Sponzorováno

V Číně začali k testování COVID-19 používat anální testy. Jsou účinné, ale ponižující, říkají lidé 4.81/5 (16)

Někteří experti tvrdí, že metoda je přesnější a zvyšuje pravděpodobnost objevení viru. Jiní jsou stále skeptičtí.

Někteří experti tvrdí, že metoda je přesnější a zvyšuje pravděpodobnost objevení viru. Jiní jsou stále skeptičtí.

Čína se používáním análních testů na zjištění přítomnosti koronaviru snaží zajistit, aby neunikl jediný potenciální přenašeč, než začnou tamní svátky. Ve svátcích se v Číně totiž za svými rodinami vydají stovky milionů lidí.

Anální testy na testování COVID-19

Přestože se nový koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil právě v Číně, zatím se jí s ním daří bojovat výrazně lépe, než Evropě nebo Americe. V poslední době se ale také v Číně objevují nové ohniska nákazy, zejména na severu a severovýchodě země. Čínské úřady se snaží ohniska likvidovat kombinací přísného lockdownu a masového testování.

Anální odběry vyžadují vložení vatového tampónu s rozměry tři až pět centimetrů do lidského těla a potom jeho opatrné otáčení – to vede k odběru dostatečného množství vzorků, ze kterého se dá velmi dobře získat informace o nákaze.

Li Tongzeng z pekingské nemocnice You’an v sobotu v rozhovoru pro státní televizní stanici CCTV řekl, že stopy po koronavirové infekci přetrvávají v konečníku déle než v krku či nosu.

Ve videu zveřejněném na webu Čínou podporovaného zpravodajství Global Times uvedl lékař Čang Wen-chung z Šanghaje, že tyto odběry jsou užitečné zejména při minimalizaci rizika recidivy po zotavení.

„Ve výkalech a střevech v dutině břišní mohou být zjištěny stopy koronaviru,“ citoval lékaře web. Tyto testy se v současné době v Číně používají dost intenzivně. Už před týdnem uvedly úřady v Pekingu, že anální výtěry byly provedeny na více než tisícovce učitelů, zaměstnanců a žáků základní školy ve městě poté, co tam byla odhalena koronavirová nákaza.

Kromě těchto testů zde byly provedeny i všechny ostatní druhy odběrů – včetně těch z nosu a hrtanu, ale i vzorky krevního séra.

Sponzorováno

Čína začala tyto testy používat proto, že anální odběr může podle tamních vědců zachytit i infekce, které jiné druhy testů nejsou schopny odhalit.

Stopy koronaviru ve vzorcích fekálií jsou detekovatelné delší dobu, než je tomu ve vzorcích odebraných z horních cest dýchacích. Jak píše ČT24, podobným závěrům dospívají i západní vědci.

Koronavirus zřejmě v nějaké podobě přežívá ve střevech velmi dlouhou dobu, což zřejmě pomáhá lepšímu vzniku obranyschopnosti.

Anální testy? Vysoký efekt, ale také extrémní ponížení

Při odhalování nákazy COVID-19 u dětí a kojenců, mohou být tyto testy účinnější než respirační testy – ve stolici mají vyšší virovou nálož jak dospělí, zjistili vědci z Čínské univerzity v Hongkongu, ve studii zveřejněné již v minulém roce.

Uživatelé čínské platformy Weibo, tedy tamní obdoby Twitteru, na tuto metodu reagovali směsí pobavení a hrůzy. „Ještě štěstí, že jsem se vrátil do Číny dříve, než se začaly používat,“ napsal jeden uživatel.

„Malá bolest, ale extrémně ponížení,“ píší další.

Čína se používáním análních testů na zjištění přítomnosti koronavirus snaží zajistit, aby neunikl jediný potenciální přenašeč, než začnou svátky. Jiní jsou k tomuto testování ale stále skeptičtí.

Sponzorováno

Pravdou je, že se vyskytly případy, kdy z exkrementů pacienta vyšly pozitivní testy na koronavirus. Neexistují ale žádné důkazy, které by naznačovaly, že se přenáší trávicí soustavou člověka.

Co si dále o COVIDu přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva