Sponzorováno

Epilepsie a těhotenství – co je důležité vědět? 4.82/5 (11)

  • Epilepsie v těhotenství vyžaduje specifickou péči, protože těhotenství může ovlivnit frekvenci a intenzitu epileptických záchvatů, a některé léky na epilepsii mohou mít vliv na vývoj plodu.
  • Pokud žena s epilepsií plánuje těhotenství, je ideální se poradit s neurologem a gynekologem ještě před početím. Některé antiepileptické léky zvyšují riziko vrozených vad, takže může být nutné upravit léčbu na léky, které jsou pro těhotenství bezpečnější.
  • Kyselina listová je důležitá pro vývoj plodu, protože snižuje riziko vrozených vad, zejména vad neurální trubice (např. rozštěpu páteře). Některé antiepileptické léky mohou snížit hladinu kyseliny listové, proto se obvykle doporučuje ženám s epilepsií zvýšený příjem kyseliny listové ještě před početím a během těhotenství (obvykle 4–5 mg denně).
  • Během těhotenství může dojít ke změně frekvence záchvatů. Asi třetina žen zaznamená zvýšení záchvatů, třetina snížení a u zbytku frekvence zůstane stejná.

Epilepsie a těhotenstvíEpilepsie nemusí pro ženu znamenat vzdát se svého snu o dítěti. Vyvstává však otázka, jaké je riziko, že onemocnění matky ovlivní zdravotní stav dítěte. Těhotenství a péče o dítě může být pro ženu epileptičku problematické, zejména pokud užívá vyšší dávky léků, případně jejich kombinaci. Antiepileptika totiž mohou ovlivnit vývoj plodu. Mateřství je proto nezbytné konzultovat se svým neurologem a dobře naplánovat. Ženy s epilepsií mají oproti zdravým vrstevnicím až 2,5 – krát vyšší riziko deformace plodu. Proto se budoucím maminkám s epilepsií doporučuje i konzultace u specializovaného gynekologa, který má zkušenosti s tímto onemocněním.

Svévolně vysadit léky není řešením

Vysazení léků na epilepsii se ženám nedoporučuje, i když je stav pacientky dlouhodobě stabilizovaný. Léky by měla žena vysazovat postupně a to především pod dohledem odborníka. Změny, kterými žena během těhotenství prochází, mohou ovlivňovat účinek antiepileptik. Může se stát, že léky, které do otěhotnění u ženy dobře fungovaly, najednou ztratí svůj optimální účinek. Přibývání a zvýšení obsahu vody v těle nepředstavuje pro zdravou ženu žádné riziko, ale v případě pacientky s epilepsií má i výrazný nárůst hmotnosti vliv na účinek přípravku. Asi třetina žen má během těhotenství epileptické záchvaty častěji než před ním. Z těchto důvodů odborníci někdy postupně s nabíráním hmotnosti pacientkám zvyšují dávky léků a zároveň sledují jejich hladinu v krvi a frekvenci záchvatů.

Důležitá je správná volba léku již od začátku

V případě pacientek, které jsou v plodném věku nebo se u nich předpokládá, že časem si budou chtít založit rodinu, by měl epileptolog předem zvolit takový lék, u kterého se předpokládá, že ho bude žena dobře snášet i během těhotenství. Ukazuje se, že z tohoto pohledu jsou některé typy antiepileptik pro dívky vhodnější, proto by již první volba léku měla zohledňovat i pohlaví pacienta.

Pokud již těhotná jste, pak hned na počátku gravidity prodiskutujte se svým neurologem, jaké léky musíte brát, a zda neškodí vývoji vašeho dítěte. Některé totiž v konečném důsledku mohou způsobovat malformace plodu.

Některé antiepileptické léky jsou více spojené s rizikem vrozených vad (např. valproát, který je rizikovější než jiné léky). Léky jako lamotrigin nebo levetiracetam jsou často považovány za bezpečnější alternativy. Cílem je minimalizovat užívání více léků (polyterapii) a, pokud je to možné, udržet monoterapii, která snižuje riziko vrozených vad.

Sponzorováno

Epilepsie u porodu a kojení

Už samotné těhotenství může způsobit vyšší frekvenci záchvatů, proto není naplánování porodu u žen s epilepsií ničím výjimečným, stejně jako volba porodu císařským řezem. Protože při této diagnóze je velmi důležité dodržování pravidelného režimu, hlavně dodržování času spánku a bdění (například podřimování během dne se vysloveně nedoporučuje), je důležité, aby čerstvá maminka měla dostatečnou podporu blízkých, kteří jí s miminkem pomohou hlavně v počátečním obdob , dokud si ustálí svůj rytmus dne. Kojení je u pacientek s epilepsií možné, protože množství léku, které se mateřským mlékem může dostat do těla dítěte, není tak vysoké, že by ho mohlo ohrozit.

Epilepsie a její léčba nejsou důvodem k tomu, aby se žena vzdala kojení. Kojení její stav nezhorší a především kojením není ohroženo ani dítě. Léky sice v minimálním množství prostupují do mateřského mléka, ale jde o dávky nízké, které kojenci neublíží. Ba naopak, v některých případech kojení zabrání vzniku abstinenčních příznaků u novorozence, jehož matka v průběhu těhotenství užívala antiepileptika, kdy se léky přes placentu do plodu dostávají ve vyšší koncentraci než při kojení.

Většina epileptiček může bez problémů rodit spontánně. Pokud maminka projeví zájem, je možné i využití epidurální anestezie. V některých případech se stane, že porodník rozhodne o císařském řezu. Důvodem je například příliš velké riziko vzniku epileptického záchvatu během porodu. Záchvat může být v ojedinělých případech provokován prohloubeným a zrychleným dýcháním (hyperventilací) během porodu.

Těhotné ženy s epilepsií potřebují pravidelný monitoring hladiny antiepileptických léků v krvi, protože jejich hladiny se mohou během těhotenství měnit. Lékaři tak mohou průběžně upravovat dávkování, aby se zabránilo jak záchvatům, tak nadměrnému dávkování léků.

Na co dát pozor po porodu

Pokud je v rodině žena s epilepsií, která se stala nově maminkou, měla by rodina zajistit, aby měla dostatek odpočinku a měla možnost v noci spát alespoň pět hodin bez přerušení. Zejména v prvních dnech po porodu by matka neměla zůstávat s dítětem sama. Pokud by maminka dostala záchvat v okamžiku, kdy dítě chová, kojí, přebuje apod. , mohlo by dojít k jeho úrazu. Je tedy vhodné kojit a přebalovat dítě vleže, na zemi či v jinak zajištěné poloze proti pádu, koupat dítě za přítomnosti jiné osoby, s vaničkou na zemi, omývat dítě mimo vaničku. Matka epileptička by se neměla bránit pomoci ze strany rodiny a neměla by přepínat své síly.

Milé maminky s epilepsií, nevzdávejte se proto své touhy po děťátku a v případě, že chcete být mámou, promluvte si se svým lékařem o vašich možnostech a případných rizicích.

A co vy? Máte s epilepsií v těhotenství zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o epilepsii přečtěte

VIDEO: O epilepsii

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva