hojit se rychleji a lépe?

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva