Sponzorováno

Žena během těhotenství pila čaj z kratomu. Novorozenec to odnesl 4.45/5 (11)

Čaj z kratomu.

Čaj z kratomu.

Žena před početím užívala oxykodon (což je narkotický lék proti bolesti) téměř deset let, ale řekla lékařům, že je už více něž dva roky čistá. Že ho neužívá. Že se ani nikdy během těhotenství nedotkla narkotik.

Ale její novorozený syn vykazoval jiné známky: byl viditelně nervózní, stále křičící a vyžadující infuzi morfinu, aby vůbec zůstal naživu. Dítě toužilo po droze, ale proč?

Později lékaři zjistili, že místo toho dítě v lůně matky vyrůstalo na kontroverzním bylinném doplňku – na kratomu, lépe řečeno na čaji z kratomu.

Co je to kratom? Je to tropický strom (Mitragyna speciosa), pocházející z jihovýchodní Asie. Jeho listy obsahují sloučeniny, které mohou mít psychotropní (mysl-měnící) účinky.

Falešný pocit bezpečí

Podle případové zprávy zveřejněné v časopise Pediatrics, jak žena, tak její dítě prošly testy na oxykodon a další opioidy. Ale tyto testy nebyly na kratom, legální drogu, která má ve vysokých dávkách účinky podobné opioidům.

Rostlina, která je původem v jihovýchodní Asii, se obvykle používá k léčbě bolesti, vyvolání euforických stavů a léčku závislosti na opiátech. Působí na stejné mozkové receptory jako morfin a podobné léky, někteří ji považují za řešení opiátové epidemie, ale mnozí (například Úřad pro potraviny a léčiva USA) říkají, že je to potenciálně nebezpečná psychoaktivní droga.

Matka popřela během svého těhotenství užívání jakýchkoliv látek – legálních nebo jiných – ale její manžel řekl lékařům, že denně pravidelně pila kratomový čaj kvůli léčbě jejích abstinenčních příznaků a pro kvalitnější spánek.

„Obávám se, že u žen, které se skutečně zavázaly překonat svou závislost, se může vyvinout falešný pocit bezpečí použitím látky, která je inzerována jako neopioidní alternativa,“ říká dr. Whitney Eldridgeová, neonatolog (neonatologie podobor pediatrie) v BayCare Health System na Floridě, jež byla hlavním autorem případové zprávy.

Sponzorováno

Matka mohla mít dobrý úmysl, ale protože testy nevykazovaly žádné jiné drogy v ní, ani v dítěti. Lékaři však konstatovali, že kratom pravděpodobně způsobil stav jejího syna, známého klinicky jako novorozenecký abstinenční syndrom. Ve svém osmém dni života, poté, co byl „odstaven“ od opiátů, a po pozorování jeho stavu bez léků, byl chlapec propuštěn do domácí péče.

Je to vzácný případ, ale není jedinečný. V USA se objevili další čtyři případy, ve kterých byli popsáni novorozenci vystavení kratomu in utero, kteří po narození trpěli novorozeneckým abstinenčním syndromem.

Obecně výkonná moc v UA doufá, že další výzkumy pomohou zákonodárcům lépe regulovat kratom. Minimálně lékaři musí dnes informovat ženy, které jsou těhotné, kvůli riziku kratomu – ten by mohl mít škodlivé účinky na novorozence.

Někteří odborníci vyzývají k opatrnosti, zpochybňují závěry

Někteří experti váhají. Poznamenávají, že ačkoli užití kratomu v těhotenství může teoreticky způsobit syndrom novorozenecké abstinence, někdy to tak být nemusí.

„Není divu, že to je možné,“ řekl dr. Andrew Kruegel, vědecký pracovník Columbia University, „protože kratom má určitě opiátové účinky a může vyvolat toleranci u uživatelů, zejména při vyšších dávkách.“

Ale Kruegel, který studoval rostlinu po dobu sedmi let, poznamenal, že lékaři nemohli otestovat kratom samotný. „Hlavním omezením je, že nevíme nic o dávce, kterou matka užívala,“ řekl. „Bez těchto informací nemůžeme udělat přesný závěr.“

A matka možná vůbec neužívala kratomu, řekl doktor Edward W. Boyer, docent na Harvardské lékařské fakultě. „Je to manžel, který hlásil použití kratomu,“ řekl.

A co říci závěrem?

Mnoho lékařů a odborníků se shodlo na tom, že jsou přesvědčeni, že stejně jako v mnoha doplňcích by mělo být i zde varování, že těhotné ženy by neměly kratom určitě užívat. „To není proto, že si myslíme, že je to škodlivé. Je to proto, že je to bezpečnostní opatření,“ vyšlo v prohlášení.

Kratom může mít další rizika, jako jsou záchvaty, ale mohl by být bezpečnější než většina opioidů, protože „se nezdá, že by došlo k depresi dýchání při použití kratomu samotného.“ A respirační deprese – pomalé a neúčinné dýchání – je to, co způsobuje předávkování opioidy – a co může za smrt mnoha lidí. To je důvod, proč mnoho lékařů věří, že dobře regulovaný kratom by se jednoho dne mohl použít v boji proti závislosti na opioidech.

Sponzorováno

Ale v těhotenství každopádně pozor!

Co si na toto téma ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva