Obsah článku
- Barotrauma uší označuje bolest ucha způsobenou změnou tlaku v okolí ucha. Může způsobit nepohodlí nebo bolest, stejně jako potíže se sluchem.
- Ušní barotrauma často odezní samo. Existují také techniky domácí léčby, které může člověk vyzkoušet. Závažné případy barotrauma uší však mohou vyžadovat chirurgický zákrok.
- Ušní barotrauma obvykle odezní samo, ale někteří lidé mohou potřebovat konzultaci s lékařem a ve velmi závažných případech podstoupit korekční operaci.
Co je barotrauma uší (ušní barotrauma)?
Barotrauma uší je stav, který způsobuje, že člověk pociťuje bolest nebo nepohodlí uvnitř ucha v důsledku změn tlaku v okolním vzduchu nebo vodě.
Potápění může často způsobit ušní barotrauma a je také běžné při startu nebo přistání letadla. Některé infekce a blokády mohou také způsobit ušní barotrauma.
Stav může být akutní nebo chronický. Akutní případy jsou běžné a obecně se dá říci neškodné. Avšak osoba s chronickým ušním barotraumatem bude mít dlouhodobé příznaky, které mohou vést k dalším komplikacím.
Příčiny ušního barotraumatu
Častou příčinou ušního barotraumatu je ucpání eustachovy trubice, která spojuje ucho a ústa.
Eustachova trubice je zodpovědná za udržování rovnováhy při vnějších změnách tlaku. Pokud dojde k ucpání trubice, tlakové rozdíly uvnitř a vně středního ucha mohou způsobit příznaky ušního barotraumatu.
Změna výšky při startu nebo přistání v letadle může také způsobit ušní barotrauma. Rychlé stoupání a klesání letadla v kombinaci s přetlakovými kabinami může způsobit nerovnováhu tlaku mezi středním a zevním uchem. Změny nadmořské výšky, ke kterým dochází při rychlém stoupání nebo klesání při výstupu (sestupu) na horách, mohou mít podobné účinky.
Je také běžné, že lidé při potápění zažijí ušní barotrauma, protože změny tlaku vody ovlivňují struktury v uchu. Při potápění je důležité sestupovat pomalu, aby se zabránilo rychlým změnám tlaku způsobujícím poranění ucha.
Příznaky barotrauma uší
Příznaky ušního barotraumatu se liší podle toho, jak těžké a dlouhodobé je. Zpočátku může člověk pociťovat pouze nepříjemný tlak uvnitř ucha, ale někdy může stav postupovat a zhoršovat se.
Když jsou změny tlaku vzduchu zodpovědné za ušní barotrauma, často zmizí, jakmile se tlak vzduchu venku normalizuje, a neměl by způsobovat žádné další příznaky. Lidé však mohou zaznamenat další příznaky, když ušní barotrauma vyplývá z nemoci nebo zablokování střední části ucha.
Lékaři klasifikují ušní barotrauma jako akutní nebo chronické. Akutní případy jsou poměrně časté a jsou obecně neškodné. Chronické případy se vyskytují u lidí po delší dobu a mají potenciál způsobit další komplikace.
V mírných případech nebo při prvním ušním barotraumatu může člověk zažít tyo příznaky:
- potíže se sluchem nebo mírná ztráta sluchu
- závrať
- pocit tlaku či plnosti v uchu
- celkový diskomfort v uchu
Ve středně těžkých až těžkých případech nebo pokud barotrauma uší přetrvává bez léčby, může člověk pociťovat další nebo zhoršující se příznaky. Jako třeba:
- poranění ušního bubínku
- únik tekutiny nebo krvácení z ucha
- zvýšená bolest v uchu
- pocit tlaku v uchu, podobný tomu, jako je to pod vodou
- středně těžká až těžká ztráta sluchu
Lidé s těmito příznaky mohou potřebovat vyhledat odbornou léčbu, aby mohli mít úlevu od příznaků.
Jak dlouho barotrauma trvá?
Mírné případy ušního barotraumatu způsobují příznaky, které obvykle trvají jen několik minut, než se samy vymizí.
V závažných případech může člověk potřebovat léčbu k vyřešení základní příčiny. Doba zotavení bude záviset na závažnosti základní příčiny.
Sponzorováno
Ušní barotrauma může někdy vést k prasknutí bubínku, nazývanému také perforace bubínku. Pokud k tomu dojde, může trvat několik měsíců, než se ucho zcela zahojí. Prasklý ušní bubínek se často spontánně zhojí, ale pokud tomu tak není, je možné bubínek opravit chirurgicky.
Diagnóza
Ve většině případů symptomy vymizí dříve, než člověk může navštívit svého lékaře. Pokud je však bolest silná nebo se neustále opakuje, nebo dochází k úniku tekutiny nebo krvácení z ucha, měl by člověk určitě navštívit lékaře.
Lékař se zeptá, kdy se příznaky objevily, aby zjistil, zda souvisí se změnami tlaku vzduchu nebo vody. Poté zkontroluje případné ušní infekce a prohlédne bubínek a vnitřek vnějšího zvukovodu, aby hledal známky ušního barotraumatu.
Pokud se zdá, že bubínek je zatlačen dovnitř nebo ven, může to znamenat ušní barotrauma. V některých případech neexistuje žádný fyzický důkaz barotraumatu ucha. Po vyšetření lékař probere nejvhodnější možnosti léčby a další postup.
Léčba barotraumatu uší
Většina případů ušního barotrauma odezní po krátké době bez nutnosti lékařského zásahu.
Mělo by však být také možné zmírnit příznaky mírného ušního barotrauma použitím určitých technik, které pomohou otevřít Eustachovu trubici. To umožňuje vzduchu vstupovat nebo vycházet ze středního ucha, aby se vyrovnal tlak. Tyto techniky jsou:
- Žvýkání žvýkačky, cucání pastilky, polykání nebo zívání. Takové použití úst pomáhá otevřít Eustachovu trubici.
- Užívání volně prodejného nosního dekongestiva, antihistaminika nebo obojího. Pokud má osoba kongesci horních cest dýchacích nebo alergii, může to pomoci Eustachově trubici zůstat otevřená.
- Zastavení potápěčského sestupu při prvním náznaku nepohodlí v uchu, aby byl čas na vyrovnání.
Lidé by se měli vyvarovat aplikace kapek do ucha.
Je nezbytné udržovat ucho čisté a mimo kontaminaci, aby se zabránilo infekci během hojení. Pokud je přítomna infekce, lékař může předepsat antibiotika.
V případech chronického nebo těžkého ušního barotraumatu může lékař dokonce rozhodnout, že je nutný chirurgický zákrok. Pomocí konkrétního chirurgického zákroku je možné implantovat do ucha malé válečky zvané ušní trubičky. Ty mohou zmírnit problémy se středním uchem. Jedná se o myringotomii.
Operace pro umístění ušní trubičky je celkem běžná u dětí, které mají ztrátu sluchu v důsledku opakujících se infekcí nebo probíhajícího shromažďování tekutiny ve středním uchu. Chirurgové však někdy používají tento postup i k léčbě barotraumatu uší.
Prevence
Osoba může snížit riziko vzniku ušního barotraumatu tím, že před činnostmi, kde jsou běžné změny tlaku, užívá dekongestiva, antihistaminika nebo obojí. Patří mezi ně potápění, turistika a létání v letadle.
Člověk může také předcházet příznakům a používat různé techniky, které mohou zmírnit příznaky. Jsou to:
- pomalé klesání při ponorech
- výdech nosem při vzestupu
- žvýkání, zívání, cucání pastilky nebo polykání při letu
- zůstat vzhůru během vzletu a přistání v letadle
Výhled
Většina případů ušního barotraumatu je benigní a odezní bez lékařského ošetření. Osoba by měla zvážit vyhledání lékařské pomoci, pokud tento pocit doprovázejí další příznaky, trvá dlouhou dobu nebo se vyskytuje často.
Po léčbě by člověk neměl zaznamenat další komplikace a může očekávat úplné uzdravení.
Sponzorováno
Máte s barotraumaty uší nějaké zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Inner ear barotrauma in divers: an evidence-based tool for evaluation and treatment Autoři: Stefan W Rozycki, Matthew J Brown
- Zdroj obrázku: Milkos / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články