Sponzorováno

Epidurální hematom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Epidurální hematom je typ intrakraniálního (nitrolebečního) krvácení, kdy se krev hromadí mezi lebkou a vnější membránou mozku, která se nazývá tvrdá mozková blána (dura mater). Tento stav může být závažný a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.
  • Epidurální hematomy obvykle vznikají v důsledku traumatického poranění hlavy, jako je náraz nebo úraz, který poškodí tepnu lebky. Porušení tepny vede ke krvácení do prostoru mezi lebkou a tvrdou mozkovou blánou. Krev se hromadí rychle a může vyvolat zvýšený tlak na mozek.
  • Symptomy epidurálního hematomu mohou být: Rychlý nárůst bolesti hlavy, ztráta vědomí nebo zmatenost, náhlé oslabení končetin nebo poruchy motorických funkcí, pocit tlaku nebo bolesti na hlavě, změny v chování nebo vědomí.
  • Pokud máte podezření na epidurální hematom nebo jste svědkem traumatického poranění hlavy, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc. Epidurální hematom může být život ohrožující a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu.
  • Diagnóza epidurálního hematomu zahrnuje neurologické vyšetření a zobrazovací metody, jako je CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance). Po stanovení diagnózy je nezbytné okamžité lékařské ošetření.
  • Léčba epidurálního hematomu obvykle zahrnuje chirurgickou intervenci. Chirurgie, známá jako trepanace, umožňuje odstranění krevní sraženiny a snížení tlaku na mozek. Časná identifikace a chirurgický zákrok mohou významně snížit riziko vážných komplikací a následků epidurálního hematomu. Po chirurgickém ošetření může být potřeba sledování a rehabilitace v závislosti na závažnosti a rozsahu poškození mozku.
  • Epidurální hematom je naléhavý zdravotní stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Pokud máte jakékoli podezření na tuto podmínku, neotálejte a vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve.

Co je epidurální hematom?

Epidurální hematom je krvácení (výskyt krve) mezi vaší lebkou a dura mater, tlustou membránou, která pokrývá váš mozek.

Váš mozek má tři membránové vrstvy nebo obaly (nazývané meningy), které leží mezi vaší kostěnou lebkou a mozkovou tkání. Účelem mozkových blan je pokrýt a chránit váš mozek a míchu. Tvrdá plena neboli dura mater je nejzevnější a nejtvrdší ze tří obalů centrálního nervového systému (mening)

Pokud máte epidurální hematom, pravděpodobně jste měli trhlinu v krevní cévě, obvykle tepně, ale někdy i žíle, a krev prosakuje do dura mater. Krev, která uniká, tvoří kapsu, která se vyboulí a vyvíjí tlak na váš mozek. Tento tlak může způsobit další poranění mozku.

Pokud dojde ke krvácení v páteři, nazývá se to spinální epidurální hematom. Jiné názvy pro epidurální hematom jsou extradurální hematom, epidurální krvácení nebo intrakraniální hematom. V širším měřítku jde také o typ traumatického poranění mozku.

Rozdíl mezi epidurálním hmatomem a subdurálním hematomem

Rozdíl mezi epidurálním hmatomem a subdurálním hematomem

 

Epidurální vs. subdurální

Epidurální vs. subdurální

 

Je epidurální hematom vážný?

Epidurální hematom může být život ohrožující stav. Obvykle vyžaduje okamžitou léčbu nebo může způsobit poškození mozku nebo i smrt, pokud se neléčí. Epidurální hematom má za následek smrt až v 15 % případů.

Komu hrozí epidurální hematom?

Ačkoli u každého, kdo má poranění hlavy, se může vyvinout epidurální hematom, jsou častěji pozorovány u mladých lidí a konkrétně častěji u těch, kteří zažili zlomeninu lebky. K typickým poraněním hlavy dochází při sportovních aktivitách (snowboarding, skateboarding, cyklistika) a při automobilových nebo motocyklových nehodách. Epidurální hematom se vyskytuje čtyřikrát častěji u mužů než u žen. Zřídka se vyskytují před dvěma lety životy nebo po 60 letech života.

Jak časté jsou epidurální hematomy?

Epidurální hematomy se vyskytují až u 10 % lidí s poraněním hlavy. Asi 75 % případů epidurálních hematomů u dospělých se vyskytuje v oblasti mozku na straně hlavy, nad uchem.

Jaké jsou příznaky epidurálního hematomu?

Když má člověk epidurální hematom, zažije pravděpodobně krátkou ztrátu vědomí po úrazu hlavy. Následuje období bdělosti, které může trvat několik hodin, než dojde ke ztrátě vědomí a poklesu mozkových funkcí. U některých lidí vede ztráta vědomí ke kómatu. Mějte na paměti, že většina, ale ne všichni, lidé s epidurálním hematomem následují tento vzorec příznaků.

Mezi další známky a příznaky epidurálního hematomu, které se objevují minuty až hodiny po poranění hlavy, patří:

  • Těžká bolest hlavy.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Zvětšená zornice v jednom oku (černá střední oblast oka je velká).
  • Zmatenost.
  • Nezřetelná řeč.
  • Závrať.
  • Slabost na jedné straně těla.

Pokud se neléčí a krvácení pokračuje, tlak v mozku se zvyšuje a příznaky se mohou zhoršovat. Mezi možné příznaky v tomto bodě patří:

  • Záchvaty.
  • Dýchací problémy.
  • Ztráta funkce mozku.
  • Kóma.
  • Smrt.

Příčiny – co způsobuje epidurální hematom?

Epidurální hematom je obvykle způsoben poraněním hlavy. Zlomenina lebky se vyskytuje v 75 % případů. Zlomenina lebky, která roztrhne střední meningeální tepnu, je pak nejčastějším zdrojem krvácení. Občas se může tvořit epidurální hematom v důsledku krvácení z žíly.

Sponzorováno

A epidurální hematom také může vzniknout z jiných než traumatických příčin. Mezi tyto příčiny patří:

  • Infekce/absces.
  • Koagulopatie (vaše krev se nesráží, jak by normálně měla).
  • Hemoragické nádory (nádory, které způsobují krvácení).
  • Cévní malformace (příklady zahrnují arteriovenózní malformace a kavernózní malformace).

Spinální epidurální hematomy jsou nejčastěji spontánní krvácení ze žil způsobené koagulopatiemi nebo nadměrným ředěním krve z antikoagulačních léků. Mezi další příčiny patří:

  • Zlomenina kostí ve vašich obratlích.
  • Lumbální punkce, epidurální anestezie.
  • Spinální arteriovenózní malformace nebo jiné vaskulární abnormality.
  • Nádory páteře.
  • Těhotenství.

Diagnostika – jak se diagnostikuje epidurální hematom?

Epidurální hematom je diagnostikován pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI) vaší hlavy nebo páteře. V hlavě se hematom jeví jako hustá hmota, která odtlačuje mozek od lebky.

Při podezření na netraumatickou příčinu, jako je arteriovenózní malformace, lze objednat angiogram.

LÉČBA – Jaké jsou způsoby léčby epidurálního hematomu?

Epidurální hematom je obvykle velký problém, který vyžaduje okamžitou léčbu. Příznaky, které vyžadují operaci, jsou obecně tyto:

  • Přítomnost silné bolesti hlavy.
  • Snížení funkce mozku.
  • Hematom, který je v nejtlustším místě větší než velikost hrášku.

Bez chirurgického zákroku k uvolnění tlaku na váš mozek může dojít k trvalému poranění mozku nebo smrti. Je to velmi nebezpečné.

Chirurgické řešení – operace

Preferovaným chirurgickým zákrokem je kraniotomie (otevření lebky) a odstranění hematomu. To znamená odstranit kus vaší lebky a odstranit krevní sraženinu, zastavit všechna zjevná místa krvácení, poté vrátit lebeční kost na místo a zajistit ji malými šrouby.

Dalším chirurgickým přístupem je vyvrtání jedné nebo více děr do lebky, aby se vypustila krev. Vypouštění krve zmírňuje tlak, který nahromadění krve způsobuje v mozku. Drén může být ponechán na místě několik dní po operaci, aby krev mohla pokračovat v odtoku.

Pokud máte spinální epidurální hematom, může být provedena laminektomie (chirurgické odstranění zadní části obratle). Během laminektomie se odstraní malá část kosti. Odstranění kosti uvolní tlak na míchu a nervové kořeny způsobené krevní sraženinou.

Léčba bez operace / konzervativní léčba

Někdy malé krvácení do mozku, které nezpůsobuje tlak na mozek a způsobuje pouze mírné příznaky, lze zvládnout i bez operace. Vaše tělo může absorbovat malé množství krve v průběhu času, obvykle několik měsíců. Pokud máte malé krvácení do mozku, budete pečlivě sledováni opakovanými CT skeny hlavy, abyste se ujistili, že se hematom hojí.

Léky

Po operaci může váš neurolog nebo neurochirurg předepsat léky ke snížení zánětu a tlaku ve vašem mozku. Mezi léky, které mohou být předepsány, patří mannitol, hypertonický fyziologický roztok a glycerol. Po určitou dobu může být předepsán i lék proti záchvatům. Záchvaty jsou někdy komplikací poranění hlavy.

Rehabilitační terapie

Pokud jste zažili poškození mozku, váš neurolog nařídí potřebnou terapii – fyzikální terapii, ergoterapii a/nebo logopedii.

Prevence – jak zabránit epidurálnímu hematomu?

Ačkoli nemusí být možné zabránit hematomu v důsledku nehody motorového vozidla, můžete snížit riziko tím, že si budete chránit hlavu, pokud je to možné. Při jízdě na kole nebo motocyklu nebo při jízdě na skateboardu nebo snowboardu vždy noste přilbu.

Neskákejte do vody, o které nevíte, jakou má přesně hloubku. Pokud hrajete kontaktní sporty, vždy noste vhodnou pokrývku hlavy. Pokud pracujete ve výšce nebo máte práci s vysokým rizikem poranění hlavy, používejte vždy ochranné pomůcky. Vždy používejte bezpečnostní pás v autě.

VÝHLED / PROGNÓZA – Jaký výsledek mohu očekávat, pokud mám epidurální hematom?

Výsledek epidurálního hematomu se velmi liší od člověka k člověku. Mezi faktory, které ovlivňují výsledek, patří:

  • Závažnost poranění.
  • Vaše úroveň vědomí bezprostředně po poranění hlavy a po příjezdu do nemocnice.
  • Doba, která uplynula mezi zraněním a ošetřením.
  • Vaše reakce oka (zornice)/pohyb očí, verbální reakce (schopnost mluvit, dávat smysl), fyzická reakce (dodržujte povely k pohybu, mějte normální svalové pohyby a reakce).
  • Váš věk.

Obecně platí, že pokud máte typický epidurální hematom, je vaše prognóza dobrá, pokud je hematom objeven rychle a odstraněn a neupadnete do kómatu. Epidurální hematomy způsobené krvácející tepnou se rychle rozvíjejí a lze je rychle nalézt. Epidurální hematomy způsobené trhlinou v žíle se vyvíjejí pomaleji, což může zpozdit jejich nalezení a léčbu. Čím větší je velikost hematomu, tím nižší je šance na dobrý výsledek.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s epidurálním hematomem? Napište nám do komentářů.

A dále něco ke čtení?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva