Obsah článku
Co děláte pro to, abyste počali a porodily zdravé dítě? Budete jíst každý den tučné ryby? „Chyb“ překvapuje prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. Jaké potraviny zvýší plodnost žen se syndromem polycystických vaječníků a co by měli jíst muži? Optimální hmotnost a zdravá strava, která zásobí tělo potřebnými živinami, je nejlepším startem pro těhotenství. Mnohé ženy nejí před těhotenstvím vyváženě a jejich tělo nemá správný nutriční stav pro potřeby těhotenství. Potrava a plodnost přímo úzce souvisí.
Ale co je v tomto případě „zdravá“ strava? Hodně ovoce a zeleniny?
Základem je denně pestrá, vyvážená strava, kterou graficky znázorňuje potravinová pyramida. Pokud navíc respektujete glykemický index potravin a zásady oddělené stravy, která zohledňuje fyziologii lidského trávení, stravujete se zdravě.
Vyplatí se tělo před otěhotněním detoxikovat?
Očista organismu je u obou budoucích rodičů mimořádně důležitá, aby dítě dostalo co nejzdravější genetický základ. Děloha matky je prvním a zároveň životně důležitým příbytkem plodu. Pokud má budoucí matka znečištěné tělo odpady, toxickými látkami a parazity, během těhotenství se jí organismus často snaží zbavit nahromaděných toxinů zvracením, ale může je vyloučit i do plodu. Hrozí, že oslabíte imunitu budoucího potomka, přičemž následky se projeví často až po letech. Můžete přispět i ke vzniku vrozených vad.
Jak se však očistit a zároveň dát tělu vše, co potřebuje?
Opakovaně absolvujte několikadenní stavovém kúry z ovoce a ze zeleniny. Pití čerstvě vymačkané šťávy obnovuje acidobazickou rovnováhu organismu, která je předpokladem úspěšné detoxikace, zdravé látkové přeměny a silné imunity. V průběhu dne vypijte střídavě čtyři až šest dvaapoldecilitrových sklenic šťávy a vody. Zatímco šťávy dodávají tělu potřebné bioaktivní látky k detoxikaci, voda pomáhá proplachovat útrobní soustavu a odvádět uvolněné jedovaté látky z těla ven.
Kromě alkoholu, cigaret, drog a léků – čeho se vzdát?
Odstraňte z kuchyně koláče, pečivo, sycené slazené nápoje, hotová jídla ze stánků s rychlým občerstvením a z restaurací. Mívají hodně tuku, cukru a soli. Pozor na živočišné a mléčné produkty vyrobené za neekologických podmínek. Mohou obsahovat růstové hormony a antibiotika. Všechny bílé rafinované potraviny nahraďte celozrnnými. Obsahují o osmdesát až devadesát procent více vitamínů skupiny B, minerálů a vláknin. Vzdejte se kofeinu ve všech jeho formách – káva, silný čaj a čokoláda. Pozorovala se souvislost mezi ním a nízkou porodností.
Nepřehánějte to ani s rybami
Nežádoucí jsou potraviny, které mají mnoho vitamínu A ve formě retinolu, jako jsou játra a jaterní výrobky včetně paštik. Příliš mnoho retinolu v těle matky může škodit miminku. Nepřehánějte to ani s rybami, nejezte více než dvě (makrela, sardinky, losos, tuňák, pstruh). Důvodem limitu j , že tučné ryby mohou obsahovat dioxiny a polychlorované bifenyly (PCB). Během těhotenství, pokud se předtím detoxikujete, mohou tyto látky projít do plodu a poškodit jej.
Může si stravou pomoci otěhotnět i žena se syndromem polycystických vaječníků?
Většina žen se syndromem polycystických vaječníků (ovarií) je obéznícch. Inzulínová rezistence hraje důležitou roli ve vývoji onemocnění. Dosavadní klinické studie ukázaly, že strava může snížit rizikové faktory – pokud je s vysokým obsahem vlákniny, převážně s nízkým glykemickým indexem, nízkým obsahem nasycených a mononenasycených mastných kyselin a vysokým obsahem vitamínů, minerálů a fytoživin. Stejně je nezbytná denní fyzická aktivita a pravidelný cvičební režim k léčbě nebo k prevenci inzulínové rezistence, snížení hladiny cukru v krvi. Kritickými živinami, kromě již zmíněných, pro ženy s polycystickými vaječníky jsou hořčík, chrom.
Sponzorováno
Nejnověji se mluví i o inositolu, který podporuje plodnost.
Inositol je látka vlastní tělu, tělo si ji tvoří samo. Jsou však situace, kdy ho produkuje nedostatek, a právě to je případ žen s polycystickými vaječníky. Užívání inositolu u nich opravdu zabraňuje neplodnosti.
Vyzdvihuje se také kyselina listová a jiné vitamíny skupiny B. Právem?
Období březosti a kojení se vyznačuje zvýšeným dělením a růstem buněk. Proto v souvislosti s těhotenstvím jsou důležité především tři ze skupiny vitamínů B: B6 pomáhá udržet rovnováhu hormonů, pozitivně ovlivňuje růst, vývoj a dobrý fyzický i psychický stav organismu, kyselina listová – vitamín B9 podporuje růst a krvetvorbu, snižuje vznik různých dětských defektů již v prenatálním období, vitamín B12 je podstatný při tvorbě genetického materiálu buněk, a tím i při růstu a vývoji organismu, jakož i při krvetvorbě.
Stoupá věk rodiček. Potřebuje starší tělo něčeho víc než mladší?
Pokud je žena nad pětatřicet let zdravá a v dobré kondici, těhotenství není problém a jeho průběh může být stejný jako v jakémkoliv dřívějším věku. Na podporu plodnosti a celkového zdravotního stavu se doporučuje užívat výživové doplňky, pokud vaše strava neobsahuje dostatek vitaminu B6, kyselinu listovou, B12, D a E, minerály vápník, zinek, selen, železo a omega-3 mastné kyseliny.
Těhotenství je záležitost dvou – co by měl jíst budoucí otec?
Plodnost zvýší speciální jídla, které obsahují zinek a selen, vitamíny B6, B12, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Všeho třeba více, než je denní doporučená dávka. Z osobních pozitivních zkušeností doporučuji užívat živiny ve formě výživových doplňků, protože jejich obvykle nepřijímáme dost jen stravou. Dobré zkušenosti s podporou plodnosti a početí mám i při užívání kombinace zinek, selen, vitamin E nebo i se současným užíváním zelené řasy chlorelly a mladého ječmene, které dodávají potřebné živiny.
Přírodní zdroje důležitých živin
Inositol
Žlutý meloun, arašídové máslo, pivovarské kvasnice, lecitin, tmavě zelená listová zelenina, luštěniny, hovězí srdce, meloun, grapefruit, rozinky, pšeničné klíčky, melasa.
Kyselina listová, B9
Kuřecí a krůtí játra, zelená listová zelenina, brokolice, květák, růžičková kapusta, zelený hrášek, zelené fazolky, okurky, chřest, vaječný žloutek, špenát, sója, borůvky.
Jezte správně a milujte se
„Důležitý je příjem antioxidantů, které opravují zoxidované buňky. Už v době plánování zvyšte příjem kyseliny listové. Pokud máte inzulínovou rezistenci či polycystické vaječníky, jak skvělá se jeví kombinace s inositolem“ radí gynekoložka a zdůrazňuje, že podstatný je zdravý životní styl, dostatek spánku a relaxu, pohyb, vyléčení jakýchkoliv zánětů, normalizace hmotnosti a žádné cigarety. A ještě něco: „Buďte v psychické pohodě. Snaha otěhotnět nesmí být honička.“
Chce to určitou přirozenost. „Tělu dejte najevo, že jste silní a vyrovnaní, neboť jen takoví jedinci mají v přírodě výsadu otěhotnět, donosit a porodit potomka. Početí je vždy zázrak. Nevíme, co všechno ho ovlivňuje. Přestože toho víme víc než kdysi – po pětatřiceti letech má žena méně vajíček, žijeme v stresující době, špinavém životním prostředí, s poruchami imunity, jíme geneticky upravené potraviny a hormony přeplněné maso, což škodí zejména mužům“ vyjmenovává doktorka, která přece věří na zázraky. Viděla je na vlastní oči. Tak jezte, věřte a milujte se.
TIP: Mrkněte na 10 TOP rad jak otěhotnět
VIDEO: Strava v počátku těhotenství
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články