Sponzorováno

Oligohydramnion – snížené množství plodové vody – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (18)

  • Oligohydramnion - Při tomto stavu je kolem vašeho dítěte v těhotenství příliš málo plodové vody.
  • Oligohydramnion je stav během těhotenství, kdy je množství plodové vody (amniového moku) v děložním vaku podprůměrné. Plodová voda obklopuje a chrání plod v děloze, poskytuje mu prostor k pohybu a je klíčový pro vývoj plodových orgánů a končetin. Normálně se množství amniového moku postupně zvyšuje během těhotenství.
  • Nedostatek plodové vody je lepší chápat spíše jako příznak, než vlastní chorobu.
  • Příliš málo plodové vody může negativně ovlivnit vývoj vašeho dítěte.
  • Váš lékař může tento stav zjistit během ultrazvuku v těhotenství. Těžší oligohydramnion by měl být určitě vyšetřen zkušeným gynekologem, který rozhodne o dalším postupu
  • Vaše léčba bude záviset na tom, jak málo plodové vody máte. Důležité je, aby lékař sledoval a vyhodnocoval množství amniového moku během těhotenství a podle potřeby podnikl vhodné kroky, aby zajistil zdraví matky a plodu.

Oligohydramnion - snížené množství plodové vody - příznaky, příčiny a léčba

Co je oligohydramnion?

Oligohydramnion je označení pro snížené množství plodové vody u těhotné ženy. V tomto stavu je během těhotenství kolem vašeho dítěte příliš málo plodové vody. K tomuto problému dochází asi u přibližně 4% případů těhotenství.

Vaše dítě potřebuje k růstu plodovou vodu. Tato vodnatá tekutina je uvnitř amniotického vaku (membrány). Někdy se mu říká amnion. Vaše dítě je v této tekutině po celé těhotenství. Pomáhá tlumit a chránit vaše dítě. Plodová voda také pomáhá růstu plic, ledvin a gastrointestinálního traktu vašeho dítěte. Vaše dítě tekutinu polyká a vylučuje ji jako moč. Odpad je pak odváděn vaší placentou.

Těhotné ženy mají obvykle asi 500 ml až 1 000 ml plodové vody. Příliš mnoho nebo příliš málo plodové vody může způsobit problémy. Tyto problémy mohou ovlivnit vývoj vašeho dítěte. Mohou také způsobit těhotenské komplikace. Problémové množství plodové vody může být známkou jiného problému.

Příčiny – co způsobuje oligohydramnion?

Tento problém může nastat hned z několika důvodů. Může to být způsobeno nedostatečným množstvím tekutiny. Nebo to může být způsobeno problémy, které snižují množství tekutiny. Oligohydramnion může být způsoben následujícími faktory:

  • Špatný růst plodu
  • Vaše těhotenství trvá příliš dlouho (tzn. přenášíte) – lehce snížené množství plodové vody se může objevit ke konci těhotenství a v takovém případě nejde o nic vážného.
  • Vrozené vady (mohou být pravděpodobné problémy s ledvinami a močovými cestami)
  • máte dvojčata, která sdílejí placentu (tzv. Transfuzní syndrom dvojčat)
  • užívání některých léků v těhotenství (např. ACE-inhibitory)
  • existují chromozomální vrozené vady plodu
Oligohydramnion - ilustrace

Oligohydramnion – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky oligohydramnionu?

Příznaky se mohou v každém těhotenství projevit trochu jinak. Mohou být následující:

Sponzorováno

  • Únik plodové vody, který může být způsoben prasknutím vaku.
  • Na ultrazvuku není vidět dostatek plodové vody
  • Děloha je menší, než se očekávalo, když je pokročilá fáze těhotenství

Příznaky tohoto problému mohou být stejné, jako příznaky jiných stavů. Ohledně diagnózy se obraťte na svého lékaře.

Obecně je celkový objem plodové vody docela proměnlivý, klesá ke konci těhotenství a k odtoku plodové vody dochází během vlastního porodu.

Jak je diagnostikován oligohydramnion?

Váš lékař se podívá na vaši historii. Také podstoupíte potřebný vyšetřovací test. Lékař může tento stav zjistit během těhotenství na ultrazvuku. Zkontroluje množství plodové vody.

Ultrazvuk může ukázat, jak dobře vaše dítě roste. Může také ukázat strukturu ledvin a močových cest vašeho dítěte a ukázat moč v močovém měchýři vašeho dítěte. Možná budete potřebovat speciální typ ultrazvuku (ultrazvukový dopplerův průtokoměr) ke kontrole průtoku krve ledvinami a placentou dítěte.

Jak se řeší / léčí oligohydramnion?

Cílem léčby je udržet vaše těhotenství, zdraví dítěte a zdraví vaše. Léčba bude záviset na vašich příznacích, těhotenství a celkovém zdraví. Bude to také záviset na tom, jak závažný je u vás tento stav. Léčba může zahrnovat:

  • Monitorování. Lékař pečlivě sleduje množství plodové vody.
  • Pravidelné kontroly. Váš lékař vás možná bude chtít vidět častěji.
  • Amnioinfuze. Při tomto testu se do plodové vody vloží speciální tekutina. To se provádí za účelem přidání tekutiny. Amnioinfuze je tedy metoda, která má za cíl zvětšení objemu plodové vody při jejím nedostatku.
  • Porod dítěte. Pokud jsou problémy pro vás nebo vaše dítě příliš riskantní, možná budete muset dítě předčasně.

Jaké jsou možné komplikace oligohydramnionu?

Vaše dítě potřebuje plodovou vodu, aby se mu vyvinuly plíce. Příliš málo plodové vody po delší dobu může způsobit abnormální nebo neúplný vývoj plic vašeho dítěte. Toto se nazývá plicní hypoplázie.

Příliš málo plodové vody může také zabránit tomu, aby vaše dítě dobře rostlo. Tento stav může také vyvíjet tlak na pupeční šňůru. To může zabránit tomu, aby vaše dítě dostávalo dostatek kyslíku a živin. Příliš málo tekutin může také způsobit, že vaše dítě dostane do plic první pohyb střev (mekonium).

Sponzorováno

Máte s oligohydramnionem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Co si dále o plodové vodě přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva