Sponzorováno

Ultrazvuková vyšetření v průběhu těhotenství 4.44/5 (9)

Ultrazvuková vyšetření v průběhu těhotenstvíKdyž zjistíte, že očekáváte do rodiny přírůstek, zahrne vás jistě pocit radosti, štěstí a vděčnosti za tento zázrak. Na straně druhé se však mohou vyskytnout obavy, zda bude vše v pořádku, a také, co vás vlastně v následujících měsících čeká. Samozřejmě váš gynekolog bude bedlivě monitorovat stav váš i vašeho miminka. Jednou z metod, jak bude zjišťovat informace, je i ultrazvukové vyšetření.

Jak ultrazvukové vyšetření probíhá?

Z tohoto vyšetření rozhodně žena nemusí mít předem žádné obavy, je neškodné pro maminku i plod. Nejprve je na břicho naneseno trochu gelu a následně přiložena sonda, pomocí které se na monitor či obrazovku přenese náhled na prostor dělohy. Jsou to okamžiky, kdy můžete nakouknout na své děťátko ještě před tím, než se narodí. Tuto chvíli si můžete vychutnat u lékaře společně s otcem miminka, lze též požádat o vytištění fotografie plodu. Výhodou je rychlost provedení i nenáročnost. Ultrazvuk je k dispozici běžně v ordinacích gynekologů.

První ultrazvuk může být z důvodu prozatímní malé velikosti plodu proveden pomocí ultrazvukové sondy zavedené do pochvy, ani to však neznamená žádnou zátěž pro těhotnou ženu či plod. Vyšetření ultrazvukem přes břišní stěnu se pak provádí zhruba od 12. týdne do konce gravidity.

Kolik jich v průběhu těhotenství je?

Ultrazvuk je ženě v průběhu těhotenství proveden nejméně třikrát. Většinou však vícekrát, jelikož jsou samozřejmě situace, kdy jsou ultrazvuková vyšetření prováděna dle akutních potřeb. Nutný je individuální přístup v případě matky s těhotenskou cukrovkou nebo při podezření na pomalejší vývoj plodu.

1. Potvrzení těhotenství

Prvním ultrazvukem bývá těhotenství potvrzeno či nikoliv. Je při něm zkontrolováno, zda je zárodek opravdu uložen v děloze, a dá se již zjistit, pokud by se jednalo o vícečetné těhotenství. Obvykle je proveden v 5. – 7. týdnu těhotenství. Ke konci tohoto období již bývá při ultrazvuku patrné tlukoucí srdíčko.

Sponzorováno

2. První ultrazvukový screening

Jedná se o ultrazvukové vyšetření, které má za cíl zejména zjišťování rizika vrozených vývojových vad – např. Downova syndromu. Je kombinováno s vyšetřením krve a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Probíhá mezi 12. – 14. týdnem těhotenství. Kromě již dříve zmíněného se určuje skutečné stáří plodu, uložení placenty a je možné stanovit předpokládaný termín porodu. Pokud by bylo zjištěno riziko vzniku vývojových vad, budou provedena další adekvátní vyšetření.

3. Druhý ultrazvukový screening

Provádí se od 18. do 22. týdne těhotenství a je zaměřen zejména na kontrolu růstu miminka a vývoje jeho orgánů. Je prvním povinným ultrazvukovým screeningem. Během něj je obvykle možné již určit pohlaví miminka. Domluvte se tedy nejprve s partnerem, a poté s gynekologem, zda vám má toto sdělovat. Při vyšetření je zjištěno vyvinutí mozkových struktur i to, zda není u miminka rozštěpová vada (rtů, patra či čelisti). Je mu změřena hlavička a sledováno vyvinutí srdce. Ověřuje se dále také uložení placenty, stáří plodu, jeho velikost a pohybová aktivita.

4. Třetí ultrazvukový screening

Provádí se ve 30. – 32. týdnu těhotenství zejména pro kontrolu růstu miminka. Dále se zjišťuje uložení placenty a množství plodové vody. Miminko již dorostlo natolik, že se na fotografii z ultrazvuku celé nevejde, můžete mít však na památku alespoň obrázek hlavičky. Problematické jsou akorát jeho pohyby, takže u aktivních miminek možná bude snímek více připomínat pouze černobílé šmouhy.

Další ultrazvukové vyšetření je závislé zcela na přání rodičů. Jde o 3D/4D ultrazvuk, který se provádí ke konci druhého trimestru těhotenství. Jeho účelem není žádné lékařské posouzení miminka a jeho vývoje, ale spíše zajištění milé vzpomínky pro rodiče. Z tohoto ultrazvuku si odnáší fotografie a pořízený videozáznam svého potomka.

A co si dále o těhotenství přečíst?

VIDEO: Jak vypadá takový ultrazvuk v těhotenství

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva