Sponzorováno

Jizva po císařském řezu a péče o ní 4.92/5 (25)

  • Pečování o jizvu po císařském řezu je důležité pro správné hojení a minimalizaci vzhledových změn. V tomto článku je několik tipů, jak pečovat o jizvu.
  • Udržujte jizvu čistou: Omyjte jizvu jemně teplou vodou a neutrálním mýdlem. Po omytí ji důkladně osušte. Dbejte na to, aby jizva zůstala suchá a čistá.
  • Dodržujte pokyny od lékaře: Po císařském řezu vám lékař pravděpodobně poskytne pokyny pro péči o jizvu. Dodržujte tyto pokyny a postupujte podle doporučení lékaře.
  • Používejte vhodnou mast nebo krém: Lékař nebo zdravotní sestra vám může doporučit vhodnou mast nebo krém pro aplikaci na jizvu. Tyto produkty mohou pomoci zvlhčit jizvu a podpořit její hojení.
  • Chraňte jizvu před slunečním zářením: Sluneční paprsky mohou způsobit ztmavnutí a zhoršení vzhledu jizvy. Pokud je jizva vystavena slunci, použijte ochranný krém s vysokým faktorem SPF nebo zakryjte jizvu oděvem.
  • Vyhněte se nadměrnému napětí jizvy: Snažte se vyhnout nadměrnému napětí na jizvu, například při zdvihu těžkých předmětů nebo při přehnaném fyzickém cvičení. Dbejte na to, abyste nedráždili jizvu a nevyvolávali v oblasti jizvy nepohodlí.
  • Sledujte příznaky infekce: Pečlivě sledujte jizvu a hledejte příznaky infekce, jako je zvýšená bolest, zarudnutí, otok, výtok nebo hnis. Pokud si všimnete jakýchkoli podezřelých příznaků, obraťte se na svého lékaře.
  • Každá jizva se hojí individuálně a může trvat různou dobu, než se úplně zahojí. Pokud máte obavy nebo dotazy ohledně péče o jizvu, obraťte se na svého lékaře, který vám poskytne konkrétní rady a doporučení.

Jizvu po císařském řezu se nebojte masírovat.

Jizvu po císařském řezu se nebojte masírovat.

Těhotenství přináší pro tělo zátěžovou zkoušku, co se týká elasticity kůže. Velmi časté jsou strie, které trápí nejen budoucí maminky, ale i děti v pubertě, které rychleji rostou. Prevencí mohou být masáže i časté promazávání. Nicméně, si nedějete iluze, pokud je má vaše maminka, zřejmě je budete mít také. Vraťme se však k „císařovnám“, tedy maminkám, které své dítko přivedly na svět císařským řezem. Jedná se o 16% narozených dětí. Jizva je 10-15 cm dlouhá a patří mezi velmi hluboké jizvy. Přeťato je 7 vrstev, než se dostanou k miminku. Provádí se bikinový řez, který koresponduje s lemem kalhotek. Jizva je tedy dobře schovaná a ani v plavkách nebo ve spodním prádle nejde vidět.

Jaká může jizva být?

To je samozřejmě individuální a přestože je řez prováděn chirurgy stejně, hodně záleží na vlastnostech vaší kůže – na množství kolagenu, vitamínu C, pružnosti, schopnosti regenerace. Na první pohled hodnotíme:

  • Barvu – nejprve červenou nebo fialovou a postupně světlající
  • Konturuhypertrofickou (vyvýšenou) x hypotrofickou až atrofickou (propadlou) x keloidní (přečnívající) x strie
  • Teplotu – u čerstvých jizev je vyšší teplota, stejně tak, pokud se jizva špatně hojí a vykazuje známky probíhajícího zánětu
  • Pružnost – jedna z nejdůležitějších vlastností zdravé jizvy

Jizva by měla pružit ve všech směrech a v jakémkoliv bodě a také i v jejím okolí. Reflexní změny, které jizva vyvolává se mohou od jizvy vzdalovat. Kromě přímého ovlivnění napětí v břišním svalstvu má také velký vliv na celkové držení těla. Typická je chůze v předklonu, kdy si císařovny ještě fixují jizvu tlakem ruky, aby zmírnily pocity tahu. Tento stav však během prvních dnů ustupuje a maminka se začíná postupně narovnávat.

Pokud je v nemocnici fyzioterapeut, který chodí na na poporodní oddělení, jásejte. Ukáže vám techniky, jak se o jizvu starat a protahovat ji ve vaše konkrétním případě. Také ukáže, čím ji mazat a jakým způsobem ji protahovat/masírovat. Může vám také ošetřit celé bříško jemnou technikou, která podpoří hojení v břišní oblasti a navrácení správnému napětí v břišních svalech, které jsou podrážděné a bolavé. Pokud se jizva neošetřuje přenáší se bolestivost do zad, hrudníku i hlavových kloubků.

Léčba jizvy

Čím dříve se začne o jizvu pečovat, tím lépe. Po sekci máte stehy cca 9 -10 dní. Do té doby ji můžete jemně masírovat okolí, přímo na jizvu ještě nesahejte. To, až po vytažení stehů. Většinou ještě máte sterilní krytí a jizvu ani nevidíte. Důležité je, aby jizva měla dostatečnou hydrataci, ale také přísun kyslíku pro schnutí a regeneraci. Proto se doporučuje sprchování a následné vyschnutí, namazání spojené třeba s masáží okolí a vzdušné oblečení. Košile, které nevypadají atraktivně, jsou v tomto k nezaplacení. Pozor si dejte na porodní kalhotky, kdy horní lem nesmí zasahovat a škrtit ránu. Celkově by vaše spodní prádlo mělo být volnější a střiženo, buď s vyšším pasem, nebo naopak nízkým, alespoň po dobu zahojení.

Zahojená a zdravá jizva nebolí, má světlou barvu, není vystouplá ani propadlá, má normální teplotu a dovolí vám jakýkoliv pohyb, není potivá. Vzhledem k porušení kožních nervových vláken ji nemusíte cítit a stejně tak okolí. Citlivost se může vrátit do roka nebo zůstane necitlivá.

Sponzorováno

Čím jizvu mazat

Zkusit můžete speciální krémy na jizvy, ale také i obyčejné nesolené sádlo, které kůži pěkně promastí. Jinak můžete použít i klasickou hutnou modrou indulonu. Po vytažení stehů vás může jizva štipkat a příliš rychle schnout a stahovat se. Proto se o jizvu každý den starejte alespoň 20 minut. Po sprchování ji dobře namažte a promasírujte. Vyhnete se tak pálivým pocitům, bolestem a hlavně srůstům.

Velice dobrou zkušenost mají pacientky s dražším, ale velmi účinným gelem Contractubex. Vodový gel, který dobře jizvu stahuje a fixuje proti roztažení. Cenově vychází mezi 300-400Kč.

Pokud máte v okolí jizvy modřiny, zkuste si od sestřiček vyžádat krém heparoid. Po něm se hojí modřiny mnohem rychleji.

Masáž jizvy po císařském řezu

Císařský řez je bezpochyby náročný a hojení bývá delší, vzhledem k množství přeťatých struktur. Aby se novopečená maminka vyhnula bolesti a tahu jizvy, která nastává téměř vždy, můžeme si nastínit také techniky rané i pozdní masáže, která tomu předejde. Kromě bolestí mohou vznikat u těchto hlubších jizev také nechtěné srůsty, které pak komplikují celou rekonvalescenci a někdy je nutný další zákrok. Prevencí může být také aplikace Hyalobarrier gelu nebo jemu podobným, který je indikován právě k prevenci nebo snížení tvorby pooperačních srůstů. Doporučuje se i při laparoskopických gynekologických operacích. Jedná se o tělu přirozený gel, zlepšuje hojení jizev vevnitř a eliminuje tvorbu srůstů. Jde o novinku, ale ve větších nemocnicích jej již běžně aplikují. Záležitost to není laciná. Cena se pohybuje od 2500-4000 Kč, ale určitě se vyplatí.

Kromě tedy vnitřní podpory hojení si můžeme pomoci masážemi zvenku. V době, kdy jsou v ráně ještě stehy, se vyhýbáme přímému kontaktu a ošetřujeme pouze okolí. Je dobré jizvu minimálně jednou denně osprchovat a držet ji v čistotě. Mastičky aplikujeme také jen pouze v okolí. Důležitý je i kontakt a sahání si na jizvu. Podpoří to právě hojení a připraví na masáž, se kterou začínáme až po vytažení stehů (obvykle 9-10 den).

Masírujte jizvu i v jejím okolí.

Masírujte jizvu i v jejím okolí.

Kontakt vaší ruky podporuje i lepší prokrvení oblasti a obnovu porušených podkožních nervů, které mají za následek, že oblast kolem jizvy necítíte. Někdy to může být i půl roku. Proto se nebojte sahat na jizvičku lehký dotekem nebo hlazením.

Období po vytažení stehů je rozhodující. Můžeme začít bodovou tlakovou masáží. Palcem tlačíme místečko po místečku, tlak je asi takový, že vám zbělá palec. Touto technikou pokračujeme v linii celé jizvy i v jejím okolí, pokud tam cítíte tah nebo bolest.
Další možností, že si palcem zafixujete jizvu a druhým palcem odtahujete kůži a podkoží od jizvy. Je opravdu důležité, aby palec opravdu držel a fixoval jizvu, aby nedošlo k jejímu roztahování. Roztahuje se oblast od jizvy do okolí. Opět tuto techniku aplikujete místo po místu v celé délce. Nezapomínejte protahovat horní okraj od jizvy nahoru, spodní okraj dolů a boční konce také do stran.

Další možností jsou „Céčka nebo Síčka“. Provádíte ukazováčky – jeden tlačí jizvu dolů a druhý ukazováček nahoru. Měla byste cítit pnutí nebo štipkání. Chviličku držte než se tyto pocity ztratí a jizva se rozpruží. Masáž vždy provádíme lehce a vyčkáváme, čím déle tlak nebo tlak působí v místě bolesti a stažení, tím většího efektu dosáhnete. Udělejte si tedy čas, alespoň 20 min denně a v klidu protahuje.

Jak pečovat o jizvu, aby se co nejdříve zahojila?

Připravili jsme pro vás několik bodů, které je vhodně dodržet.

  1. Udržujte ji v čistotě – jednou denně ránu jemně opláchněte slabým proudem vody, pozor vyhněte se nějakému agresivnímu a intenzivnímu čištění. Oblast pak jemně vysušte přiložením suchého sterilního ručníku.
  2. Poraďte se se svým lékařem jak jizvu ošetřovat – někteří lékaři upřednostňují ránu nepřekrývat, ani na ni neaplikovat krémy, jiní zase tvrdí, že je dobré natírat je speciálním krémem nebo antibiotickou mastí a zakrýt obvazem. Poraďte se s lékařem, co ve vašem případě doporučuje on.
  3. Ránu větrejte – pokud chcete, aby se vaše jizva čim dříve zahojila, nechávejte ji co nejvíce na vzduchu, nechejte ji větrat. Nemusíte chodit polonahá, stačí volné prodyšné oblečení z nedráždivých přírodních materiálů.
  4. Dodržujte termíny kontroly a odstranění stehů – pokud tyto termíny nedodržíte, může dojít ke změně chování hojící se rány.
  5. Vyhýbejte se cvičení a pozor na některé pohyby – jizva na děloze i břiše se potřebuje léčit. Vyhněte se ohýbání, napínání břišních svalů, úklonem do stran, otáčení trupu. Nejhorší jsou prudké pohyby. Pokud chcete začít cvičit, vyžádejte si souhlas od lékaře, kdy je to už možné.
  6. Zůstaňte ale aktivní – to, že máte jizvu a nemůžete cvičit, neznamená, že musíte ležet v posteli, dokud se jizva nezahojí. Právě naopak. Je důležité v tomto čase zůstat aktivní, protože zvýšený průtok krve pomáhá léčit a snižuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy nebo krevní sraženiny. Jakmile se na to cítíte, šup s děťátkem do kočárku a na procházku.

A co si dále o císařském řezu a jizvách přečíst?

VIDEO: Péče o jizvu po císařském řezu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva