Sponzorováno

Hubnutí po porodu – nechtějte zázraky hned po devíti měsících plných změn 4.91/5 (11)

Cvičit se dá i s dítětem. Nevěříte? Koukněte na video pod článkem.

Cvičit se dá i s dítětem. Nevěříte? Koukněte na video pod článkem.

Těhotenství a celkově mateřství je důležitým milníkem v životě každé ženy. V dosavadním tempu a režimu dochází k mnoha změnám, ale stejně tak jsou vysoké nároky kladeny i na fyzický a psychický stav novopečené matky. Rodičovství samozřejmě nemálo ovlivňuje též život mužů a bylo by nespravedlivé je v tomto kontextu zcela vynechat, avšak následky na jejich těle po těhotenství partnerky jistě nebudou tak výrazné jako v případě žen.

Mnoho změn v těhotenství

Těhotenství trvá devět měsíců a během této doby je tělo postupně vystaveno řadě proměn. Dochází ke zvětšení prsů, zvýšení množství krve v organismu, rozpínání dělohy, vyživování miminka, které postupně roste, zabírá v těle více a více prostoru a vše se bezpochyby odrazí i na váze ženy. Obvykle se udává, že ženy, které mají před těhotenstvím přiměřenou váhu, během těchto měsíců přiberou ideálně v rozmezí 10 – 15 kilogramů. Pokud je již v době otěhotnění váha vyšší než norma, je lépe přibrat méně, v opačném případě si naopak ženy mohou dovolit, aby jim těhotenství přineslo kilogramů více.

Nelze očekávat, že dnem porodu však tyto kilogramy zmizí. Samozřejmě se váha ženy zmenší o váhu miminka, plodové vody, placenty, ale neznamená to, že se rázem ztratí veškerá kila nabraná v posledních devíti měsících. Je obvyklé, že v porodnici žena zanechá kolem pěti až sedmi kilogramů, ale jedná se o věc velmi individuální. U někoho v těhotenství dochází k velkému zadržování vody a je pravděpodobné, že v několika dnech po porodu dojde k masivnějšímu úbytku váhy.

Režim po porodu

Po propuštění z nemocnice jsou zejména ženy, které očekávaly narození prvního potomka, vhozeny do zcela jiného světa. Dřívější pestrý život obsahující kariéru, zábavu a dostatek času pro sebe i partnera se může smrsknout na kojení, přebalování a tišení pláče. Nemusí to tak být vždy, ale dost často dochází zejména v prvních týdnech k velmi nepravidelnému naplnění potřeb ženy. Spánek je spíše chvilkový, často přerušovaný kojením, a příjem jídla je také velmi chaotický a rozdělený výlučně do chvil, kdy dítko usne.

Není pak divu, že rozpoložení maminky není nikterak nakloněno rozumnému shazování kilogramů zbývajících po období těhotenství. Toto si však rozhodně neberte za okamžitý cíl. V prvních týdnech po porodu si dopřejte čas zejména na své potřeby. Snažte se získat čas pro dostatek spánku, odpočívejte, jakmile je to jen trochu možné, do péče o dítě zapojte nadšené prarodiče či tetičky. Jezte, jak jen nejpravidelněji to půjde, a snažte se udržet svou psychickou pohodu. S ní pak následně budete vše zvládat líp.

Sponzorováno

Přísné diety nepomohou, spíš naopak

Pokud byste začaly držet nějakou drastickou dietu, sobě tím nepomůžete, jelikož vás to bude ochuzovat o potřebné síly ke zvládání miminka, a můžete tím narušit započatý proces kojení. Vhodné je hubnutí v rozmezí půl kilogramu až kilogram měsíčně. Věřte tomu, že právě kojení je v tomto úsilí vaším značným spojencem. Díky němu odevzdáváte část přijaté energie dítěti – při plně kojeném miminku je na kojení spotřebováno asi 2200 – 3000 kJ za den. Snažte se o pestrou skladbu jídelníčku, v prvních týdnech vyřaďte zejména nadýmavé potraviny, které by mohly zajistit probdělou noc vašemu dítěti i vám.

Chybou by však mohlo být domnívat se, že při kojení je důležitý neomezený příjem mléka, džusů či nápojů pro kojící matky. Podívejte se na to, co obsahují, a s jejich konzumací to nepřehánějte. Jsou dobré spíše jako doplněk pitného režimu tvořeného neperlivou vodou a čaji.

Nezbytnost pohybu

V období šestinedělí si dopřejte klid a co nejvíce času sama na sebe. I pokud jste byla v těhotenství aktivní, nesnažte se hned vrátit k tempu, které jste udržovala před otěhotněním. Respektujte v tomto ohledu i to, jaký jste měla porod, a zejména, jak se po něm cítíte.

Po prvních týdnech můžete začít s pohybem ve stylu pravidelné chůze. Pro maminky se jedná asi o to nejpřirozenější, ideálně v případě, že jejich potomek rád spává v kočárku. Pokud již začnete cvičit, zprvu se vyhněte dynamickému cvičení a soustřeďte se zejména na posílení svalů pánevního dna. Až po tomto podstatném kroku můžete přidat dynamické cviky a na závěr různé rotační pohyby. Cvičení se věnujte ideálně v době, kdy je dítko nakojené. Po náročnější fyzické aktivitě by se ve svalech mohla tvořit kyselina mléčná, která ovlivňuje chuť mléka.

TIP: Jak si usnadnit a zpříjemnit porod?

Postupné zavedení režimu

Po prvních chaotických dnech až týdnech si s novým členem rodiny obvykle naleznete (ve většině případů funkční) denní režim. V době, kdy již dítě začne postupně odbourávat kojení a začne jíst první příkrmy, si tvořte stravovací návyky spolu s ním. Dbejte na pravidelná jídla i jejich pestrou skladbu. Dejte však pozor na to, že pokud jste v době plného kojení dítěte mohla svůj energetický příjem zvýšit, nyní musíte opět trochu ubrat, jelikož dítě již začíná konzumovat i jiné potraviny než jen mateřské mléko.

TIP: Superpotraviny na hubnutí – které to jsou?

VIDEO: Hubnutí po porodu – jak na to??

VIDEO: Žena po porodu a hubnutí

VIDEO: Cvičení jde i s dítětem – jak na to?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva