Sponzorováno

První měsíc těhotenství – čemu se v prvním měsíci těhotenství raději vyhnout? 4.75/5 (8)

čemu se v prvním měsíci těhotenství raději vyhnout?Ano, je to tak, první měsíc vašeho těhotenství, tedy 1.-4. týden je zahalen rouškou tajemství. Na začátku měsíce ještě vůbec netušíte, jestli jste nebo nejste těhotná. Ani, jestli doopravdy budete. Jak se to tedy počítá? Někdy může být trošku zmatek v tom, jak literatura či lékaři počítají týdny a měsíce těhotenství. Někde je jich 9, jinde 10…

Kalendářních prožijete 9 měsíců, lunárních 10, protože těhotenství trvá 40 týdnů a lunární měsíc čítá 4 týdny. Zůstaňme u té metody, kterou používají lékaři nejčastěji. První měsíc těhotenství je tedy 1. – 4. týden, přičemž prvním dnem tohoto týdne je první den vaší poslední menstruace. Zhruba za 14 dnů, v době ovulace, dojde k oplodnění a budete-li mít štěstí, můžete za další dva týdny už pomocí těhotenského testu zjistit, zda to tentokrá vyšlo. V tu dobu budete ve čtvrtém nebo dokonce v pátém týdnu těhotenství. Setkáte se také s počítáním na dny a týdny. Tedy například 6+4 tt. To znamená, šest týdnů těhotenství a čtyři dny navíc – ve výsledku jste tedy v sedmém týdnu, protože tento sedmý týden právě prožíváte. Poslední den sedmého týdne je 6+6 tt a den poté je již 7+0 a načínáte týden osmý.

V těhotenské poradně vám budou do těhotenské průkazky právě tyto údaje při každé návštěvě zapisovat. Jde o orientační určení stáří těhotenství. Dny a týdny poté upřesní ještě ultrazvukové vyšetření.

Co se tedy děje v prvním měsíci?

Takže jsme na začátku, na úplném startu. Navštívila vás vaše poslední menstruace, jste tedy 1+0, chceme-li být úplně přesní. Ještě to však netušíte. Zhruba v polovině cyklu přichází ovulace. Po pohlavním styku načasovaném přesně tak, jak má, nastává oplodnění. Vajíčko je oplodněníschopné maximálně 24 hodin po ovulaci, i když někteří se dušují, že i víc a jiní dávají vajíčku i mnohem menší prostor, v řádu několika hodin.

Oplodněné vajíčko potom putuje do dělohy, zhruba v průběhu třetího týdne vašeho těhotenství a „uhnizďuje se“. Jde o složitý proces, a úspěchem je korunován mnohem méně častěji, než si myslíme. Uhnízděné vajíčko o sobě dává vědět, třeba tím, že se v krvi a v moči objeví HCG hormon ohlašující těhotenství. Nejdříve na konci čtvrtého týdne můžete poprvé zjistit, že jste nejspíš těhotná.

A čemu se v prvním měsíci těhotenství raději vyhnout?

Chystáte-li se otěhotnět, patrně tohle bude váš nejdelší těhotenský měsíc. To napjaté čekání, vyjde to? Odborníci doporučují se už v této době pokusit minimalizovat možná rizika pro vyvíjející se embryo.

Vyšetření RTG si nechte udělat jen v krajní nouzi a vždy personál upozorněte, že jste těhotná, či si to jen myslíte. Někdy se bez tohoto vyšetření obejdete, jindy ho lze nahradit šetrnějším vyšetřením a když už na něj dojde, ochrání vás ochranná vesta proti škodlivému záření. Vyhněte se místům, kde je vysoké riziko nákazy například zarděnkami, ty jsou v prvopočátcích těhotenství velmi nebezpečné, vaše nakažení pak může dítěti způsobit vážná poškození nebo potrat. Ohroženy jsou hlavně ženy pracující s dětmi, například ve školce či škole. Dostanete-li se do styku s někým nakaženým, oznamte to lékaři. Existují látky s názvem imunoglobiny, které působí dva týdny a v této době zabrání rozvoji choroby.

Sponzorováno

Nebezpečná mohou být i nakažená klíšťata, i když například lymská borelióza ještě není ve vztahu k vyvíjejícímu se embryu dostatečně prozkoumána. V případě, že se nakazíte, informujte lékaře o svém těhotenství nebo podezření na něj, zvolí vhodné léky, některá antibiotika mohou být v tuto dobu nebezpečná.

Vyhněte se rizikovým činnostem – pobyt v zakouřené místnosti, kouření, alkohol, drog.

Neordinujte si sami žádné léky. A to raději ani v případě, že se ve vašich očích jedná o banální onemocnění nebo bolest (třeba migréna). Bez větších výhrad lze proti bolesti či horečce použít paracetamol, ale léky například na migrénu mohou být při těhotenství a zejména v jeho počátcích kontraindikované. Stejně tak zkonzultujte s odborným lékařem všechny další léky, které trvale užíváte, třeba na alergie nebo chronická onemocnění.

První příznaky těhotenství?

Obyčejně začínají všechny těžkosti těhotenství na maminku doléhat až příští měsíc, ale protože drobounké embryo již má své místo a hormonálně s vámi mává, mohou se dostavit prvotní příznaky těhotenstvízvýšená únava, výkyvy nálad, plačtivost, bolestivost břicha, navíc je to bolest podobná jako před menstruací a citlivá prsa.

A někoho již pronásledují citlivosti na pachy či první žaludeční nevolnosti.

Míry miminka v prvním měsíci těhotenství – jak je velké?

V tuto chvíli je miminko v téměř neměřitelných rozměrech, někdy na konci prvního měsíce přirovnává k zrnku rýže. Z beztvaré hmoty, kterou se postupně stávalo, jak se oplodněné vajíčko dělilo a rýhovalo se z něj stalo cosi trošičku podobné zakrnělému pulci, navíc notně zdeformovanému. Ovšem už v této primitivní podobě má dítě již tlukoucí základy srdce a základy mozku. A také je zřejmé, kde budou brzy ústa. Už se těšte, hned zkraje příštího týdne se můžete objednávat k lékaři.

Sponzorováno

A co vy? Mátě nějaké zajímavé informace z prvního týdně těhotenství? Napište nám do komentářů, uděláte mi radost.

A dále si o těhotenství přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva