Obsah článku
Jde-li jen o zřídkavé kontrakce břišních svalů, není to důvodem k panice. Pokud se stahy nebo tvrdnutí břicha pravidelně neopakují a trvají vždy jen chvíli, můžete zůstat klidná. Tvrdnutí bříška není bolestivá záležitost, jde spíše o nepříjemný pocit, kdy se napínají svaly dělohy.
Stahy dělohy (kontrakce), které se opakují často, však mohou být známkou předčasného porodu. Tehdy je potřeba o tomto problému informovat gynekologa, který vaginálním nebo ultrazvukovým vyšetřením zhodnotí, zda nejde jen o neškodné tvrdnutí břicha. Pokud jsou kontrakce jen občasné, je potřeba gynekologa informovat na nejbližší kontrole. Jsou-li intenzivní, časté a neustávají, navštivte lékaře okamžitě.
Když se těhotenství blíží ke svému konci, tvrdnutí břicha se může objevovat častěji. Dva až tři týdny před vypočteným termínem porodu se často objevují takzvaní poslíčci. Jsou to děložní stahy, které mají už pravidelnější charakter, a může se k nim v tomto období přidat i velmi mírná bolestivost. Tyto takzvané Braxton-Hicksovy kontrakce jsou jakési cvičné stahy, kterými se děloha připravuje na porod. Jde o stahy, které trvají jen několik minut, a jejich interval je jednou za dvě až tři hodiny. Je pro ně charakteristické, že mají stále stejnou intenzitu, nejsou pravidelné a interval mezi nimi se nezkracuje.
Tvrdnutí břicha se nesmí nikdy podceňovat, zejména pokud nemizí nebo se objevuje často. Je poměrně vysoké riziko, že může jít o předčasný porod. Nikdy nezapomínejte na nejdůležitější zásadu v těhotenství: Raději jít k lékaři stokrát zbytečně než jednou a pozdě.
Tvrdnutí bříška nikdy nepodceňujte, zejména když nemizí nebo se objevuje často. Je vysoké riziko, že může jít o předčasný porod, který by nemusel skončit šťastně.
Zde je malý přehled toho, proč byste mohli v různých fázích těhotenství pociťovat tvrdnutí břicha.
Tvrdnutí břicha v prvním trimestru
Vaše břicho může v prvním trimestru tvrdnout, jak vaše děloha roste, aby byla vyhovujícím místem pro váš rostoucí plod. Mezi další pocity, které můžete zaznamenat, patří ostré bolesti po stranách břicha – to je od toho, jak se svaly natahují a prodlužují.
Je to potrat?
Bolestivé tvrdnutí břicha může být za jistých okolností známkou potratu (ale nebojte, to je dost výjimečné). Potrat je přerušení těhotenství před 20. týdnem, i když je nejčastější před 12. týdnem.
Při potratu nemusíte mít žádné příznaky nebo se u vás mohou vyskytnout některé nebo všechny následující příznaky:
- napětí nebo křeče v břiše
- bolest nebo křeče v dolní části zad
- špinění nebo krvácení
- tekutina nebo tkáně vycházejí z pochvy
Příčiny potratu nejsou vždy jasné. Některé mohou být způsobeny špatným vajíčkem, což znamená, že se nevytvoří žádné embryo. Jiné mohou být způsobeny:
- genetickými problémy s plodem
- cukrovkou
- určitou infekcí
- nemocí štítné žlázy
- problémy děložního čípku
Pokud máte bolestivé ztuhnutí žaludku spolu s dalšími příznaky potratu, zavolejte ihned lékaře.
Tvrdnutí břicha v druhém trimestru
Jak se vaše tělo nadále přizpůsobuje těhotenství, může se u vás objevit ztuhnutí břicha a dokonce ostré bolesti i ve druhém trimestru. Tento typ nepohodlí je nejběžnější během druhého trimestru a bolest se může rozšířit z oblasti břicha nebo kyčle až do rozkroku.
Sponzorováno
Ve druhém trimestru je dokonce možné zažít tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce (například již někdy ve čtvrtém měsíci těhotenství). Během těchto „praktických kontrakcí“ můžete mít v břiše pocit napětí, nepohodlí a tvrdnutí. Některé ženy mají více těchto kontrakcí než jiné. Braxton-Hicksovy kontrakce nejsou tak bolestivé jako běžné kontrakce. Často se vyskytují s aktivitou, jako je cvičení nebo sex. Tyto kontrakce obecně neovlivňují dilataci děložního čípku. Jsou nepravidelně a nemají nastavený vzor, který můžete načasovat.
V některých případech se může vyvinout takzvaná dráždivá děloha. Kontrakce nebo ztvrdnutí břicha kvůli dráždivé děloze se podobají tomu, co byste očekávali u Braxton-Hicks. U podrážděné dělohy však můžete mít pravidelné a časté ztvrdnutí břicha, které nereaguje na odpočinek nebo hydrataci. I když tento vzorec může být alarmující a může být i známkou předčasného porodu, ženy s podrážděnou dělohou nemusí nutně mít tento druh problému.
Dehydratace může také vést ke zvýšeným kontrakcím. Pokud pociťujete křeče, které přicházejí a odcházejí, pijte hodně tekutin. Často se příznaky snižují, když jste rehydratováni. Pokud se křeče a kontrakce prodlužují, zesilují nebo se blíží, obraťte se na svého lékaře.
Pokud v druhém trimestru trpíte častými kontrakcemi, je vždy nejlepší obrátit se na svého lékaře, aby vyloučil možnost předčasného porodu nebo potrat. Může vám provést testy, jako je ultrazvukové vyšetření.
Tvrdnutí břicha ve třetím trimestru
Čím víc spěje těhotenství ke konci, tím více častěji se tvrdnutí bříška může objevovat. Dva až tři týdny před vypočítaným termínem porodu se většinou začnou objevovat tzv. „poslíčci“. Tito poslíčci jsou vlastně děložní stahy – kontrakce, které už bývají pravidelnější. V tomto období se někdy může ke stahům přidat i velmi mírná bolestivost.
Tyto tzv.Braxton-Hicksovy kontrakce jsou cvičnými kontrakcemi, děloha se tak připravuje na svou činnost při porodu. Tyto stahy trvají jenom pár minut v intervalu ne větším než dvě – tři hodiny a zejména se nezvyšuje jejich intenzita, jak je tomu u samotného porodu.
Pokud si stále ještě nejste jistá, zkuste se osprchovat v teplé vodě a jestliže jde o poslíčky, měly by zmizet. Když kontrakce nepřestávají ani po horké koupeli a doprovázejí je stupňující se bolesti, jde už s největší pravděpodobností o samotný porod. Počkejte, až porodní kontrakce dosáhnou pravidelných pětiminutových intervalů a pak se vydejte do porodnice.
Jak můžeme tvrdnutí břicha ulevit?
- dostatečná hydratace organizmu – tvrdnutí břicha je někdy způsobené nedostatkem tekutin v organismu, proto je vhodné vypít v těhotenství 2,5 -3 litry tekutin denně.
- rytmické dýchání – někdy přispěje k úlevě
- dobrá je změna polohy – někdy pomůže leh na levém boku či chůze nebo změna aktivity
- teplá sprcha, vana
- vyprázdnění močového měchýře – plný močový měchýř může někdy tvrdnutí vyvolat
- magnesium (hořčík) – magnesium ve formě tablet, rozpustných sáčků, anebo minerálních vod s vysokým obsahem hořčíku, dodržet doporučené dávkování lékařem a množství magnesia nezvyšovat
Důležitou zásadu mějte vždy na paměti
Opravdu nikdy nezapomínejte na nejdůležitější zásadu v těhotenství: Raději jít k lékaři stokrát zbytečně než jednou a pozdě!
Další články o těhotenství
VIDEO: TVRDNUTÍ BŘICHA V TĚHOTENSTVÍ – Je to problém? A co mám dělat?
Sponzorováno
Zdroj článku a relevantní studie
- Management of acute abdomen in pregnancy: current perspectives Autor: Sanoop Koshy Zachariah
- Martin RF, Rossi RL. The acute abdomen. Surg Clin North Am. 1997;77(6):1227–1243.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Břicho - zdraví a nemoci, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články