Obsah článku
Běžná představa o porodu je taková, že porod trvá mnoho bolestných a útrpných hodin a je doprovázen strachem a úzkostí. Při porodu ženy zažívají bolest, která je z velké části způsobena tím, že ji očekávají. Pocit strachu během porodu vyvolává napětí v těle, které způsobuje bolest, která generuje ještě více strachu a celý proces se zacyklí. Také se tehdy do krve uvolňuje adrenalin, tělo nemůže efektivně pracovat a porod se zpomaluje. V mnoha kulturách se však porod bere jako přirozená a pozitivní událost v životě ženy.
Osvobození od strachu – hypnoporod
Naše tělo je ovládáno myslí. Kdo si dokáže vytvořit pozitivní pohled a víru v krásný a radostný porod, ten ho i takový bude mít. Proto jsou v poslední době stále populárnější různé terapie na překonání strachu z porodu. Mezi tyto terapie patří i hypnoporod, který se často nazývá i terapií jemného rození (mellow birthing).
Hypnoporod je přirozený porod téměř bez bolesti (nebo zcela bez bolesti), který probíhá nerušeně, čili bez intervencí a bez použití analgetik. Jeho základem je schopnost autohypnózy, která odstraňuje / zmírňuje strach z porodu. Není to však jen autohypnóza, jde o soubor různých uvolňovacích, dýchacích a vizualizačních technik, odborných doporučení a postupů, které vedou rodičky k přirozenému a šetrnému porodu s minimální nebo žádnou bolestí a při plném vědomí. Rodičky se během porodu snaží zcela se ponořit do sebe a „vytěsnit“ všechny rušivé vlivy. Do svého podvědomí si doslova naprogramují, že porod bude lehký a radostný.
Fakta o hypnóze
Ohledně autohypnózy panuje mnoho chybných přesvědčení. Dnes se běžně hypnóza používá k terapeutickým účelům. Ve zdravotnictví a zubních ordinacích se hypnóza využívá pro lidi, kteří trpí alergií na anestetika. Toto využití dokazuje, že mysl může být trénovaná tak, aby pocit nepohodlí a bolesti dotyčná osoba vnímala jen jako tlak. Každý hypnotický stav je v podstatě samohypnóza / autohypnóza, terapeut je pouze průvodcem a schopnost samohypnózy má cca 90-95% obyvatelstva.
Metoda hypnoporod funguje ve světě již od 80. Let
S touto teorii poprvé přišel anglický porodník Grantly Dick-Read. Ve Velké Británii se trend hypnoporodů v posledních letech velmi rozšiřuje. Porodnice uvítaly hypnoporod a podporují ho, protože v době krize hledají způsoby jak snížit náklady. Mnohé ženy inspirovala k hypnoporodu i britská vévodkyně Kate Middleton, která otevřeně hlásila, že využije autohypnózu při porodu královského potomka. Podle britských odborníků dokáže bezbolestným způsobem porodit pouze třetina žen. Proto si mnohé ženy většinou i s partnery jdou ověřit svou schopnost autohypnózy na kurzy hypnoporod, kde se žena učí získat kontrolu nad svou myslí a tělem pomocí různých hypnoporodních technik, jako jsou například:
- relaxace (uvolnění)
- břišní dýchání
- odpojení racionálního vnímání
- zapojení představivosti
- práce v souladu se svým tělem a jeho požadavky
- odbourání emocionálních bloků a strachů
- různé porodní polohy
- cviky na uvolnění svalů pánevního dna a břišních svalů atd.
Nejdůležitější klady hypnoporodu
Mezi nejdůležitější klady patří:
Sponzorováno
- kratší a lehčí porod
- snížená / žádná potřeba chemických léků proti bolesti
- miminka se lépe přisají na prso, jsou klidnější a vnímavější
- menší pravděpodobnost nástřihu hráze
- techniky hypnoporodu se dají využít i při císařském řezu nebo při vyvolání porodu
- rychlejší poporodní rekonvalescence
- snížené riziko poporodní deprese
- techniky hypnoporodu mohou být použity kdekoliv: doma, v nemocnici nebo v porodním centru
Pokud toužíte po přirozeném porodu bez zbytečných medicínských zásahů, je tato možnost pro vás jistě vhodnou alternativou. Hypnoporod tedy umožňuje porodit miminko bez použití různých bolest tlumících léků, které mají dopad jako na rodičku, tak i na miminko. Velkým pozitivem hypnoporodu je, že dá ženě dobrou a příjemnou zkušenost z porodu, což může opravdu do značné míry ovlivnit rozhodnutí o dalších potomcích.
I když hypnoporod neslibuje bezbolestný porod, mnohé rodičky, které využily tuto metodu, skutečně potvrdily, že jejich porod byl relativně bezbolestný. Silné bolesti má za následek i umělý oxytocin, který se dnes často používá a který vyvolává nepřirozené kontrakce.
TIP: Jak na přírodní poporodní léčbu?
Hypnoporod neznamená, že byste rodily v transu či ve spánku. Znamená ale, že máte kontrolu nad svým tělem během porodu a jste absolutně uvolněná, zato však čilá a vnímáte vše, co se kolem vás děje. Hypnoporod vám umožní porodit děťátko v uvolněném a klidném stavu, bez strachu z bolesti, bez stresu. U hypnoporodu vnímá žena kontrakce ne jako bolestivé stahy či křeče, ale jako jakési vlny, které přicházejí a odcházejí. Cílem hypnoporodu je vlastně pomocí různých technik, z nichž se tato „metoda“ skládá, redukovat strach a obavy z porodu na minimum a naučit se vnímat porod jako něco přirozeného a být pozitivně naladěná.
Když je tělo uvolněné a bez stresu, porodní proces může probíhat tak, jak má (dochází totiž k vylučování hormonu oxytocinu a endorfinů). Když je naopak tělo vystaveno stresu a napětí, porod se prodlužuje, stěžuje a nejednou dochází ke komplikacím (v tomto případě tělo vylučuje adrenalin a další stresové hormony).
Hypnoporod má své nadšence po celém světě a tento způsob rození vyzkoušely už tisíce žen. Mezi nimi se najdou i různé celebrity. Snad nejznámější zastánkyní hypnoporodu je Jessica Alba, která takovýmto způsobem rodila svou dcerku Honor Marie. Podle jejích slov jí techniky hypnoporodu pomohly zůstat uvolněnou během porodu.
TIP: Co si vzít sebou do porodnice?
Kde si také můžete přečíst o hypnoporodu?
VIDEO: Relaxace – Uvolněný porod
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články