Sponzorováno

Chronická traumatická encefalopatie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (15)

  • Chronická traumatická encefalopatie je neurodegenerativní onemocnění mozku, které je spojeno s opakovanými traumatickými poraněními mozku, zejména s opakovanými otřesy hlavy. Tato poranění mozku mohou být způsobena opakovanými údery do hlavy, které se často vyskytují při kontaktních sportech jako je americký fotbal, box, lední hokej nebo fotbal.
  • Symptomy chronické traumatické encefalopatie se obvykle objevují dlouho po opakovaných traumatech hlavy a zahrnují problémy s pamětí, koncentrací, chováním, náladou a motorikou. Mezi další symptomy mohou patřit nespavost, deprese, úzkost, bolesti hlavy a záchvaty.
  • Diagnóza chronické traumatické encefalopatie se obvykle stanovuje na základě přítomnosti specifických neuropatologických změn v mozku, které jsou charakteristické pro toto onemocnění. Diagnóza může být potvrzena pouze po smrti mozku a provedení neuropatologického vyšetření.
  • Léčba chronické traumatické encefalopatie je obvykle zaměřena na zlepšení symptomů a zpomalení progrese onemocnění. To může zahrnovat léky k léčbě symptomů, jako jsou deprese a úzkost, a rehabilitační terapii k zlepšení motorických a kognitivních funkcí.
  • Prevence chronické traumatické encefalopatie znamená hlavně minimalizaci rizika traumatických poranění hlavy, zejména u lidí, kteří jsou vystaveni opakovaným úderům do hlavy, jako jsou sportovci a vojáci. To může zahrnovat změnu pravidel sportů, zlepšení ochranných pomůcek a vzdělávání o rizicích a prevenci opakovaných zranění.

Chronická traumatická encefalopatie se objevuje u sportovců, kteří dělají kontaktní sporty.

Chronická traumatická encefalopatie se objevuje u sportovců, kteří dělají kontaktní sporty.

Co je chronická traumatická encefalopatie (CTE)?

Chronická traumatická encefalopatie je onemocnění mozku, které se může vyvinout v důsledku opakovaných nárazů hlavy a otřesů. Tento stav ovlivňuje, jak oblasti vašeho mozku fungují, komunikují a spolupracují mezi sebou. V závislosti na rozsahu poškození a postižených oblastech mozku může mít tento stav vážné následky.

Chronická traumatická encefalopatie je nejvíce známý tím, že ovlivňuje profesionální sportovce v kontaktních sportech, zejména box, americký fotbal a lední hokej. Tento stav se však může vyvinout u lidí s opakovanými nárazy hlavy bez ohledu na jejich sport (nebo pokud nesportují vůbec). Lékaři jej také často identifikují u vojenských veteránů, kteří zažili několik incidentů souvisejících s výbuchy.

Název „Chronická traumatická encefalopatie“ se rozpadá takto:

  • Chronická: To znamená, že je to dlouhodobý stav.
  • Traumatická: Tento termín znamená, že souvisí s traumatem neboli zraněním.
  • Encefalopatie: Spojuje dvě slova ze staré řečtiny. Doslovný překlad znamená „onemocnění mozku“.

Koho chronická traumatická encefalopatie postihuje?

jak jsem již uvedl výše, chronická traumatická encefalopatie může postihnout každého, kdo má v anamnéze opakované údery do hlavy. Chronická traumatická encefalopatie se však neprojeví okamžitě. U většiny lidí s tímto stavem může trvat roky nebo desetiletí, než jsou příznaky natolik závažné, aby přitáhly pozornost.

Lidé, u kterých se rozvine chronická traumatická encefalopatie, mají obvykle v minulosti několika let mnoho časté poranění hlavy, zejména jsou to tedy lidé, kteří sportují profesionálně. U velké většiny lidí, kteří sportují na střední škole, se chronická traumatická encefalopatie nevyvine. Ve skutečnosti je průměrný věk lidí s potvrzenou chronickou traumatickou encefalopatií kolem 42 až 43 let.

Mezi osoby, které mají největší riziko, patří:

  • Lidé, kteří se účastní bojových sportů a soutěží. To platí zejména pro box, smíšená bojová umění (MMA) a další tradiční formy bojových umění (taekwon do, aikido, judo atd.)
  • Lidé, kteří provozují kontaktní sporty, zejména fotbal, lední hokej a ragby.
  • Lidé, kteří se účastní silničních aktivit (na betonu), jako je jízda na kole, kolečkových bruslích, skateboardu atd.
  • Vojenský personál vystavený výbuchům a jiným otřesům.

Jak častá je chronická traumatická encefalopatie?

Odborníci si nejsou přesně jisti, jak častá je chronická traumatická encefalopatie (CTE). Je to částečně proto, že neexistuje způsob, jak diagnostikovat tento stav, dokud je člověk naživu. Lékaři mohou mít podezření, že ji osoba má, ale neexistuje způsob, jak to potvrdit bez pitvy. CTE má také silné podobnosti a sdílí příznaky s několika dalšími degenerativními onemocněními mozku, jako je Alzheimerova choroba a frontotemporální demence.

Příznaky – jaké jsou příznaky chronické traumatické encefalopatie?

Příznaky chronické traumatické encefalopatie mají tendenci se vyvíjet pomalu a časem se zhoršovat.

Běžné příznaky chronické traumatické encefalopatie mohou být:

  • Potíže se soustředěním nebo učením (mírná kognitivní porucha)
  • Bolesti hlavy
  • Problémy s krátkodobou pamětí
  • Změny v chování, včetně náhlých výbuchů nebo výbuchů hněvu

Mezi další příznaky, které se mohou objevit, patří:

Sponzorováno

  • Deprese
  • Problém mluvit jasně.
  • Třes a jiné druhy nekontrolovatelných svalových pohybů (parkinsonismus).
  • Problémy s rovnováhou a nejistá chůze.
  • Ztráta koordinace (ataxie).
  • Stále více agresivní chování.
  • Sebepoškozující myšlenky a chování (včetně přemýšlení o sebevraždě a pokusu o ni).

Příčiny – co způsobuje chronickou traumatickou encefalopatii?

K CTE dochází v důsledku kombinace faktorů. Mezi tyto faktory patří:

  • Anamnéza opakovaných poranění hlavy. Nejznámějším faktorem přispívajícím k chronické traumatické encefalopatii je historie opakovaných nárazů hlavy. Člověk nemusí ztratit vědomí z těchto nárazů. Místo toho se účinky opakovaných nárazů hlavy v průběhu času kumulují. To může způsobit, že se u člověka vyvine CTE.
  • Hromadění „vadných proteinů“ ve vašem mozku. Vaše tělo používá proteiny, což jsou složité chemické molekuly, z mnoha různých důvodů. Jeden z těchto proteinů, tau (pojmenovaný podle řeckého písmene), je důležitý ve vašem mozku. Tau protein také hraje hlavní roli ve vývoji CTE. Klíčovou součástí fungování proteinů je jejich tvar. Vaše buňky mohou použít protein pouze tehdy, pokud má správný tvar, podobně jako zámek potřebuje správně tvarovaný klíč. Pokud se však protein změní, selže a může se potenciálně rozšířit a ovlivnit další oblasti mozku. Identifikace změněné formy proteinu tau ve specifickém vzoru v mozku je způsob, jakým je v současné době diagnostikována chronická traumatická encefalopatie.

Diagnostika a testy – jak se diagnostikuje chronická traumatická encefalopatie?

Neexistuje žádný přesvědčivý způsob, jak diagnostikovat chronickou traumatickou encefalopatii, když je člověk naživu. Jediný způsob, jak to udělat, je zkoumat vzorky mozku člověka pod mikroskopem, což je možné pouze při pitvě po smrti.

I když odborníci nemusí být schopni potvrdit chronickou traumatickou encefalopatii před smrtí, stále mohou provést předpokládanou diagnózu na základě vašich příznaků a fyzického a neurologického vyšetření. Zkontrolují také vaši historii poranění hlavy a doporučí určité laboratorní a zobrazovací testy. Nejběžnější testy nediagnostikují CTE. Místo toho vylučují jiné podmínky. Podstupují se obecně tyto testy:

Léčba – Jak se chronická traumatická encefalopatie léčí a existuje nějaký lék?

Neexistuje žádný lék na chronickou traumatickou encefalopatii. Léčí se příznaky a potíže. Léčba některých příznaků je možná a liší se v závislosti na vašich příznacích, anamnéze a dalších okolnostech.

Kromě toho existuje řada návyků, které můžete začlenit do svého životního stylu a které obecně pomáhají zdraví mozku. Lékař je nejlepší osobou, která vám řekne o léčbě, kterou doporučuje, a proč.

Prevence – můžete snížit riziko rozvoje chronické traumatické encefalopatie nebo jí úplně zabránit?

Snížení počtu nárazů do hlavy, které za život zažijete, je ten nejlepší způsob, jak snížit riziko CTE.

Kromě toho existují jednoduchá opatření, která mohou snížit pravděpodobnost otřesu mozku, kdy údery do hlavy mohou způsobit výrazné příznaky:

Dělejte sport bezpečně

Při hraní kontaktních sportů, jako je americký fotbal nebo lední hokej, noste vždy vhodné bezpečnostní vybavení. Přilby a jiné formy ochranného vybavení mohou snížit riziko otřesu mozku. Důležité je také hrát svědomitě a vyhýbat se situacím, kdy byste mohli způsobit nebezpečnou kolizi nebo se vystavit riziku.

Nehrajte, když jste zraněni

Pokud dostanete ránu, ale neztratíte vědomí, je snadné to přejít a říct, že jste v pořádku. Nemusíte však omdlít, abyste utrpěli otřes mozku a další zásah po otřesu mozku může být dost nebezpečný.

Když jste na kolech či kolečkách, noste helmu

Lidé, kteří rádi jezdí na kole, kolečkových bruslích, skateboardu a podobných sportech, by měli vždy nosit helmu. Může to mít obrovský vliv na prevenci otřesů mozku.

Zapněte si bezpečnostní pás

Nejde jen o sport. Nehody motorových vozidel jsou častou příčinou otřesů mozku u nesportovců. Používání bezpečnostních pásů může snížit pravděpodobnost otřesu mozku nebo omezit jeho závažnost.

Výhled / Prognóza – Co mohu očekávat, pokud mám chronickou traumatickou encefalopatii?

Jak bylo uvedeno výše, CTE je degenerativní onemocnění mozku. To znamená, že je progresivní a příznaky se budou časem zhoršovat. To může trvat roky nebo dokonce desetiletí. Odborníci v současné době nemají způsob, jak předpovědět, jak dlouho může trvat, než dojde k poklesu mozkových funkcí.

Chronická traumatická encefalopatie je trvalý, celoživotní stav.

Sponzorováno

Máte s tímto problémem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva