Sponzorováno

Marihuana (konopí) v těhotenství – jaká jsou doporučení? 4.67/5 (6)

V těhotenství se marihuaně rozhodně vyhněte.

V těhotenství se marihuaně rozhodně vyhněte.

Mnoho lidí podporuje legalizaci marihuany, ale stále ve vzduchu visí otázky o tom, jak tato droga ovlivňuje naše zdraví. A tyto otázky jsou zvláště důležité pro jednu skupinu: těhotné ženy. Užívání marihuany během těhotenství je stále běžnější, a to i přes velkou nejasnost možných účinků.

Americká pediatrická akademie (AAP) však v roce 2018 vydala své vůbec první pokyny týkající se užívání marihuany pro těhotné a kojící ženy. Nová doporučení jsou založena na analýze stávajícího výzkumu o tom, jak marihuana ovlivňuje těhotenství, kojení a vývoj malého človíčka, a dotýkají se řady otázek, které by budoucí rodiče mohli mít.

My jsme pro vás připravili takový výcuc toho nejdůležitějšího z těchto pokynů. Pojďme se na to společně podívat v tomto článku.

1. Během těhotenství marihuanu nepoužívejte v jakékoli formě

Ve zprávě AAP dochází k závěru, že nejlepší je úplně se vyhnout užívání marihuany během těhotenství.

Částečně proto, že THC nebo tetrahydrokanabinol – sloučenina odpovědná za psychoaktivní účinky marihuany – může procházet placentou. Podle zprávy několik dlouhodobých studií zjistilo vztahy mezi užíváním marihuany těhotnými ženami a mírně kratší dobou těhotenství a nižšími porodními váhami miminek. Další studie zaměřené na novorozence zjistily, že děti, které byly vystaveny marihuaně in utero (tj. v děloze), měly oproti jiným dětem jistě nepravidelnosti, jako jsou třeba neobvyklé spánkové vzorce.

Na základě těchto dostupných důkazů se AAP rozhodla nedoporučit užívání marihuany během těhotenství. Tento postoj pediatrů je v souladu se závěry odborníků v jiných lékařských specializacích, jako je porodnictví a gynekologie.

Některé výzkumy také spojily užívání konopí v těhotenství s dlouhodobými negativními neurologickými účinky u dětí. Například dětem matek, které užívaly konopí během těhotenství, může být zvýšené riziko horších studijních výkonů a chování. Podle odborníků je zapotřebí více výzkumu ke studiu krátkodobých a dlouhodobých účinků užívání konopí v těhotenství, včetně studií příležitostného a častého užívání konopí.

2. Ani během kojení marihuanu neužívejte

Kojící maminky by se měly marihuaně také vyhýbat, protože THC se spolu s některými dalšími potenciálně psychoaktivními látkami dostává do mateřského mléka.

Nová studie, zveřejněná společně se zprávou v magazínu Pediatrics, se zaměřila na mateřské mléko od 50 žen, které užívaly marihuanu a zjistila přítomnost THC u 63 procent vzorků až do šesti dnů poté, co uvedly užívání drogy. Jiné kanabinoidy, jako je kanabidiol (CBD), se objevily pouze v 5 procentech vzorků.

Sponzorováno

Protože další výzkumy zjistily, že tyto sloučeniny mohou ovlivnit vývoj plodu, je možné, že by mohly ovlivnit i kojící dítě, uvedli vědci. Cílem je podpořit kojení dítěte, ale pokud kojíte a užíváte marihuanu, měli byste výrazně omezit nebo na nějaký čas ukončit užívání marihuany.

3. Neexistuje žádný výzkum, který dokazuje, že marihuana pomáhá léčit ranní nevolnost

Některé těhotné ženy mohou užívat marihuanu, protože slyšely, že to zmírňuje ranní nevolnosti. Neexistují však žádné výzkumné studie, které by uváděly, že marihuana je účinná při nevolnosti v těhotenství. Pokud je nauzea během těhotenství problémem, existuje několik doporučených a schválených léčebných postupů a metod, třeba užívání vitaminu B6 a doxylaminu.

Použití marihuany na ranní nevolnosti je možná jen jakousi výmluvou pro možnost užívání marihuany i v těhotenství. Zamyslete se nad tím.

Když přemýšlíte o ranní nevolnosti, tak ta nastává obvykle v prvním trimestru, kdy se vyvíjí mozek a další orgány dítěte. To je prostě období, kdy opravdu nechcete užívat konopí ani jinou drogu.

4. Lékaři, kteří léčí sexuálně aktivní ženy, by s nimi měli mluvit o užívání drog

K náhodným těhotenstvím dochází a docházet bude. Pokud některá z žen užívá drogy v týdnech dříve, než se vůbec dozví, že je těhotná, může to způsobit opravdu velké problémy plodu v jeho nejkritičtějších stádiích.

Jedním z doporučení je, že lékaři musí hrát proaktivní roli při poskytování poradenství v těchto otázkách pacientkám, které jsou sexuálně aktivní – je to opravdu důležité. Kromě diskuse o těchto doporučeních s pacienty by lékaři měli být opatrní, aby se vyhýbali posuzování žen ohledně užívání drog. To se také v doporučeních připomíná.

5. Stále existuje mnoho otázek, na které je třeba odpovědět

Navzdory zveřejnění těchto pokynů je zde stále třeba provést mnoho výzkumů. Vědci pracovali především se sloučeninami marihuany, jako jsou THC a CBD, o kterých lidé slyší nejvíce, ale je tu ještě několik desítek dalších, které ve studiích chybí a zaslouží si být analyzovány.

Dále také existuje velký prostor pro výzkum toho, jaké komplikace může marihuana způsobit těhotným ženám.

A zkoumat dopad marihuany na vývoj dítěte může být také obtížné. Je neetické dávat marihuanu těhotným ženám kvůli výzkumu, takže se výzkumníci většinou spoléhají na údaje od rodičů, kteří uvádějí užívání drogy. Vědci navíc musí vysvětlit různé způsoby použití marihuany a rozluštit koncentrace dávek, které se mění – koncentrace THC v marihuaně vzrostly z asi 4 procent v 90. letech na asi 12 procent v roce 2014.

Pár slov závěrem

Vzhledem k potenciálním bezpečnostním rizikům a nezodpovězeným otázkám o užívání konopí v těhotenství odborníci nedoporučují užívat konopí během těhotenství. Z důvodu obav týkajících se zhoršeného neurovývoje a také z důvodů vystavení matek a plodů nepříznivým účinkům kouření by měly být ženy, které jsou těhotné nebo uvažují o těhotenství, vybízeny k tomu, aby přestaly užívat marihuanu.

Sponzorováno

A co vy? Jaký pohled na tuto problematiku máte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o konopí můžete přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva