Sponzorováno

Nepravidelná menstruace po porodu – proč vzniká a jak na ni? 4.64/5 (11)

  • Nepravidelná menstruace po porodu je běžný jev, a hormonální rovnováha těla se může po porodu měnit několik měsíců.
  • Délka návratu pravidelné menstruace se u každé ženy liší a ovlivňuje ji několik faktorů, například kojení nebo stres.
  • Udržujte po porodu vyvážený jídelníček. Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály může podpořit hormonální rovnováhu.
  • Zkuste mírné cvičení, i lehká fyzická aktivita může podpořit celkovou pohodu a pomoci hormonální rovnováze.

Pravděpodobně jedna z nejlepších částí těhotenství: menstruace mizí na celých devět měsíců! Jakmile se menstruace konečně vrátí, bude asi trochu matoucí a nepředvídatelná – a to je naprosto normální. V tomto článku si probereme problematiku nepravidelné menstruace po porodu.

Je běžné, že se menstruační období ženy se po narození dítěte změní. Některé ženy zažívají těžší nebo bolestivější menstruaci, zatímco jiné zjišťují, že se jejich menstruace jakoby zlepšila, je příjemnější.

V prvních měsících po porodu mohou být menstruace nepravidelné, ale postupem času se pravděpodobně vrátí k normálu. Neexistuje žádný způsob, jak přesně předpovědět, jak porod ovlivní menstruaci ženy – ale u žen, které kojí, obvykle období bez menstruace trvá déle.

V tomto článku se dozvíte více o tom, co můžete očekávat od menstruace po porodu.

Menstruace po porodu – co očekávat

Porod dítěte je pro ženské tělo velkou událostí a zotavení z porodu vyžaduje čas. Neexistuje nic jako „standardní“ menstruace po porodu, ale je běžné, že prvních několik menstruačních období se liší od toho, jaké byly před těhotenstvím. To bývá normální.

Existuje mnoho důvodů, proč se menstruační období po porodu může změnit, obecně jsou to nejčastěji tyto:

  • děloze trvá určitou dobu, než se vrátí do své normální velikosti
  • hladina hormonů se mění – hladiny estrogenu a progesteronu se po porodu postupně vracejí do normálu, což může nějakou dobu trvat.
  • je zde také kojení ovlivňující hladiny hormonů – hladina prolaktinu, hormonu podporujícího produkci mléka, může potlačit ovulaci a způsobit, že menstruace se vrátí nepravidelně nebo se na delší dobu úplně zastaví. U kojících matek se menstruace často vrátí až po ukončení nebo omezení kojení.
  • Stres a únava – Starost o novorozence, nedostatek spánku a fyzická i psychická únava mohou narušit hormonální rovnováhu.
  • Hubnutí nebo přibírání – Rychlé změny váhy po porodu mohou rovněž ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu.

Některé ženy si všimnou, že jejich menstruační období je po porodu těžší. Jiné zjistily, že krev má jinou barvu, že je v ní obsaženo více sraženin než obvykle, nebo že menstruační křeče jsou intenzivnější.

Většina žen si však všimne, že se jejich menstruace v průběhu času vrátila do svého „normálního“ stavu, což znamená, že je taková, jaká byla před těhotenstvím.

Je zcela normální, že ženy po porodu pociťují změny ve frekvenci a plynulosti své menstruace. Mnoho faktorů rozhoduje o tom, kdy přesně se tělo vrátí do své normální menstruační rutiny.

Kdy se menstruace po porodu objeví?

U žen, které nekojí nebo kojí nepravidelně, má menstruace tendenci se vracet do „normálu“ rychleji.

Třeba analýza šesti studií z roku 2011 zjistila, že většina žen dostala první menstruaci mezi 45 a 94 dny po porodu. Jedna studie pak zjistila, že průměrná první menstruace nastala 74 dní po porodu.

Hlavním faktorem ovlivňujícím načasování prvního menstruačního období po porodu je ovulace. Ženy, které chtějí zkontrolovat, zda mají ovulaci, mohou zkusit použít sadu pro predikci ovulace, která je k dispozici v lékárnách a i online.

Měření bazální tělesné teploty každý den může také pomoci detekovat ovulaci.

Pokud nekojíte, vaše menstruace se pravděpodobně vrátí čtyři až osm týdnů po porodu. Pokud kojíte, pravděpodobně dostanete menstruaci mnohem později, protože prolaktin (hormon pro produkci mateřského mléka) zabraňuje ovulaci. Nepravidelná menstruační období při kojení jsou obzvláště častá.

Nepravidelná menstruace po porodu

Zejména v měsících bezprostředně po porodu je hodně běžné mít nepravidelnou menstruaci. Ženy, které kojí, mají častěji nepravidelnou menstruaci, protože hormony podporující kojení mohou způsobit, že tělo oddálí ovulaci nebo zřídka ovuluje.

Dokonce i u žen, které nekojí, mohou být menstruace nepravidelné, protože tělo potřebuje čas na zotavení z těhotenství a porodu. To je normální.

V průběhu času se menstruace vrátí ke svému obvyklému vzoru. Některé ženy však mohly mít nepravidelné menstruační období i před těhotenstvím, například ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) nebo endometriózou.

Pokud je žena znepokojena nepravidelnými obdobími po porodu, je nejlepší promluvit si s lékařem, aby zjistil příčinu.

A co lochia (lochie)?

Lochia je výtok z pochvy po porodu. Začíná to jako silné krvácení a může být tmavě červené a plné sraženin. Během několika dnů nebo týdnů krvácení zesvětlí a nakonec zčervená, zhnědne a vyjasní se. Je běžné, že ženy při průchodu lochie pociťují nějaké křeče, protože děloha se stahuje, když se vrací do své obvyklé velikosti.

Sponzorováno

Lochia není menstruační období. Je to známka toho, že tělo se stále zotavuje z porodu, protože děloha vylučuje výstelku, která podporovala těhotenství.

Studie z roku 2012 zjistila, že krvácení z důvodu lochie trvalo od 24 do 36 dnů. Obecně toto poporodní krvácení pokračuje po dobu nejméně 3 až 5 týdnů, ale možná i déle.

Je možné zaměnit menstruaci za období nebo si myslet, že období je lochie. Zatímco lochie i menstruace začínají jasně červenou krví, lochie má tendenci zesvětlovat se, jak dny plynou, zatímco krev z menstruace časem tmavne.

Proč máte nepravidelnou menstruaci po porodu?

Pokud u vás po těhotenství dochází k nepravidelným menstruacím, rozhodně nejste sama.

Když se menstruace vrátí, nemusí to vypadat stejně jako dříve. Váš cyklus může být kratší, delší, lehčí, těžší nebo více křečovitý – a všechny tyto změny jsou normální. Jednou z nejčastějších stížností je však nepravidelná menstruace po porodu, kdy se vaše hormony vrací k normálu. Takže se nemusíte bát, pokud se váš cyklus mezi měsíci „přepne“ z původních 24 dnů na 35 dní – vaše tělo se jednoduše reguluje.

Informujte svého lékaře, pokud se vaše menstruace stane velmi těžkou (musíte si vyměnit vložku např. jednou za hodinu), trvá déle než sedm dní nebo obsahuje větší sraženiny. Také mu dejte vědět, pokud vynecháte menstruaci po začátku menstruace, nebo pokud máte mezi menstruacemi špinění. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci, myomy, polypy, dysfunkci štítné žlázy nebo jiné problémy.

Můžete otěhotnět i při nepravidelné menstruaci po porodu?

Je důležité si uvědomit, že žena může ovulovat bez menstruace, protože k ovulaci dochází uprostřed cyklu. To vystavuje ženu riziku otěhotnění i brzy po porodu. Jakýkoli nechráněný styk může vést k těhotenství – i když máte nepravidelnou menstruaci.

Tipy pro řešení nepravidelné menstruace po porodu

Existuje několik věcí, které mohou nové matky dělat, aby napravily problém nepravidelné menstruace a co nejdříve obnovily svůj menstruační cyklus.

1. Cvičení

Zahájit rutinu cvičení s novým dítětem doma je bezpochyby skličující úkol. Je však velmi důležité tlačit na pravidelná cvičení, aby se tělo vrátilo do stavu před těhotenstvím. Cvičení velmi pomáhá při obnovení hormonální rovnováhy v těle. Pomáhá také udržovat váhu, což je významný faktor při určování menstruace.

2. Zdravá strava

Zdravá a výživná strava po porodu je zásadní pro obnovení a doplnění živin ztracených během těhotenství a porodu. Ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a ořechy poskytují velmi potřebné mikroživiny pro regeneraci a obnovu těla.

3. Zvládání stresu

Stres ovlivňuje tělo i mysl. Nové matky jsou vystaveny velkému stresu z důvodu nedostatku spánku, nových povinností a někdy i zdrcujícího pocitu vyvolaného novou rolí mateřství. To přímo ovlivňuje hladiny hormonů, což způsobuje zpoždění při návratu zpět k normálu. Nejlepším způsobem, jak usnadnit proces hojení těla, je zůstat bez stresu a nemít starosti – v pohodě a bez zábran přijměte pomoc od ostatních a mluvte s nimi mluvit o svých starostech a pocitech.

4. Vyhýbání se antikoncepci

Antikoncepční přípravky interferují s ovulačním cyklem a dále oddalují proces návratu normálního menstruačního cyklu. Můžete si promluvit se svým lékařem o dalších bezpečných možnostech antikoncepce, které neovlivňují hormonální rovnováhu v těle.

5. Zvažte užívání vitamínů

Nedostatek některých vitamínů, jako je vitamin D a vitamíny B, může bránit menstruačnímu cyklu, proto se nechte otestovat a ujistěte se, že užíváte doplňky stravy nebo jíte potraviny s vysokým obsahem těchto vitamínů, pokud jich skutečně máte nedostatek. Můžete přijmout vitamín D tím, že necháte ranní paprsky slunce vsáknout do vašeho těla, nebo tím, že zahrnete kvalitní mléčné výrobky do vaší stravy. Jezte luštěniny, maso, ořechy, celozrnné výrobky a zelenou listovou zeleninu pro svou denní dávku vitamínů B. Pokud je vaše tělo zdravé a má dostatečné množství vitamínů, může to hodně pomoci procesu návratu k normální menstruaci.

V případě, že se menstruace nevrátí k pravidelnosti ani po několika měsících nebo pokud jsou krvácení příliš silná či bolestivá, je důležité se poradit s lékařem.

Sponzorováno

A co vy a menstruace po porodu? Budeme rádi za vaše tipy a doporučení pod článkem.

Dále si o menstruaci přečtěte

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva