Sponzorováno

Jizva po nástřihu hráze (epiziotomii) – co s ní a jak o ni pečovat? 4.86/5 (14)

  • Epiziotomie je chirurgický řez prováděný v perineální oblasti (oblast mezi vagínou a řitním otvorem) během porodu.
  • Jizva po epiziotomii (nástřihu hráze) je běžným následkem porodu, zejména u žen, kterým byla provedena tato chirurgická procedura ke zvětšení porodního otvoru.
  • Správná péče o tuto jizvu může pomoci urychlit hojení a minimalizovat nepohodlí. V tomto článku je několik kroků, které můžete zvážit.
  • Čistota: Ujistěte se, že udržujete oblast jizvy čistou a suchou. Při umývání používejte jemné mýdlo a vlažnou vodu. Můžete také zvážit oplachování oblasti teplou vodou během močení, aby se snížila bolest.
  • Hygiena: Pravidelně měňte hygienické vložky a podložky a ujistěte se, že máte čisté oblečení. Udržujte oblast suchou, aby se minimalizovalo riziko infekce.
  • Používání měkkého toaletního papíru: Volte měkké a bezparfémové toaletní papíry, abyste minimalizovali podráždění oblasti jizvy.
  • Polštář na sezení: Použití speciálních polštářů na sezení, známých jako kruhové či "donutové" polštáře, může pomoci snížit tlak na oblast jizvy, zejména při dlouhém sezení.
  • Výměna obvazu: Pokud jste dostali obvaz nebo tampon po epiziotomii, udržujte ho čistým a suchým a podle potřeby ho měňte.
  • Lékařské rady: Pokud máte otázky nebo obavy ohledně péče o jizvu, měli byste se poradit s vaším gynekologem nebo lékařem. Mohou vám poskytnout konkrétní rady a doporučení na základě vaší individuální situace.
  • Vhodné stravování a hydratace: Zdravá strava a dostatečná hydratace mohou podpořit rychlejší hojení jizvy. Konzumace potravin bohatých na vitamíny C a E, které jsou důležité pro hojení tkání, může být prospěšná.
  • Dávejte pozor na příznaky infekce: Sledujte oblast jizvy a pozorujte příznaky infekce, jako jsou zvýšená bolest, otok, zarudnutí, hnisání nebo nepříjemný zápach. Pokud se objeví některé z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
  • Je opravu důležité, abyste postupovali podle pokynů a doporučení vašeho lékaře a poskytovali oblasti jizvy patřičnou péči, aby se zamezilo komplikacím a urychlilo hojení.

Porod je jednou z nejúžasnějších schopností, které jsme „dostali“. Je to čas radosti, vzrušení, kouzel a zázraků. Ale pokud při porodu utrpíte trhlinu v pochvě nebo pokud je u vás nutné provést epiziotomii (tj. neboli nástřih hráze), pak si tento zázrak může vybrat tuto malou daň – právě v podobě nástřihu.

V tomto článku se podíváme na to, co přesně se stane, když vám bude provedena epiziotomie (nástřih hráze) nebo u vás dojde k natržení během porodu, proč k tomu dochází, jak se vyhnout natržení nebo nutnosti epiziotomie a jak následně zahojit jizvy.

Co je to epiziotomie?

Epiziotomie je malý řez, který lékař úmyslně provedl během porodu, aby rozšířil pochvu, aby dítě mohlo snáze projít pochvou. Existují dva typy epiziotomie:

Středová linie – řez je veden přímo od zadního otvoru pochvy směrem k řitnímu otvoru. Tento typ se bude hojit snadněji, ale představuje větší riziko, že se rozšíří do řitního otvoru a způsobí větší poškození.

Mediolaterální epiziotomie – řez je veden diagonálně ze zadní části poševního otvoru směrem vpravo nebo vlevo od řitního otvoru. Tento druh epiziotomie je nejbezpečnější sázkou proti poškození řitního otvoru, ale může způsobit větší bolest a obtížněji se regeneruje.

Lékaři provádí epiziotomii pouze tehdy, když to lékařský personál považuje za nutné.

Nástřih epiziotomie prochází kůží a svalem a po porodu bude ošetřen pomocí rozpustných stehů. Dostanete lokální anestetikum na znecitlivění oblasti, takže během ošetření necítíte žádnou bolest. Jakmile však necitlivost odezní, budete normálně pociťovat určité nepohodlí po dobu dvou až tří týdnů. Obecně trvá asi měsíc, než se vaše epiziotomie (nástřih hráze) zahojí.

Kdy je nutná epiziotomie?

Přestože se epiziotomie již při porodu standardně neprovádějí, za určitých okolností jsou stále doporučenou možností, jako jsou:

  • Vaše dítě trpí nějakou tísní a potřebuje rychle porodit
  • Rameno vašeho dítěte je zastrčené za vaši pánevní kost (stav nazývaný dystokie ramene – Dystokie ramének je porucha mechanismu porodu, kdy po porodu hlavičky dojde k zaklínění ramének v pánvi).
  • K porodu potřebujete mechanickou asistenci, například pomocí kleští nebo vakua.

Přestože byla epiziotomie dříve častěji prováděna, dnes se tedy její použití omezilo na situace, kdy je považována za nezbytnou pro ochranu matky nebo dítěte. Epiziotomie může být nutná nebo doporučená v následujících případech:

Ulehčení porodu: Epiziotomie může být provedena, pokud se očekává, že rozšíření tkání bude příliš pomalé nebo obtížné a hrozí riziko trvalých zranění nebo komplikací.

Porod nástroji: V případě použití porodních nástrojů, jako jsou kleště či vákum, může být epiziotomie provedena, aby se umožnilo snadnější a bezpečnější použití těchto nástrojů.

Nouzové situace: Epiziotomie může být provedena v případě, že nastane náhlá potřeba rychlého porodu, například při zhoršujícím se zdraví matky nebo dítěte.

Prevence trhlin: U některých žen s vysokým rizikem trhlin může být epiziotomie prováděna preventivně, aby se minimalizovalo riziko závažných perineálních trhlin.

Velká hlava: Pokud má dítě větší hlavu nebo je výrazně větší než perineální oblast matky, může být epiziotomie provedena, aby se snížilo riziko zranění.

Je důležité, aby se rozhodnutí o provedení epiziotomie bralo v úvahu individuální okolnosti každého porodu a mělo být provedeno po pečlivém zvážení výhod a nevýhod. V současné době je většinou preferován přirozený porod a epiziotomie je prováděna jen tehdy, kdy je to opravdu nezbytné pro zajištění bezpečnosti matky a dítěte.

Proč je dobré masírovat jizvu na hrázi po porodu?

Masírování jizvy na hrázi po porodu může mít několik výhod a pozitivních účinků na proces hojení a celkové zotavení. Masírování jizvy může pomoci:

Zmírnit nepohodlí: Masírování jizvy může pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit pružnost tkání, což může snížit nepohodlí a bolest v oblasti jizvy.

Zlepšit pružnost tkání: Pravidelné masírování může pomoci zvýšit pružnost jizvy a okolních tkání, což může zlepšit celkovou flexibilitu a pohyblivost.

Prevence adhezí: Masírování může pomoci předcházet tvorbě adhezí (spojení mezi tkáněmi), což může zabránit vzniku pevných a nepohyblivých jizev.

Zlepšit prokrvení: Masírování může zvýšit prokrvení v oblasti jizvy, což může podpořit hojení tkání a zlepšit zásobování živinami a kyslíkem.

Předejít tvorbě keloidní jizvy: Správné masírování může pomoci minimalizovat riziko tvorby keloidní jizvy, která může být výraznější a vyčnívající.

Psychická pohoda: Masírování může působit uklidňujícím způsobem a podpořit pocit psychické pohody a relaxace.

Pokud se rozhodnete masírovat jizvu na hrázi po porodu, je důležité postupovat opatrně a jemně, abyste minimalizovali podráždění či zranění tkání. Hlavně v prvních dnech masírování hráze. Než začnete masírovat, poraďte se s vaším lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří vám mohou poskytnout správné techniky a rady pro masáž a péči o jizvu.

Postnatální masáž jizvy v oblasti hráze

Poporodní masáž perineální jizvy můžete začít po prohlídce u praktického lékaře přibližně 6 týdnů po porodu. Jakmile váš praktický lékař potvrdí, že se vaše stehy zahojily a nejeví známky infekce, masáž pomůže zredukovat tkáň jizvy, změkčí ji a zmírní jakékoli napětí nebo nepohodlí.

Toto je ideální čas na práci s fyzioterapeutem pro ženy, abyste se mohli naučit, jak správně masírovat oblast, a také provést důkladnější celkovou kontrolu, abyste se ujistily, že se vaše tělo hojí tak, jak by mělo ve všech směrech.

Váš terapeut vám může pomoci porozumět svému tělu a překonat veškeré obavy, které můžete mít z dotyku s vaší jizvou. Věřte nebo ne, nechat své jizvy jen tak na pokoji je vlastně to nejhorší, co můžete udělat!

Sponzorováno

Můžete pociťovat určité zarudnutí, teplo a otoky v oblasti, ale pokud byla u vašeho praktického lékaře provedena poporodní kontrola a bylo vše v pořádku, je v pořádku pokračovat.

Jak si masírovat hráz a ošetřit jizvy po epiziotomii a poranění pochvy při porodu

Jak masírovat hráz (perineum)

Vždy začněte důkladným umytím rukou, abyste zabránili přenosu jakýchkoli bakterií nebo infekcí, a mějte k dispozici hypoalergenní lubrikant na vodní bázi. Měli byste začít zvenčí kolem jizvy a opatrně postupovat směrem k místu řezu nebo natržení.

Při masáži jizvy na hrázi po porodu postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

  1. Naneste lubrikant na hráz a palec.
  2. Začněte zvenku (externě). Zatlačte palcem nebo prsty a pevně vmasírujte gel do jizvy, podél její linie, napříč a v kruzích nad jizvou.
  3. U vnitřních stehů si udělejte pohodlí s mírně rozevřenýma nohama. Vložte palec do vchodu pochvy asi 2,5 až 4 cm tak, aby polštářek palce směřoval dolů ke konečníku. Jemně zatlačte a podržte po dobu 30-60 sekund, zatímco se soustředíte na uvolnění perinea.
  4. Posuňte palec trochu doleva a opakujte.
  5. Posuňte palec doprava od výchozího bodu a opakujte.
  6. Pevně zatlačte palcem na zadní stranu vaginálního otvoru a pohybujte palci nahoru a ven.

Při této masáži by to nemělo bolet, i když zpočátku můžete cítit tlak. Vše by se mělo časem zlepšit, jak masáž začne působit.

Pamatujte, že ve velké většině případů se jizvy časem zahojí a bolest nebude trvat věčně.

A na o ještě myslet?

Pokud jde o péči o jizvy po nástřihu hráze (epiziotomii), je nanejvýš důležité dodržovat hygienické pokyny a pokyny pro péči o rány, které vám dal váš porodník nebo porodní asistentka, a to zejména při používání toalety nebo výměně obvazů.

Chcete-li snížit riziko dlouhodobých vedlejších účinků nebo komplikací v důsledku epiziotomie nebo jizev na hrázi (perineu), postupujte podle kroků pro každou fázi zotavení uvedených níže.

1. týden

Je úplně normální, že hráze je během prvního týdne po natržení hráze nebo epiziotomii zarudlá, oteklá a bolestivá a během této doby je mimořádně užitečné dbát na odpočinek, ledování a vyvýšení oblasti.

Odpočívejte co nejvíce tím, že budete spát, když vaše dítě spí, aby měl váš imunitní systém čas, který potřebuje na zahojení vaší rány. Pravidelně přikládejte led zabalený v ručníku nebo studený obklad na perineum, abyste snížili bolest a otok.

A několikrát denně zvedněte nohy nad srdce tak, že si lehnete s nohama položenýma na polštáři, abyste zlepšili krevní oběh a zmírnili tlak na hráze.

Zklidňující dechová cvičení, která lze provádět při krmení dítěte, jsou také užitečná pro zlepšení relaxace a prokrvení vaší hojící se rány.

Vleže se zvednutými chodidly může kroužení kotníků ve směru i proti směru hodinových ručiček 15-30krát denně také pomoci podpořit pohyblivost nervů v počáteční fázi hojení. Jakmile se budete cítit připraveni, zkuste pomalu chodit 5-10 minut denně.

A konečně, ačkoli tělo přirozeně zahájí proces hojení již v prvním týdnu, je důležité dávat si pozor na jakékoli známky infekce na perineální ráně, jako např. výtok nebo hnis, neobvyklý zápach nebo bolest, která nabývá na intenzitě, místo aby odezněla.

Týden 2-4

Během druhého až čtvrtého týdne po porodu se kožní tkáně kolem perineální trhliny nebo řezu začnou uzavírat a tvoří se nové krevní cévy. Pokračování v pravidelné aplikaci metody RICE (odpočinek, led, vyvýšení) pomůže zmírnit bolest, zarudnutí a otok.

Klidná, vědomá dechová cvičení při krmení vašeho dítěte podpoří krevní oběh v nově se tvořící kožní tkáni. A prodloužení vaší jemné denní chůze na 15-20 minut je skvělý způsob, jak se rozhýbat a zlepšit oběh, aniž byste vyvíjeli příliš velký tlak na hráz.

4. týden – minimálně 1 rok

Přibližně čtyři týdny po porodu se na kůži a svalové tkáni hráze začíná tvořit jizva. Aplikace metody RICE (odpočinek, led, vyvýšení) by měla pokračovat pravidelně, aby se snížil zánět, bolest nebo otok, jemnou chůzi lze prodloužit na 30–45 minut denně a uklidňující, vědomé dýchání při krmení dítěte bude nadále zlepšovat krevní oběh v hrázi. .

Na začátku této fáze nově vytvořené pokožce stále chybí pevnost a elasticita, ale obojí lze výrazně zlepšit pravidelnou masáží jizvy na hrázi (perineu). Praxe pravidelné masáže perineálních jizev také pomůže eliminovat jakékoli vedlejší účinky, jako je bolestivý sex nebo dlouhodobé komplikace, jako je inkontinence.

A jak se kromě masáže starat o jizvu na hrázi po porodu?

Kromě masáže existuje několik dalších způsobů, jak se starat o jizvu na hrázi po porodu a pomoci s jejím hojením. Zde je několik doporučení:

Čistota a hygiena: Ujistěte se, že udržujete oblast jizvy čistou a suchou. Při umývání používejte jemné mýdlo a vlažnou vodu. Je důležité pravidelně měnit hygienické vložky a podložky a udržovat oblast suchou, aby se minimalizovalo riziko infekce.

Ochrana před třením: Nosíte-li spodní prádlo, vyberte volnější a měkčí varianty, které minimalizují tření a podráždění oblasti jizvy.

Používání polštářů na sezení: Polštáře na sezení, známé jako kruhové polštáře, mohou snížit tlak na oblast jizvy při sezení, což může minimalizovat nepohodlí.

Zdravá strava a hydratace: Jídlo bohaté na vitamíny a minerály, zejména vitamín C a E, může podpořit hojení tkání. Dostatečná hydratace je také důležitá pro zdravý proces hojení.

Podpora imunitního systému: Zajištění dostatečného spánku, minimálního stresu a zdravého životního stylu může posílit imunitní systém a podpořit rychlejší hojení.

Omezení fyzické námahy: Omezte námahu, která by mohla zatížit oblast jizvy, zejména v prvních týdnech po porodu. Vyhýbejte se zdvihání těžkých předmětů a náročným fyzickým aktivitám.

Lékařské kontroly: Pravidelně navštěvujte svého lékaře, aby se jizva správně sledovala a minimalizovalo riziko komplikací. Lékař vám může poskytnout další rady a doporučení na základě pokroku hojení.

Další vhodné ošetření: V některých případech může lékař doporučit použití speciálních mastí nebo krémů na podporu hojení jizvy.

Čím natírat jizvu po nástřihu?

Péče o jizvu po nástřihu (epiziotomii během porodu) může být důležitá pro správné hojení a minimalizaci potenciálních komplikací. Zde jsou některé možnosti, co použít k péči o jizvu:

Mast na jizvy: Existuje mnoho speciálních mastí na jizvy dostupných na trhu, které obsahují složky, jako jsou vitamíny, minerály a hydratační látky, které mohou pomoci podpořit hojení a snížit viditelnost jizvy. Při výběru masti se poraďte s lékařem nebo odborníkem na péči o pokožku.

Gel na silikonové bázi: Silikonové gely jsou známé pro svou schopnost zlepšovat vzhled a pružnost jizev. Mnoho lidí si stěžuje na jejich účinnost. Opět je důležité vybrat si kvalitní produkt.

Vitamin E olej: Vitamin E je známý pro své hydratační a hojivé vlastnosti. Olej s vitamínem E může být aplikován na jizvu k podpoře hojení.

Kokosový olej: Kokosový olej má hydratační a protizánětlivé vlastnosti, což ho činí populární volbou pro péči o jizvy.

Aloe vera gel: Aloe vera má chladící a hojivé vlastnosti. Aplikace čistého aloe vera gelu na jizvu může pomoci snížit zánět a podpořit hojení.

Je důležité pamatovat na to, že každá jizva se může chovat jinak a různé ženy mohou potřebovat různý typ péče. Pokud máte nějaké obavy ohledně hojení jizvy, měli byste se vždy poradit s vaším lékařem, který vám může poskytnout nejlepší rady a péči odpovídající vašim potřebám.

Sponzorováno

A jak se o jizvu na hrázi po porodu staráte vy? Máte nějaké další tipy? Napište nám do komentářů. Budu moc ráda.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva