Sponzorováno

Bylinky při kojení nebo v těhotenství – které si dát a které raději ne? 4.86/5 (72)

Obsah článku

Které byliny při kojení a v těhotenství ano a které ne?

Které byliny při kojení a v těhotenství ano a které ne?

Během těhotenství i kojení by se ženy měly vyhýbat nadměrnému užívání většiny koření, včetně bylinek, bylinných čajů a léčivých rostlin. Mnohé koření a bylinky jsou totiž uterotonika, což znamená, že zvyšují tonus (napětí) děložního svalstva a ve větším množství by mohly vyvolat kontrakce; jiné obsahují sloučeniny, které by mohly poškodit plod. Budoucí maminky by si měly dát pozor i na obsah alkoholu v léčivých sirupech a tinkturách (alkohol je nejškodlivější v posledních měsících těhotenství, kdy se vyvíjí mozek děťátka).

Níže je uveden seznam nejběžnějších koření a bylinek rozdělen do čtyř skupin podle bezpečnosti jejich použití v těhotenství a při kojení. Tento seznam není úplný a informace v něm uvedené se mohou lišit od informací z jiných zdrojů. U neznámých druhů koření a bylinek by se těhotné ženy měly držet zásady umírněného použití. Použití jakéhokoli léčiva v těhotenství je nejlepší konzultovat s lékařem, nebo v případě bylinných léčiv s nějakým zkušeným herbalistou.

Bezpečné bylinky a koření při kojení

1. Bříza bílá (list)

Bříza má mírné močopudné a potopudné účinky bez rizika poškození ledvin, je vhodná i při tvorbě močových kamenů a zadržování soli a vody. Při vnějším použití má pozitivní vliv na mírně ekzémy. Extrakt z pupenů není vhodný během těhotenství a kojení, protože má detoxikační účinky na játra.

2. Brusinka pravá, brusinka borůvková, lidově borůvka (list)

Brusinka má vysoký obsah tříslovin a působí protizánětlivě. Je možné jej použít ke kloktání nebo obklady, případně při střevních zánětech. Také se používá jako pomocný lék při cukrovce. Plod je výborným prostředkem proti průjmu (i u dětí), též při zánětu v ústech a hrdle. Obsahuje protibakteriální látky proti E. coli a některým stafylokokům. Používá se také při léčbě šerosleposti a proti parazitárním infekcím (roupy, škrkavky).

3. Čekanka obecná (kořen)

Působí příznivě na funkci jater a tvorbu žluči, zlepšuje trávení. Čekanka působí také proti častému nočnímu buzení. Venkovní použití je možné při ekzémech, vyrážkách a vředech.

4. Divizna velkokvětá (lidově divizna)

Používá se k tlumení dráždivého kašle, také při chrapotu a astmatu.

5. Proskurník lékařský (kořen)

Působí na sliznice dýchacích cest a trávicího traktu, usnadňuje vykašlávání a uklidňuje podrážděný žaludek a střeva. Bobtnáním ve střevě působí proti zácpě.

6. Kopr vonný (Anethum graveolens)

Zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, je vhodný při střevních kolikách, proti nadýmání, zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Přechodem do mléka reguluje i trávení kojenců. Jeho účinky jsou podobné anýzu a fenyklu.

7. Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos)

Působí protizánětlivě, při nemocech z nachlazení snižuje teplotu, zlepšuje trávení.

8. Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Používá se při nervových problémech, vyčerpání, nespavosti, při psychicky podmíněném bušení srdce, také proti křečím a plynatosti v trávicím traktu.

9. Měsíček lékařský (Tilia platyphyllos)

Používá se na špatně se hojící rány, proleženiny, odřeniny, v těhotenství také na ragády prsou.

10. Ostružina malinová, malina (list)

Udržuje zdravý tonus dělohy, podporuje plodnost, zabraňuje potratu, vhodné užívat před porodem, protože podporuje tvorbu mléka, některé zdroje ji nedoporučují používat na začátku těhotenství.

11. Kopřiva dvoudomá (lidově kopřiva)

Kopřiva je velmi dobrý zdroj vitamínů, minerálů, vápníku a železa. Využívá se při otocích, zánětlivých onemocněních močových cest, podporuje tvorbu mateřského mléka. Listy obsahují chlorofyl, který zlepšuje funkci orgánů. Vzhledem k obsahu minerálních látek a vitamínů je vhodným doplňkem stravy u lidí s jednostrannou dietou a při dlouhodobých onemocněních, také u dětí v jarním období a při anémii. Kořeny mají menší uplatnění – své využití nacházejí při průjmových onemocněních a ve snížených dávkách při zvětšené prostatě. Venkovní použití je vhodné při vypadávajícími vlasech a zvýšené tvorbě kožního mazu. Přímý kontakt s rostlinou (šlehání žahavými částmi) se aplikuje lokálně na bolavé části těla hlavně při bolestech svalů a kloubů.

12. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Vhodná při špatném trávení spojeném se zácpou, podporuje tvorbu žluči a vylučování moči a stolice. Je pomocným prostředkem v léčbě cukrovky.

13. Řepík lékařský (Taraxacum officinale)

Používá se při žaludečních a žlučníkových chorobách, omezuje ukládání tuků v játrech a má i protiparazitární účinky. Vnější aplikace má protizánětlivý účinek, např. na hnisavé vyrážky a zanícené hemoroidy.

14. Rooibos (Aspalathus linearis)

Dobrý zdroj minerálů a antioxidantů, uklidňuje žaludek a nervy, působí protialergicky.

15. Heřmánek pravý (lidově heřmánek)

Působí protizánětlivě při onemocněních dýchacích cest, trávicího traktu, ale i kůže, také při různých formách podráždění (chemických, fyzikálních) kůže i sliznic. Užívá se také jako kloktadlo, také při dlouhodobých průjmech a infekcích močových cest. Působí i na záněty očních spojivek a rodidel, také jako protialergický lék v celkovém i lokálním použití, při astmatu, alergických kožních reakcích, ve spreji na alergickou rýmu, jako čaj na těhotenskou nevolnost.

16. Růže šípková (lidově šípek), plod

Šípek obsahuje vitaminy C, B2, B6, provitamin A a vitamín K. Ve formě čaje má močopudné a potopudné účinky, působí antibakteriálně. Je velmi dobrým zdrojem vitaminu C a díky doprovázejí látkám je zde jeho účinnost několikanásobně větší než u syntetických vitaminových preparátech. Velmi cenný doplněk výživy pro těhotné a kojící ženy. Užívá se i při poruchách metabolismu, při jaterních chorobách a zvýšené hladině cholesterolu.

17. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Používá se při infekci dýchacích cest, proti kašli, má protizánětlivý účinek v dýchacích cestách, trávicím traktu i na kůži, vhodný pro použití na rány. Používá se i při vředové chorobě žaludku a při zánětlivých střevních onemocněních. Přefiltrovaný odvar se dá použít i na zánět spojivek.

18. Kozlík lékařský (Valeriana officinalis L.)

Při nervozitě, nespavosti, přepracovaní, srdečních a trávicích příznacích psychické příčiny (např. bušení srdce, psychogenní průjem a křeče), na celkové zklidnění. Tlumivý účinek nezhoršuje koordinaci ani pozornost, ale spíše napomáhá duševní činnosti. Pomáhá i při některých typech bolesti hlavy a při závratích.

Tyto bylinky a koření při kojení užívejte s mírou

1. Bedrník anýz (lidově prostě anýz)

Stimuluje dělohu.

2. Čaj černý (Camellia sinensis)

Kofein zvyšuje krevní tlak a v opravdu velkém množství může poškodit plod. Pijte ho v rozumném množství.

3. Čaj zelený (Camellia sinensis)

Zelený čaj obsahuje méně kofeinu než černý čaj a platí to samé jako u černého čaje, že kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod.

4. Pepř (Piper nigrum)

Hodně pepře dráždí žaludek.

5. Tymián (lat. Thymus vulgaris)

Má antibakteriální účinky, a to buď v přímém kontaktu (výplach úst, kloktání) nebo při vnitřním použití. Bylinka je vhodná při kašli, na uvolnění hlenů, při nadýmání, trávicích potížích a průjmech. Používá se také při nechutenství a jako pomocná látka při parazitárních infekcích. Ve větším množství stimuluje dělohu.

6. Zázvor lékařský (lidově zázvor, lat. Zingiber officinale)

V přiměřeném množství se doporučuje proti nevolnosti a rýmě.

7. Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Při závažných infekčních onemocněních v těhotenství lze použít na podporu imunity, je vhodné upřednostnit čajovou formu před lihovou tinkturou.

8. Fenykl obecný (lidově římský / vlašský kopr, lat. Foeniculum vulgare Mill.), plod

Působí proti nadýmání, křečím střeva, usnadňuje vykašlávání a podporuje tvorbu mléka. Při vnějším použití se silice vstřebává do kůže a ničí svrab. Některé zdroje uvádějí, že ve velkém množství může blokovat účinek progesteronu a způsobit tak potrat v raných fázích těhotenství.

9. Chilli papričky (Kayenský koření, lat. Capsicum annuum)

Ve větším množství stimulují dělohu.

10. Ibišek (Hibiscus)

Neužívat v prvním trimestru, pak s mírou.

11. Kasia senná (Cassia senna)

Silné laxativum, neužívat v prvním trimestru.

12. Káva (Coffea arabica)

Kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod.

13. Hřebíček vonný

Hřebíček má výrazné dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Je možné ho použít při bolesti zubu (zánětu kořene) nebo na výplach hnisavých ran (ve formě lihu-vodného roztoku). Léčí nachlazení. V těhotenství se doporučuje užívání, přestože některé zdroje uvádějí jeho schopnost vyvolávat kontrakce.

14. Krušina americká (Rhamnus purshiana)

Laxativum, užívat velmi opatrně.

15. Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma má antioxidační, protizánětlivé a protinádorové účinky. Způsobuje prokrvení dělohy, užívat opatrně, někdy se používá i na zastavení krvácení během těhotenství, je to základní složka kari koření.

16. Vojtěška (lidově alfalfa, lat. Medicago sativa)

Alafalfa obsahuje množství vitamínů a minerálů, ale zároveň má estrogenní působení a může fungovat antikoncepčně.

17. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka má stahující a protizánětlivé účinky, přidání silného odvaru do koupele zlepšuje hojení ran, například natržení hráze při porodu. Některé zdroje nedoporučují její vnitřní užívání během těhotenství.

18. Majoránka (Majorana hortensis)

Stimuluje dělohu – může zesílit menstruační krvácení nebo vyvolat potrat.

19. Mate (Yerba mate)

Kofein zvyšuje krevní tlak a ve velkém množství může poškodit plod. Více o yerba maté zde.

20. Mateřídouška (Thymus serpyllum)

Stimuluje dělohu, může zesílit menstruační krvácení nebo vyvolat potrat.

21. Máta peprná (anglicky peprmint, lat. Mentha × piperita L.)

Uklidňuje žaludek, brání plynatosti, ve velkém množství stimuluje dělohu.

22. Mořské řasy

Mořské řasy jsou velmi dobrý zdroj jódu, železa a vápníku, ale mohou obsahovat těžké kovy, proto je třeba konzumovat s mírou.

23. Muškátový oříšek (Myristica fragrans)

Stimuluje dělohu, působí jako halucinogen.

24. Myrhovník Habešský (lidově myrha, lat. Commiphora abyssinicaa)

Stimuluje dělohu. Zde si více přečtěte o myrhovém oleji.

Sponzorováno

25. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum L., stříbrný bodlák, česky Ostropestřec mariánský)

Silný antioxidant, detoxikuje a posiluje játra – je vhodný pro celoroční detoxikaci organismu, působí proti zánětům, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitu, chrání žíly a cévy, podporuje tvorbu a vylučování žluči atd. Ostropestřec je vhodný i pro těhotné a kojící matky, ale v rozumné míře, protože detoxikace není vhodná po dobu těhotenství a kojení.

26. Pupečník asijský (lidově Gotu Kola, lat. Centella asiatica)

Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách, zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko senility, prokrvuje mozek, snižuje stres a strach, hojí rány, jizvy, vředy, léčí zánět žil, afty, zmírňuje projevy celulitidy, pomáhá při lupénce a při popáleninách, … Gotu kola stimuluje dělohu, proto by se měl užívat velmi s mírou.

27. Oregano (dobromysl, lat. Origanum vulgare)

Působí protikřečově, antidepresivně, zlepšuje trávení a náladu. Má dezinfekční účinky na trávicí trakt. Některé zdroje ho nedoporučují používat v průběhu těhotenství a při kojení, protože ve větším množství blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství.

28. Petržel (Petroselinum crispum)

Nať zesiluje menstruační krvácení, aromatické oleje ve velkém množství způsobují potrat, nevhodný zejména při rizikovém těhotenství a během kojení, protože snižuje tvorbu mateřského mléka.

29. Podběl lékařský (Tussilago farfara L.)

Na záněty horních cest dýchacích a zlepšení odkašlávání, zvláště při obtížném vykašlávání hustého hlenu. Droga obsahuje zinek. V čerstvém stavu obsahuje látky, které mohou poškozovat játra. Proto je třeba opatrné dávkování.

30. Prvosenka jarní (Primula veris)

Na záněty horních cest dýchacích a zlepšení odkašlávání, v těhotenství používat jen omezeně.

31. Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides)

Vysoký obsah vitaminu C, A a organických kyselin. V těhotenství by se měl rakytník užívat opatrně (ostatně jako všechny ostatní bylinky).

32. Kmín kořenný (Carum carvi)

Kmín kořenný působí příznivě na zažívací trakt, křeče trávicího ústrojí, na srdce, tvorbu mateřského mléka, při menstruačních bolestech. Zlepšuje krvetvorbu, dezinfikuje střeva a usnadňuje vykašlávání. Je vhodné ji přidávat k zelenině, která způsobuje nadýmání. Rozžvýkání semene odstraňuje pach z úst. Při vaření brambor neutralizuje škodlivý toxin solanin obsažený hlavně v klíčících hlízách. Stimuluje dělohu, proto by její používání v těhotenství mělo být opatrné.

33. Šafrán setý (Crocus sativus)

Stimuluje dělohu, takže v těhotenství opatrně.

34. Skořicovník cejlonský (lidově skořice, lat. Cinnamomum sp.)

Afrodisiakum, antioxidační a antibakteriální účinky, stimuluje dělohu, takže v těhotenství opatrně.

35. Celerová semínka / olej (Apium graveolens)

Stimuluje dělohu, takže v těhotenství opatrně.

Bylinky, které by se při kojení a v těhotenství měly užívat velmi, velmi opatrně

1. Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

2. Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Zklidňuje a posiluje nervovou soustavu, zvýšená opatrnost užívání by měla být po dobu těhotenství a při kojení.

3. Bezinky (Sambucus nigra)

Bobule neužívat, čaj z květů opatrně – napomáhá okysličení a prokrvení, může vyvolat porod. Některé zdroje uvádějí, že může být účinnou prevencí proti SIDS (syndromu náhlého úmrtí novorozenců).

4. Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Stimuluje dělohu, vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod, podporuje tvorbu mléka.

5. Jalovec obecný (Juniperus communis)

Stimuluje dělohu, její silice dráždí ledviny, může způsobit potrat, používat pouze při porodu na podporu kontrakcí.

6. Smldinec chlupatý (anglicky wild yam, lat. Dioscorea villosa)

Kořen smldince chlupatého stimuluje dělohu, užívat pouze při porodu.

7. Dřišťál obecný (Berberis vulgaris)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

8. Jablečník obecný (Marrubium vulgare)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

9. Kokoška pastuší tobolka (lidově Kokoška, ​​pastýřská tobolka, lat. Capsella bursa pastoris)

Stimuluje dělohu, používat pouze při porodu na podporu kontrakcí.

10. Kaulofylum (Caulophyllum thalictroides)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

11. Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa)

Ploštičník hroznatý vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

12. Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

Rozevírá děložní čípek, může vyvolat potrat.

13. Řebříček obecný (lidově řebříček, lat. Achillea millefolium)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

14. Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Vyvolává kontrakce, může způsobit potrat nebo vyvolat porod.

15. Pískavice řecké seno (lidově pískavice, lat. Trigonella foenum-graecum)

Podporuje kontrakce, stimuluje porod, podporuje tvorbu mléka.

16. Zerav východní neboli Túje (Thuja occidentalis)

Podporuje menstruaci, vyvolává kontrakce, způsobuje potrat.

Následujícím bylinkám se při kojení a v těhotenství raději úplně vyhněte

1. Aloe vera

Laxativum, stimuluje kontrakce, může způsobit potrat.

2. Andělika čínská (lidově „ženský ženšen“, Dong Quai, Tang Kuej, lat. Archangelica chinensis)

Andělika čínská podporuje menstruaci, vyvolává kontrakce, může způsobit potrat.

3. Damiána (Damiana / Turnera diffusa)

Nať blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství.

4. Jetel luční (Trifolium pratense)

Blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství.

5. Dub letní (Quercus robur)

Kůra se používá při léčbě kožních onemocnění, nevhodný v těhotenství i při kojení.

6. Jinan dvoulaločný (Gingko biloba)

Pomáhá zvýšit výkonnost paměti, podporuje učení se, udržuje pozornost a schopnost soustředění. Používá se i proti depresivní náladě. Zvyšuje sklon ke krvácivosti, proto je kontraindikováno během těhotenství.

7. Hlaváček jarní (Adonis vernalis)

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.

8. Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňující. Některé zdroje uvádějí jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.

9. Chininovník lékařský (Cinchona officinalis)

Nedoporučuje se pro obsah chininu, který způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.

10. Jmelí bílé (Viscum album)

Cytotoxické působení, blokuje účinek progesteronu.

11. Kolové nápoje

Obsahují množství cukru, kofein, kyselinu fosforečnou, poškozují zuby, překyselují organismus, mohou zhoršit těhotenskou nevolnost a v krajním případě poškodit plod.

12. Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Používá se na obtížně se hojící rány, pohmožděniny, hemoroidy, je vhodný pro zlepšení hojení natržení hráze. Obsahuje však také látky, které mohou poškodit placentu, proto ho mnohé zdroje v těhotenství nedoporučují.

13. Krvavec kanadský (Sanguinaria canadensis)

Stimuluje dělohu, podporuje menstruaci, v těhotenství je nebezpečný, protože obsahuje alkaloidy opiového typu.

14. Lapacho čaj (Tabebuia impetiginosa)

Jeden z nejzdravějších čajů na světě. Čistí játra, odvádí z těla toxické látky, pomáhá ničit různé viry, bakterie, plísně, a tím posiluje organismus. Čaj obsahuje saponiny a mnoho železa, které podporuje vytváření červených krvinek, bojuje proti leukémii, působí protizánětlivě, dokonce se používá i jako ústní voda. Lapacho působí i na redukci váhy, proti kožním onemocněním a proti bolestem hlavy a nervozitě. V těhotenství a při kojení je kontraindikován, protože prý zpomaluje růst buněk, a tím by mohl poškodit plod nebo vyvolat potrat.

15. Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Obsahuje cytotoxické esenciální oleje, které by mohly poškodit plod a vyvolat potrat.

16. Líčidlo americké (Phytolacca decandra)

Může způsobit defekty plodu.

17. Libeček (Levisticum officinale)

Může způsobit potrat a poškodit ledviny.

18. Máta šedá (Mentha pulegium)

Způsobuje kontrakce dělohy a následně potrat, může způsobit defekty plodu, neužívat ani při kojení.

19. Mořská cibule (Urginea maritima, Urginea Scilla)

Stimuluje dělohu, může způsobit defekty plodu.

20. Myrhovník molmolový (Commiphora moly)

Použití při ranách, infekcích, hemoroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek při léčbě AIDS. V těhotenství a při kojení se jeho užívání nedoporučuje.

21. Oman pravý (Inula helenium)

Oman pravý se nedoporučuje se pro těhotné a kojící ženy.

22. Kakost smrdutý (Geranium robertianum)

Může poškodit plod.

23. Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

Pelyněk černobýl podporuje menstruační krvácení, obsahuje toxický thujon (mutagenní, může poškodit plod), neužívat ani při kojení.

24. Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Obsahuje jedovatý thujon a může způsobit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče, blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství.

25. Puškvorec obecný (Acorus calamus)

Stimuluje dělohu, podporuje menstruaci.

26. Rebarbora lékařská (Rheum officinale)

Kořen svými hořkými substancemi podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a zabraňuje nadměrné tvorbě žaludečních kyselin, proto se osvědčuje při pálení žáhy. Nižší dávky potlačují průjem, vyšší naopak působí projímavě a stimulují dělohu.

27. Ruta voňavá (Ruta graveolens)

Zabraňuje přísunu živin do děložní sliznice (zhoršuje propustnost cév) a způsobuje potrat v rané fázi těhotenství.

28. Lékořice (lidově lékořice, Lékořice, pendrek, lat. Glycyrrhiza)

Zvyšuje krevní tlak, blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství, také je možný negativní vliv na intelekt dítěte.

TIP: Jak na jídelníček v těhotenství?

VIDEO: Byliny v těhotenství? – PRO a PROTI

VIDEO: Bylinky pro ženy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Bylinky při kojení nebo v těhotenství – které si dát a které raději ne?”

    1. Klára Tomečková napsal:

      Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho by se měl brát vitamín C, když chci provést potrat v domácím prostředí. Děkuji za odpověď.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva