Obsah článku
- Pokud se nebudete pravidelně hýbat, může to mít mnoho negativních dopadů na vaše tělo.
- Nedostatek pohybu a fyzické aktivity může vést k ztrátě svalové hmoty a síly. Svaly, které nejsou pravidelně používány, se postupně oslabují a zmenšují.
- Nedostatek pohybu může vést k nárůstu tělesné hmotnosti a obezity. Fyzická aktivita pomáhá spalovat kalorie a udržovat zdravou tělesnou hmotnost.
- Nedostatek pohybu může způsobit ztuhlost a sníženou flexibilitu svalů a kloubů, což může vést k omezené pohyblivosti a potížím s provedením běžných každodenních činností.
- Nedostatek fyzické aktivity je spojen s vyšším rizikem vzniku řady chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, cukrovky typu 2 a osteoporózy.
- Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Nedostatek pohybu může vést k obtížím se usínáním a neklidným spánkem.
- Fyzická aktivita je spojena se zlepšením nálady a snížením úrovně stresu a úzkosti. Nedostatek pohybu může naopak vést k pocitům deprese a únavy.
Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje fyzickou a psychickou kondici, posiluje imunitní systém, podporuje srdeční činnost a krevní oběh, zlepšuje přívod kyslíku do celého těla, normalizuje krevní tlak, podporuje trávení a činnost střev, harmonizuje činnost endokrinního systému, je prevencí před osteoporózou a má mnoho dalších pozitivních účinků.
A naopak nedostatečná fyzická aktivita v kombinaci s nesprávnou výživou se spolupodílí na vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdečně-cévní onemocnění, onkologická, metabolická, respirační či onemocnění pohybového aparátu a podobně.
Sponzorováno
Čím je člověk starší, tím více je důležitá přiměřená a pravidelná fyzická aktivita. Sport oddaluje příznaky stárnutí, pomáhá zvládat nemoci a bolest, dodává chuť do života, zvyšuje energii a zlepšuje pozitivní náladu.
70 % Čechů se nehýbe dostatečně
Z výsledků různých výzkumů vyplývá, že až 70% Čechů se hýbe nedostatečně a velmi málo. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá v důsledku nedostatku pohybu celosvětově ročně přes 5 milionů lidí, což je podobný efekt, jako má kouření.
Dnešní sedavý způsob života významně přispívá k pandemii obezity a vzniku různých chronických civilizačních onemocnění, jako je diabetes, ateroskleróza, kardiovaskulární a neurodegenerativní onemocnění. Nedostatečná pohybová aktivita má vliv i na vznik některých typů rakoviny, například rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Jarní únava? Tu rozchodíte
Zvláště důležitá je pravidelná tělesná aktivita v dětství a mladém věku, protože tehdy se vytváří celoživotní návyk. Mladiství, kteří jsou pravidelně aktivní, mají daleko menší šanci, že se u nich vyvinou rizikové faktory jako obezita, zvýšený krevní tlak. Je proto vhodné podporovat děti v těch pohybových aktivitách, které je baví a naplňují.
Nejpřirozenější je chodit
Nejpřirozenější pohybovou aktivitou je chůze, která je prospěšná pro naši fyzickou kondici a psychiku. Podle několika studií dokáže pravidelná chůze prodloužit život člověka o několik let a dokonce spouští i omlazovací procesy v těle.
WHO doporučená dávka pohybu, která přináší zdravotní benefity je 10 000 kroků denně + 30 minut středně intenzivní vytrvalostní aktivity alespoň 5krát týdně nebo jedna hodina intenzivní vytrvalostní aktivity 3krát týdně, optimálně v kombinaci se silovým tréninkem dvakrát až třikrát týdně. To je ideální stav, ke kterému byste se měli přiblížit.
Tipy, jak zvýšit fyzickou aktivitu během dne:
- Máte-li sedavé zaměstnání, během přestávky se procházejte.
- Procházejte se během telefonování.
- Pokud je to možné, pro přepravu zvolte kolo místo auta.
- Používejte schody místo výtahu.
Sponzorováno
A jak se hýbete každý den vy? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články