Obsah článku
Šestinedělí (puerperium) je období, které nastává po porodu. Rané šestinedělí trvá ode dne porodu do 10. dne po porodu a během něj se hojí porodní rány, začíná se kojení (tvorba mléka) a postupně se stabilizuje celý organismus. V tomto období by ženy měly hodně odpočívat. Hojení ran a hormonální změny se dají výborně ovlivnit přírodní léčbou, hlavně používáním éterických olejů (všechny oleje z květů a dřeva), bylinek, homeopatik, čajových směsí atd. Pozdní šestinedělí končí přibližně 6 až 8 týdnech po porodu. Maminky se v tomto období přizpůsobují životu s miminkem a vytvářejí si společný denní režim.
Více o esencích si přečtěte ve článku o Bachových květových esencích.
Přírodní prostředky a jejich účinky v šestinedělí
Krizová esence (Rescue Remedy)
- pomáhá tělu rychleji zpracovat „dozvuky“ narkózy nebo epidurálu a vyloučit z těla anestetika
- psychická podpora a urychlení stabilizace po porodu
- pomáhá lépe zvládnout stres spojený s novou rolí
- včasné podání může zabránit rozvoji poporodní deprese (vždy je ale zároveň nutná konzultace s odborníkem!)
- řeší problémy s kojením
- prostřednictvím mateřského mléka může pomoci uklidnit podrážděnou a neustále plačící miminka
Oliva (Olive)
- na velkou fyzickou únavu a vyčerpání po porodu
- pokud je matka velmi unavená z nočního vstávání a péče o dítě
Vlašský ořech (Walnut)
- k podpoře přizpůsobení se nové situaci
- pomáhá vyrovnat se se všemi změnami
Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem)
- na šoky, traumata a jejich následky, např. odběr plodové vody a jiná vyšetření, císařský řez (sekci), porod kleštěmi nebo vakuumextraktorem (vakuovou pumpou), extrémně bolestivý nebo vyčerpávající porod
- šokové stavy při porodu a po něm (krvácení, infekce, srdeční zástava, embolie, alergické reakce na léky…)
- pokud je porod rodičkou subjektivně vnímán jako traumatizující i přesto, že z medicínského hlediska nedošlo k žádným komplikacím
Jírovec pleťový (Red Chestnut)
- na strach o druhé, v tomto případě o miminko
Borovice lesní (Pine)
- pokud matku pronásledují výčitky (např. pokud nemůže kojit)
Aromaterapie v šestinedělí
Drobná poranění porodních cest se obvykle hojí rychle. V případě větších trhlin vagíny a hráze je nutná pravidelná hygiena, tedy sprchování či sedací koupele. Levandule a čajovník pomohou vydezinfikovat a zahojit rány a jizvy. Pro tyto účely se doporučují oleje v kombinaci se solí z Mrtvého moře ve formě sedací koupele.
Sponzorováno
Příprava sedací koupele je následující
1 hrst soli z Mrtvého moře se smíchá s 2 kapkami levandule a čajovníku a dá se rozpustit do teplé vody. Sedací koupel by měl trvat 10 minut.
Do hojivé sedací koupele se dají použít i éterické oleje z heřmánku (heřmánku pravého), růže, růžového geránia a žebříčku. Kromě éterických olejů se na hojivé lázně dá použít i dubová kůra a heřmánku pravého (hovorově heřmánek – ten až v pozdním šestinedělí), případně odstříkané mateřské mléko. První 3 dny po porodu je lepší, pokud je voda na sedací koupel vlažná. Na hluboké rány je vhodné použít i měsíčkovou nebo kostivalovou mastičku.
Při sprchování se může použít olej, který se namíchá takto
do 4 lžic mandlového, olivového nebo sezamového oleje se kápnou 2 kapky éterického oleje z levandule a 2 kapky čajovníku, zamíchá se to a používá jako sprchový gel na intimní hygienu.
Pozor! Nikdy se nepoužívají neředěné éterické oleje, protože se nerozpouští, plavou na hladině a mohly by se dostat do genitálií a způsobit podráždění. Proto je nutné je míchat s emulgátorem, například s mořskou solí, mlékem, medem, smetanou nebo rostlinným olejem.
Masážní oleje v šestinedělí by měly obsahovat: grapefruit, geranium, řebříček, jalovec a cypřiš. Důležité je, aby se břicho masírovalo nejdříve hvězdicovitě ve směru hodinových ručiček a na závěr ve tvaru ležaté osmičky směrem dolů. Je vhodné promasírovat i bederní klouby.
Co číst dále na toto téma?
- Diskuze na téma Léčba porodních poranění na eMimino.cz
- Jak se léčit přírodou v šestinedělí
- Jak na hubnutí po porodu?
VIDEO: Šestinedělí – Co můžeme a co ne
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Porod, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články