Obsah článku
Mnoho novopečených maminek zažívá i rok po porodu množství zdravotních problémů a komplikací, které se vyvinuly již během těhotenství nebo při porodu. Prvních šest týdnů po porodu slouží ženě i na to, aby se její tělo stihlo zregenerovat. Váš organismus byl při porodu a začátku kojení vystaven velkým změnám a náporu, takže někdy nemusíte tuto situaci dobře zvládat a přidružit se mohou nečekané potíže. Které potíže to jsou? Sestavili jsme pro vás seznam ne moc příjemných věcí, které po porodu mohou nastat. Ale pozor, není to nic extrémního, dá se to zvládnout! To mějte vždy na paměti.
Poporodní deprese
Poporodní deprese jsou jedna z největších obav všech maminek. Po porodu jsou hormony v těle natolik rozhozené, že se mnoho žen dostává do deprese. Vyskytly se případy, kdy matka svého potomka zcela odmítá a není schopna se o něj starat. Pouze bez duše leží v posteli a uzavírá se do svého světa. V hraničních případech je dokonce schopna miminku i ublížit. Tehdy je nutná pozornost jejího partnera, a když uvidí zhoršující se stav své ženy, urychleně by měli spolu navštívit lékaře, který určí v závislosti na jejím stavu následující kroky.
Inkontinence po porodu
Inkontinence po porodu je samovolný únik moči během nekontrolované činnosti (kýchnutí, zakašlání, smích) a není to vysloveně nemoc, spíše příznak určité choroby, určitého stavu nebo stresu. Během těhotenství i po porodu se s ním setká většina žen a není třeba se stydět, je to naprosto přirozený stav, protože svaly pánevního dna, které zastavují močení, jsou v důsledku vnitřních změn oslabené. Hlavní léčbou jsou cviky na posílení ochablých svalů pánevního dna. S posílením ochablých svalů pánevního dna začněte už před porodem, pokud je to možné.
Infekce po porodu
Nejde o zanedbanou hygienu a ani chybu nemocnice. Bakterie se nacházejí všude kolem nás a během porodu může dojít k nákaze, která se objeví až trošku později.
Nejdůležitější je tehdy určit správné léky, které zároveň nemohou prostřednictvím kojení ublížit miminku.
Bolesti při sexu po porodu
Už ke konci těhotenství začíná být pohlavní styk nepříjemný, vzhledem k zvětšenému bříšku budoucí maminky. Rozhodně je třeba počkat prvních 6 týdnů, dokud neskončí „samočištění“ vagíny. Pak můžete udělat první pokusy, pokud se nato cítíte. Můžete však počkat i 3-4 měsíce, to je obvykle doba, kdy se většina ran zahojí, a měli byste být v naprostém pořádku.
Bolesti v podbřišku po porodu
Při porodu jsou vaše intimní partie podrobeny velkému tlaku. Takže následující týdny je přirozené, pokud se necítíte zcela komfortně a musíte se vypořádat s určitou bolestí. Ty mohou signalizovat zánět nebo nějakou komplikaci, která nastala při porodu. Proto pokud bolesti přetrvávají a navíc sílí, ihned navštivte svého gynekologa, který vás podrobně vyšetří a odhalí případné komplikace.
Sponzorováno
Vypadávání vlasů po porodu
Vypadávání vlasů po porodu je velmi nepříjemné – vlasy v kobercích, odtoku, v ústech miminka, ale zcela přirozené. Znamená to, že se vracíte do normálu. Nadměrné vypadávání vlasů po porodu postihuje více než polovinu novopečených maminek (podle posledních zjištění 60%).
Těhotné ženy mají díky estrogenu hustší, krásnější a lesklejší vlasy. Po porodu hladina estrogenu klesá, čehož důsledkem je oslabení vlasů a jejich nadměrné vypadávání.
Zvýšená teplota po porodu
Rozhozený imunitní systém nedokáže tak bojovat s bacily. Organismus se s touto situací vypořádává prostřednictvím zvýšené teploty. Ta je poměrně častým jevem během šestinedělí mnoha žen. Ale pokud takový stav přetrvává několik dní, teplota je vyšší než 38 stupňů a vy se cítíte neustále slabší, může signalizovat silný zánět nebo infekci. V první řadě se nechte vyšetřit z gynekologického hlediska, a když bude všechno v pořádku, pak se nechte vyšetřit u svého obvodního lékaře.
Hemoroidy po porodu
Těhotenství přináší s sebou řadu trávicích problémů. Nejvíce citelné jsou zažívací problémy ve třetím trimestru, hlavními příčinami jsou: mechanický tlak rostoucí dělohy na střeva a konečník a také zvýšená hladina hormonu progesteronu. Ze stravy se vstřebává více vody a výsledkem je hustší a zároveň méně častá stolice (zácpa). Během vytlačování miminka totiž namáháte i toto svalstvo a kvůli tomu dochází i k nepříjemnostem s vyprazdňováním. Snažte se zejména dodržovat hygienu a dbát na dobrou stravu, která usnadní vytlačování stolice a problém časem zmizí.
Velké břicho po porodu
Diastase Recto v překladu znamená rozestup přímých břišních svalů, ke kterému dochází hlavně v těhotenství při velkém plodu, vícečetném těhotenství, dalších těhotenstvích nebo při porodu. Levá a pravá strana svalů tvořících přední stěnu břicha se v důsledku příliš velkého vnitřního tlaku oddělily a uvolněná tkáň, která je spojuje, je nedokáže udržet.
Toto je problém, o kterém by měla vědět každá žena, která už někdy rodila a chystá se opět cvičit. Pokud máte po těhotenství vyduté bříško, tak to samozřejmě naznačuje, že Diastase Recto s největší pravděpodobností máte. Řešením je uzavření mezery, ať už cvičením nebo chirurgicky.
Únava a celková bolest svalů po porodu
Při záplavě takové péče o dítě je únava přirozeným jevem. Dalším problémem je bolest svalů. Tělo jste měla v příliš velkém napětí a navíc vám i kvůli kojení mohou chybět nějaké minerály. Dbejte na pestrou stravu, a pokud je možné, denně alespoň chvilku odpočívejte v klidu a bolest ustoupí.
Krvácení nebo silný výtok
Žena se potřebuje po porodu ještě takříkajíc dočistit. V první části šestinedělí ji tedy bude provázet výtok a někdy může přijít i slabé krvácení. Jakmile však zesílí a bude mít intenzitu jako během menstruace, mohl nastat nějaký problém po porodu a je nutné absolvovat vyšetření. Totéž platí i během pokračujícího a příliš silného výtoku, který může signalizovat nějakou infekci.
Co číst dál?
- Homeopatie při porodu a při kojení
- Vliv prsních implantátů na kojení
- Jak si usnadnit a zpříjemnit porod?
VIDEO: Jak správně cvičit po porodu? Ukáže Andrea Růžičková
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, Porod
Přečtěte si také naše další články