Sponzorováno

Inkontinence po porodu – jak na ni? 4.85/5 (13)

Po porodu vás může potrápit i inkontinence! Jak na ni?

Po porodu vás může potrápit i inkontinence! Jak na ni?

Inkontinence nebo únik moči je háklivý problém, který může začít trápit kteroukoli nás – ať už během těhotenství, po porodu, nebo i později po narození několika dětiček. O příčinách a jak si s tím poradit vám prozradíme právě dnes v tomto článku.

Močová inkontinence – delikátní problém, o kterém se hovoří šeptem a s velkými rozpaky, i když jde o častější záležitost, jak by se mohlo zdát. Únikem moči totiž podle statistik trpí každá třetí dospělá žena. Léčba přitom existuje a dokáže příznaky odstranit natrvalo.

Inkontinence – jak a proč vzniká?

Tímto výrazem označujeme samovolný, neovlivnitelný únik moči. Dochází k němu při narušení základních funkcí dolních močových cest (močového měchýře a močové trubice), které bývá způsobené různými faktory: těhotenstvím, porodem, nadváhou, věkem, menopauzou … Právě první dva se nás týkají nejvíce, proto si je rozebereme blíže.

Inkontinence v těhotenství

Až téměř 60% žen si stěžuje na inkontinenci během těhotenství. Příčinou jsou částečně hormonální změny během něj, ale především velký tlak plodu na pánevní dno. Růstem dělohy se mění anatomické poměry v malé pánvi a břišní dutině. Zvětšující se děloha zabírá stále více místa, a tím nutí okolní orgány přizpůsobit se změněnému prostředí. Zároveň vytváří určitý tlak, který působí především na močový měchýř, který je v její těsné blízkosti.

Z toho důvodu budoucí maminka velmi často chodí močit. Četnosti s přibývající graviditou narůstá. Při sníženi se, zatlačení na bříško, prudším pohybu, zakašlání, kýchnutí, či smíchu může moč uniknout samovolně a budoucí mamince je to samozřejmě nepříjemné. Stálým tlakem na močový měchýř se také snižuje jeho kapacita, což je opět důvodem ke časté návštěvě toalety. Svalstvo pánevního dna jakož i svěrače chabé a těhotná žena se stane za určitých okolností inkontinentní.

Inkontinence v období po porodu

Další velký nápor na močové ústrojí a na svalstvo pánevního dna je samotný porod. Právě porodní kontrakce a tlaky břišního lisu v druhé době porodní, během níž vychází ven děťátko, zvětšují působení jak na močový měchýř, tak na močovou trubici. Svaly pánevního dna se musí roztáhnout a uvolnit. Po porodu se dostanou zpět, ovšem jistý čas jim to trvá. Během tohoto přechodného období může žena trpět únikem moči, protože svěrače nedrží tak, jak by měly. Znovu se mění poměry v břišní dutině a malé pánvi, děloha se zmenšuje a do konce šestinedělí dosáhne původní rozměry. První dny po porodu proto může být problém udržet moč. Zpravidla se to však samo upraví, nejpozději do konce šestinedělí. Pokud ne, tak mohlo při porodu dojít ke poškození poševního tkáně a nervových zakončení, což následně vede ke inkontinenci.

Po porodu vás může potrápit i inkontinence! Tento problém je pak již nutné řešit s lékařem. Inkontinence v těhotenství a po porodu je častější, než si myslíme. Mnoho žen se o ní stydí mluvit. Jak jsme však uvedli, trápí mnoho maminek – v těhotenství odhadem okolo 60%, po porodu asi 40%. Inkontinence může být výraznější po několika porodech, když má maminka tři, nebo čtyři děti. Každým porodem se svalstvo pánevního dna oslabí. Problém se dá řešit používáním hygienických pomůcek, medikamentózně, cvičením a posilováním svalstva, výjimečně i operativním zákrokem.

Sponzorováno

Pomáhá hlavně cvičení!

Už během těhotenství je velmi vhodné začít s posilováním svalů pánevního dna. Budou tak pevnější a lépe držet svěrače močového ústrojí.

1. cvik – stažení svalů

Prvním cvikem je stažení svalů kolem pochvy a konečníku, jako byste chtěli potlačit nutkání na močení. Držte svaly stažené tak dlouho jako vydržíte, a pak je uvolněte. Tento cvik provádějte alespoň 2-3 krát denně deset krát za sebou – v sedě, v leže nebo ve stoje. Platí, čím častěji a intenzivněji, tím lépe. Intervaly mezi stažením a uvolněním svalů můžete obměňovat – prodlužovat i zkracovat. Když se svaly posílí, udržujte je v kondici tím, že tyto cviky zařadíte do svého denního programu. Cvičení na posílení pánevního dna není náročné ani na čas, ani na prostor. Můžete je zkoušet kdekoliv, aniž by si to někdo všiml.

2. cvik – přerušované močení

Druhým „cvikem“ je přerušované močení – během čůrání stažením svěračů přerušit a znovu pustit proud moči. Trošku náročnější, proto jej doporučujeme zkoušet až po porodu.

Pozor na pitný režim!

Častější výskyt inkontinence u žen je podmíněn především anatomií ženského močového traktu. Konkrétních příčin však může být mnoho a u většiny žen se vyskytne hned několik z nich. Nejčastěji jsou opakované těžké porody větších dětí, infekce a operace močových cest, nedostatek hormonů v období přechodu, ale například i chronický kašel u kuřáků nebo špatné návyky v oblasti pitného režimu.

„V ordinaci se nejčastěji setkávám s případy takzvané stresové inkontinence nebo s pacientkami s hyperaktivním měchýřem. Tyto problémy jsou nepříjemné především ve vyšším věku, kdy se mnohé ženy těžší pohybují, nemohou rychle dohnat na toaletu bez úniku moči, což je hlavně při náhlém a silném močení velmi společensky a osobně hendikepující,“ vysvětluje MUDr. Roman Dán.

Prevence inkontinence

Pokud budete dodržovat těchto několik základních rad, udělám maximum pro to, aby vás únik moči netrápil ani ve vyšším věku:

Snažte se udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost.
• Nekuřte.
Hýbejte se, ale vyhněte se fyzicky náročným sportům s nadměrným množstvím výskoků.
Nepodceňujte záněty močových cest a vždy jejich poctivě doléčujte.
• Dodržujte doporučení týkající se léčby chronických chorob (cukrovka, astma atd.).

Na závěr …

Věříme, že jsme vám alespoň trošku poradili a pomohli v tomto citlivé tématu a ozřejmili skutečnosti vedoucí k tomuto choulostivému zdravotnímu problému. Je důležité vědět, že v tom nejste sama a dočasný únik moči během posledních měsíců těhotenství, či těsně po porodu není nic vzácného a výjimečného.

Co si dále přečíst?

Cviky na posílení pánevního dna – slovo odborníka na téma inkontinence a praktické rady

VIDEO: INKONTINENCE POD KONTROLOU

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Inkontinence po porodu – jak na ni?”

  1. Petra Malá napsal:

    Dobrý den, nedávno jsem bohužel také musela řešit problémy s inkontinencí a četla jsem, že je vhodná komplexní rehabilitace, ráda bych se zeptala, jestli by někdo neměl zkušenost s nějakou ordinací.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva