Sponzorováno

Cestování v těhotenství – jak na to bezpečně? 4.82/5 (11)

Na co myslet při cestování v těhotenství?

Na co myslet při cestování v těhotenství?

Obecně je pravděpodobně nejlepším momentem pro cestování v těhotenství druhý trimestr, toto samozřejmě neplatí v případě komplikací. Pokud jste těhotná a plánujete cestování, pak vše před cestou prodiskutujte s vaším ošetřujícím lékařem, zejména pokud je vaše těhotenství v nějakém ohledu rizikové. Dále je také vhodné zvážit, jaká je úroveň poskytovaných zdravotnických služeb v zemi, do které cestujete. Může se stát, že bude nutné, abyste zůstala v nemocnici apod. a v tomto ohledu mají například rozvojové země obvykle daleko horší podmínky než většina zdravotnických zařízení v Evropě.

Kdy v těhotenství necestovat?

Cestování není obecně doporučeno těhotným ženám, které mají tyto komplikace:

  • hrozící předčasný porod
  • krvácení nebo špinění
  • vícečetné těhotenství
  • věk nad 35 let a první těhotenství
  • těhotenskou cukrovku
  • vysoký krevní tlak a preeklampsii
  • neobvyklé uložení placenty nebo její zhoršenou funkci
  • předchozí potrat, předčasný porod nebo mimoděložní těhotenství

Očkování pro cestování a těhotenství

Při cestování, zejména do rozvojových zemí, je doporučena řada očkování. Problémem v těhotenství ale je to, že některá z nich nejsou doporučena z důvodu možného poškození plodu.

Některá očkování mohou být provedena po prvním trimestru, přesto je vhodnější, aby byly cesty do těchto zemí odloženy na dobu po porodu.

Obecně se doporučuje, aby se těhotné ženy vyhýbaly živým vakcínám (například spalničkám, příušnicím a zarděnkám); inaktivované vakcíny se však považují za bezpečné (například hepatitida B). Rozhodnutí o očkování během těhotenství musí být posouzeno vaším lékařem s přihlédnutím k faktorům, jako je vaše osobní zdraví, místo určení, délku cesty a riziko nákazy.

Těhotenství a malárie

Malárie je nemoc z tropických oblastí přenášená komáry. V případě onemocnění malárií v těhotenství se zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a úmrtí plodu v děloze. Některé léky proti malárii není možno v těhotenství použít, proto těhotným ženám není do oblastí výskytu malárie doporučeno cestovat.

Malárie může matce a jejím nenarozenému dítěti způsobit vážné zdravotní problémy. Těhotná žena by rozhodně měla zvážit vyhýbání se cestování do oblastí, kde dochází k přenosu malárie.

Pokud se nemůžete vyhnout cestování do oblasti, kde je přítomna malárie, buďte zvlášť opatrní, abyste se chránili před bodnutím komáry. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud během cestování nebo po návratu domů dostanete horečku. Řekněte lékaři, že jste cestovali do oblasti, kde je přítomna malárie.

Těhotenství a cestování letadlem

Řada leteckých společností nedovoluje cestovat ženám po 35. týdnu těhotenství. Některé to dovolují jen v případě, že je předloženo i vyjádření lékaře. Cestování letadlem není vhodné pro ženy s vícečetným těhotenstvím. Během letu byste měla dostatečně pít, po letadle se pohybovat jen v případě nutnosti (nebezpečí turbulencí – zranění), během letu se doporučuje cvičení s dolními končetinami – střídavé propnutí a flexe v kotníku – pro prevenci vzniku žilní trombózy (krevní sraženina), jejíž riziko je zvýšené.

Některé letecké společnosti omezují cestování v pozdním těhotenství nebo může vyžadovat písemné potvrzení od lékaře. Před rezervací letu se poraďte s leteckou společností ohledně jejích požadavků v tomto směru.

Sponzorováno

Těhotné ženy mají vyšší riziko vzniku krevních sraženin známých jako hluboká žilní trombóza. Riziko hluboké žilní trombózy lze snížit občasným vstáváním a procházením, cvičením a protahováním nohou vsedě a chůzí v uličce. Nezapomeňte nosit pohodlnou obuv a volné oblečení.

Kinetóza

Některé léky používané k léčbě nevolnosti a zvracení během těhotenství mohou být také účinné při zmírnění kinetózy. Pokud si myslíte, že byste během cesty mohli pociťovat kinetózu, promluvte si o užívání těchto léků s vaším lékařem.

Další rizika při cestování v těhotenství

Těhotné ženy by si měly pamatovat, že své cestovní plány, včetně veškerých plánovaných nebo potenciálních rekreačních aktivit, musí projednat se svým lékařem, protože některé aktivity nemusí být doporučeny nebo mohou vyžadovat další opatření.

Vysoká nadmořská výška a těhotenství

Doporučuje se, aby se těhotné ženy vyhýbaly nadmořské výšce nad 3 658 metrů. U vysoce rizikových těhotenství a žen v pozdních fázích těhotenství by měla být nadmořská výška omezena na 2 500 metrů.

Hlavně ženy s nějakými komplikacemi souvisejícími s těhotenstvím by se měly vyvarovat zbytečné přítomnosti ve vysokých nadmořských výškách. Mějte na paměti, že většina cílů ve vysokých nadmořských výškách má daleko od služeb lékařské péče. Nezapomeňte prodiskutovat všechny plánované aktivity se svým lékařem.

Nevhodné sporty na dovolené

V těhotenství není vhodné vodní lyžování, potápění, horská turistika v oblastech vyšších než 3000 m. n. m., sauna a termální lázně.

Prevence průjmu

Umývejte si ruce po návštěvě WC, před každým jídlem a přípravou jídla. Držte se anglického přísloví „boil it, cook it, peel it or forget it“ – tj. veškerá jídla buď osobně tepelně upravte, nebo oloupejte, jinak je lépe se jim vyhnout, stejně tak i salátům apod. Pijte jen vodu, kterou zakoupíte v originálním balení. Nejezte zmrzlinu.

Sledujte své zdraví

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás během cestování objeví některý z následujících příznaků:

  • dlouhodobé a trvalé zvracení a / nebo průjem,
  • dehydratace,
  • vaginální krvácení,
  • průchod nějaké tkáně nebo sraženin,
  • bolesti břicha nebo křeče,
  • kontrakce,
  • pokud vám vyteče voda,
  • nadměrné otoky nohou nebo bolest,
  • silné bolesti hlavy nebo problémy se zrakem.

Pokud se u vás tyto příznaky objeví po návratu domů, měli byste také navštívit lékaře a informovat je o svém nedávném cestování.

Sponzorováno

Užijte si cestování v těhotenství, při opatrnosti to jde v pohodě.

Co si dále o těhotenství či cestování přečíst?

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva