Obsah článku
Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace, což znamená, že lékař přičítá i dva týdny před oplodněním. Pro medicínu (také v těhotenském průkazu) trvá těhotenství 40 týdnů nebo také deset lunárních měsíců, kdy měsíc má 28 dní. Právě začaly vaše poslední měsíčky před otěhotněním….. Menstruační krvácení je vlastně odlučování děložní sliznice spolu s krví v případě, že v minulém měsíci nedošlo k otěhotnění. Poté, co je sliznice odloučena a odplavena, dochází okamžitě k jejímu dalšímu narůstání a k přípravě dělohy na další možné otěhotnění.
První dva týdny jsou velmi důležité. Pokud se na otěhotnění chystáte, měla byste pro to něco udělat.
- Aby bylo miminko zdravé je dobré v co nejranějším stádiu těhotenství brát kyselinu listovou. Pokud nemáte dostatečný přísun potravin, ve kterých je kyselina listová obsažena (především všechny druhy salátů, zelená zelenina, apod.), nechte si jej předepsat vaším lékařem nebo si ji můžete zakoupit v lékárně.
- Dále by měl být zvýšen přísun vitaminu B.
- Určitě byste měla přestat kouřit a pít alkohol.
- Preventivně se také vyhýbejte kontaktu s infekčními nemocemi a potenciálním zdrojem nákazy.
Co je dobré vědět?
V tomto 1. týdnu těhotenství a prakticky i téměř celém následujícím týdnu těhotenství se o těhotenství vlastně nejedná! Vše se teprve chystá (ve vaječníku začíná dozrávat vajíčko – základ potenciálního miminka).
Co se děje s miminkem v 1. týdnu těhotenství?
Přibližně šestý den cyklu začne ve vaječníku dozrávat folikul (dutina vyplněná tekutinou, obsahuje vajíčko). V obou vaječnících je takových folikulů velké množství, každý měsíc dozraje a uvolní se zpravidla jen jedno vajíčko, obvykle střídavě z levého a pravého vaječníku.
Sponzorováno
Těhotenský test a 1. týden těhotenství
Těhotenské testy zatím pravděpodobně nebudou signalizovat těhotenství. Jsou totiž založeny na přítomnosti HCG – lidského choriového gonadotropinu – v krvi budoucí maminky. Ten se ale začíná vytvářet až po zanoření vajíčka do děložní sliznice a zpočátku je ho velmi málo – hladiny HCG 7 dní po oplodnění tj. na konci 1. týdne se pohybují mezi 0 až 5 mIU/ml což je pod hladinou „normy“ pro prokázání těhotenství. I když ještě nemůžete vědět, že jste těhotná, ale otěhotnět chcete, měla byste dodržovat určité zásady výživy. Velmi důležitý je příjem kyseliny listové, jejíž dostatek má vliv na zdravý vývoj miminka, jak bylo zmíněno na začátku tohoto článku.
Co se děje ve Vašem těle
Pokud byste byla ráda těhotná v tomto měsíci, můžete si vypočítat i termín porodu. Termín porodu se obvykle stanovuje několikerými metodami, a to:
- metoda používající k výpočtu datum prvního dne posledních menses, a to tak, že se k tomuto datu připočte 280 dní. Zjednodušit to lze tím, že k datu přičtete rok, odečtete tři měsíce a přičtete 7 dní.
- metoda pomocí prvního ultrazvukového screeningového vyšetření (obvykle 11. – 13. týden) se používá zejména v případě, že žena menstruuje nepravidelně, případně si datum posledních měsíčků nepamatuje
- metoda výpočtu pomocí prvních pohybů dítěte se dnes již prakticky nepoužívá
Všechny termíny je třeba brát s rezervou, k porodu může dojít jak o něco dříve, tak o něco později.
Co můžete udělat Vy sama
Můžete sledovat svoji bazální teplotu měřením teploty v pochvě, v době kdy je tato teplota nejvyšší současně dochází k ovulaci = uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud se snažíte otěhotnět, je dobré směrovat pohlavní styk právě na tuto dobu.
Zdraví
Je vhodné užívat vitamínové doplňky, zejména kyselinu listovou (v množství 400- 600 μg denně), nejlépe již v období dvou až třech měsíců před plánovaným otěhotněním. Důvodem užívání kyseliny listové je snížení rizika výskytu vrozených vývojových vad nervového systému až o 50 %. Samozřejmě je i nadmíru vhodné skoncovat s kouřením.
Cvičení
Fyzická aktivita je doporučována jak obecně, tak v těhotenství. Pokud jste dříve aktivně nesportovala, není vhodné „do toho skočit rovnýma nohama“, ale můžete začít například třicetiminutovou rychlou chůzí. Být v dobré kondici prospěje jak Vašemu miminku, tak Vám.
Dvojčata
Pocházíte z dvojčat ? Pak je pravděpodobnost, že i Vy budete mít dvojčata, daleko vyšší než u ostatní populace.
VIDEO: Těhotenství – Co vás čeká v 1. trimestru
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články