Sponzorováno

Jste těhotná a chystáte se na dovolenou? Na co je třeba si dát pozor 4.82/5 (11)

Jste těhotná a chystáte se na dovolenou? Na co je třeba si dát pozorTěhotenství není sice nemoc, přesto „žena v očekávání“ musí vzít v úvahu svůj zdravotní stav a při cestování na dovolenou by měla zvážit několik aspektů:

  1. délku cestování,
  2. způsob přepravy,
  3. zdravotní stav,
  4. pokročilost těhotenství,
  5. vhodnost destinace.

Kdy je nejvhodnější cestovat?

Za nejvhodnější období pro cestování budoucí maminky je považován druhý trimestr, tedy období od zahájení 4. měsíce do začátku 7. měsíce, kdy je těhotenství nejstabilnější a žena je (většinou) v nejlepší psychické pohodě. Dlouhé cestování by neměly absolvovat ženy s rizikovým těhotenstvím, těhulky, které již mají za sebou potrat, nebo s vícečetným těhotenstvím a po 28. týdnu těhotenství.

Cestovat letadlem, autobusem, vlakem nebo autem?

Základem pohodlného cestování těhotné ženy je vždy vhodná obuv a oblečení.

Cestování letadlem v těhotenství

U letadla je třeba vzít v úvahu jisté specifika: zvýšený tlak, jeho změny během odletu a přistávání, nižší hladina kyslíku, snížená vlhkost vzduchu … to vše může obtěžovat. V letadle není zrovna moc prostoru na procházku, nohy mohou snadno otéct, někoho trápí žilní trombózy. Na rizika se můžete zeptat vašeho gynekologa, což může být aktuální, pokud od vás aerolinky budou vyžadovat potvrzení o zdravotním stavu. Letecké společnosti mohou v souvislosti s ukončením určitého týdne těhotenství (zpravidla 28. týdne těhotenství) žádat od těhotné ženy potvrzení o jejím zdravotním stavu podepsané gynekologem.

Jinak tento způsob cestování je opředen řadou mýtů, z nichž většina se nezakládá na pravdě. Studie provedené na letušky ukázaly mírný vzestup výskytu potratů v prvním trimestru, ale jen u letušek létajících mnoho hodin (více než 74 měsíčně).

Cestování autobusem či autem v těhotenství

Cestování autobusem je z důvodu nepohodlí a malého počtu přestávek vhodné jen na krátké vzdálenosti. Na delší vzdálenosti je nejvhodnější cesta vlakem, která umožňuje pohodlné sezení, možnost procházek, či návštěvy toalety. Nejčastějším způsobem dopravy je však přeprava autem, která umožňuje vlastní tempo a přestávky podle vlastní potřeby. Těhotná žena – ať už jako řidička, nebo spolujezdec – musí být rozhodně připoutána, přičemž horní pás má vést nad břichem (mezi prsy), spodní pod břichem.
Statistiky z dopravních nehod říkají, že pokud je těhotná žena připoutaná, riziko smrtelného úrazu je u ní 1 – 5%, zatímco u nepřipoutané ženy je to až 33%. Při těžké havárii je riziko úmrtí dítěte u neupoutané těhotné ženy skoro 50%, u uživatele pásu téměř 5x menší, 10 – 11%.

Lékař na dosah

Pro těhotnou ženu je důležité, aby měla v případě potřeby po ruce dostupnou lékařskou péči. Potíže se mohou objevit nečekaně – nelze tuto věc opomíjet. Příkladně objeví-li se tyto příznaky: teplota vyšší než 38 °C, bolesti v oblasti pánve, těžké krvácení z dělohy a krev v moči, okamžitě musí vyhledat lékařskou pomoc. Před odjezdem si prověřte platnost cestovního pojištění a do zavazadla přibalte mateřskou knížku. Při výběru zájezdu doporučujeme si ověřit kvalitu lékařské péče v místě dovolenkového pobytu. Rozhodně nejsou vhodné destinace s výskytem život ohrožujících infekcí, neboť nemohou být očkovány pomocí živých vakcín, a tak musí místa pobytu, kde se takové očkování vyžaduje, vyloučit ze seznamu.

Sponzorováno

Těhotenství a pobyt na slunci

I když je slunce pro organismus prospěšné, těhotným ženám lékaři nedoporučují dlouhé přímé slunění, aby nedošlo k přehřátí organismu, dehydrataci a popáleninám. Pro těhotné ženy jsou vhodné spíše kratší pobyty u vody. Těhotná ženy by se měla u vody vyhýbat přímému slunci. V těhotenství je totiž pokožka zranitelnější, a díky změněné hormonální činnosti organismu se na ní mohou vytvořit trvalé skvrny. Pobyt v plavkách u vody, mimo přímé slunce, se však v rozumné míře doporučuje. Miminko potřebuje, tak, jako my všichni, vitamin D. Pokud má maminka na hlavě přikrývku, chrání se slunečníkem nebo chládkem stromů, má přiměřený pitný režim a chrání si pokožku krémem s dostatečným UV faktorem, není důvod, aby se s bříškem před sluncem skrývala.

Stravování v zahraničí

Častým onemocněním v cizích, a to hlavně v jižních, zemích je tzv. cestovní průjem. V těhotenství je při ní nejhorším důsledkem zejména dehydratace, která vede k poruše zásobování placenty, a tím i plodu. Potenciálně znečištěnou vodu je třeba v každém případě převařovat. Maso lze jíst jen dobře uvařené a mléčné produkty zase pasterizované. Samozřejmě, přitom je třeba dodržovat základní hygienická pravidla jako mytí rukou před jídlem apod. Důležité je i dodržování pitného režimu – jednak jako prevence dehydratace, ale také otoků a hromadění vody v těle. Jezte pravidelně po menších dávkách (5-6 denně). Tak si budete doplňovat energii a zároveň si ohlídáte ručičku na váze.

Na vitamíny a minerály nezapomeňte

Důležité je nezanedbávat přísun vitamínů a minerálů. Zvláště je třeba si ohlídat dostatek železa, vápníku a kyseliny listové. Jelikož v zahraničí je někdy složitější zajistit vyváženost ve stravě, je vhodné vzít si s sebou výživový doplněk určený pro těhotné ženy.

Koupání a rizika vaginálních problémů v těhotenství

Zcela bezpečné je z hlediska hygieny koupání v čistém moři. Měli byste si ale vybírat pláže s pozvolným vstupem a klidnými vlnami. Je třeba se vyhnout prudkým nárazům vln do bříška, a také abyste se neporanili při v stupu do moře, nebo pádem neohrozili miminko.

Sponzorováno

Kvůli zvýšenému výskytu bakterií a riziku přehřátí se nedoporučuje koupání v termálních koupalištích. Přírodní jezera a bazény jsou rizikem pouze u špinavé vody, což se někdy těžko odhadne. Pokud se na kvalitu vody můžete spolehnout, můžete se v nich koupat, pozor jen na místa, kde se přímo skáče do vody. Na prevenci vaginálním infekcím se doporučuje preventivně používat tampon, nejlépe napuštěný olejem, který funguje jako bariéra pro vodu.

Co si přečíst dál o cestování v těhotenství?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva