Sponzorováno

Bylinky pro těhotné – pozor, zdaleka ne všechny jsou vhodné 4.83/5 (12)

Které bylinky můžete užívat když jste těhotná?

Které bylinky když jste těhotná?

Po otěhotnění ženu většinou napadne plno věcí, které by měla ze svého života vyřadit. Určitě alkohol, cigarety, některé léky, nezdravé potraviny. Co ale bylinky? Pokud si chcete být jistá, že vše konzumujete s ohledem na zdraví miminka, zaměřte pozornost i na ně. Ne všechny vám totiž během těhotenství mohou být ku prospěchu. Některé z bylinek mohou být dokonce v těhotenství nebezpečné.

Jaká jsou rizika bylinek v těhotenství?

V těhotenství jsou nevhodné zejména bylinky, které ovlivňují svalovinu dělohy, konkrétně způsobují její silnější stahování (tzv. uterotonika). Některé také zvyšují prokrvení v této oblasti, při čemž pak může snadněji dojít k samovolnému potratu. Nelze však tyto informace brát tak, že jakmile bylinku zkonzumujete, opravdu o miminko přijdete. Jen těžko toto způsobí jen bylinka, ale pokud již u vás nějaké riziko je, snáze by se mohlo stát nepříjemnou realitou. Uvedené nebezpečí je zde však menší než v případě, kdy by do sebe matka vpravovala chemické preparáty pro toto období opravdu nevhodné.

Kterým bylinkám se v těhotenství vyhnout?

Je zapotřebí myslet na to, že cokoliv v těhotenství dostanete do svého těla, může přejít přes pupeční šňůru k miminku. Některé bylinky je lépe konzumovat v omezeném množství, jiné raději vůbec. Omezit dávkování se doporučuje u bazalky pravé, hřebíčku vonného, kostivalu lékařského nebo prvosenky jarní. Není třeba obávat se bylinek, které jsou v běžném množství použity k okořenění pokrmů.

Tyto byliny je však vhodné v době těhotenství z jídelníčku eliminovat:

  • dobromysl obecná
  • pelyněk pravý
  • aloe léčivá
  • podběl lékařský
  • jaterník podléška
  • majoránka zahradní
  • routa vonná
  • šalvěj lékařská
  • třezalka tečkovaná

Problematická by byla zejména situace, kdy by bylinka byla užívána dlouhodobě nebo ve větším množství. Pozor si dejte též při výběru bylinných směsí. Přestože má směs jako celek mít příznivé účinky na zdraví, mrkněte na její konkrétní složení. Velmi různorodé informace můžete nalézt k použití skořice a zázvoru. Někdo zázvor zavrhuje zcela, někomu pomáhá při nevolnostech na počátku těhotenství nebo jej užívá při nachlazení. Každopádně se ale vyhněte nadměrné konzumaci. Sem tam nevadí.

Sponzorováno

Jaké bylinky v těhotenství naopak pomohou?

Pokud vás během těhotenství potká nachlazení, můžete samozřejmě bylinky využít pro své zdraví. Užívejte je však spíše krátkodobě. Nemusíte se obávat při pití lipového nebo šípkového čaje. Při kašli se v těhotenství nejvíce doporučuje jitrocelový sirup.

Bylinky na konci těhotenství mohou pomoci

Ke konci těhotenství (od 38. týdne) je již možné pít čaje z bylinek, které podpoří děložní stahy, připraví adekvátně porodní cesty a měly by urychlit průběh porodu. Velmi doporučován bývá zejména maliník nebo mateřídouška. Pomoci vám může i konzumace lněného semínka, které podpoří střevní peristaltiku a později pozitivně ovlivní průběh porodu. Nejprve jej namočte do vody a pak vmíchejte do džusu, jogurtu nebo ovesné kaše.

Bylinky při porodu a po něm

Po porodu (nebo i krátce před ním) je již možné popíjet bylinkové čaje na podporu laktace. Zde je možné sehnat více druhů již namíchaných směsí. Jejich obvyklou součástí bývá fenykl, anýz, kmín, jestřabina lékařská, mateřídouška, kopřiva, heřmánek. Úkolem je nejen podpořit tvorbu mateřského mléka, ale též příznivě ovlivňovat trávení maminky a následně miminka.

TIP: Jak na sušení bylinek?

Myslete hlavně na miminko

Při výběru bylinek v těhotenství myslete na zdraví vaše i vašeho miminka. Bylinky samozřejmě nemusí být na škodu, jen je třeba se nad jejich konzumací více zamyslet. Užívejte je opravdu pro léčbu momentálních neduhů, nikoliv dlouhodobě. Opatrnosti je třeba zejména v nejrizikovější části – v prvním trimestru těhotenství. Pokud si nejste jistá s užíváním některé bylinky nebo směsi bylin, poraďte se nejprve o jejich vhodnosti se svým lékařem.

TIP: Podívejte se na kompletní výpis bylinek, které jsou v těhotenství vhodné a které ne

VIDEO: Kouzelné bylinky – Bylinky v těhotenství a po něm

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva