Obsah článku
Kromě případů, kdy lékař nedoporučuje pohlavní styk, neexistují důvody, proč by se partneři nemohli milovat až do posledního měsíce před porodem. Pro bezpečný sex jsou však důležité následující skutečnosti. Máte obavy, že milovat se během těhotenství se svým partnerem může být nebezpečné? Pokud to dovoluje váš zdravotní stav, nemusíte mít strach, milování může být stejně příjemné a vzrušující jako jindy. Nezaškodí nicméně, pokud se oba partneři seznámí s fyziologickými a hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy.
Důležité fyziologické změny
Tyto změny se nejprve projeví na prsou, které zvětší svůj objem. Některé ženy pociťují tyto změny jako bolestivé a často mají prsy citlivé na dotek. Proto jsou v neustálém stavu vzrušení a při správné něžné stimulaci může žena prožívat intenzivněji pocity jako předtím.
Další důležitou změnou je zvýšené sexuální napětí v pohlavních orgánech, které rostou po čtvrtém měsíci těhotenství. Může za to větší námaha, kterou vynakládáte, když v sobě nosíte dítě. Zvýší se i zadržování tekutin uvnitř tělních tkání. To má vliv i na zlepšení vaginální vlhkosti.
Hormonální změny během těhotenství
V těle těhotné ženy probíhají velké hormonální změny vzhledem ke zvýšené produkci ženských pohlavních hormonů, zejména estriolu (v těhotenství dominantní estrogen) a progesteronu. Estrogeny se obecně spojují s pocitem dobrého zdraví. Naopak progesteron může za nepříjemné pocity a pověstné předmenstruační příznaky.
Sponzorováno
Jaké je tedy bezpečné milování?
Na začátku těhotenství, předtím než se ženě zvětší ňadra a břicho, je vhodná a bezpečná každá poloha. Ale s postupující graviditou, když jsou vaše prsa citlivější a břicho se zvětšuje, milování v polohách, při kterých je muž nahoře, začíná být nepohodlné i nepříjemné.
V tomto období jsou vhodnější polohy, při kterých je žena nahoře nebo polohy zezadu. Právě ty mají výhodu, že partnerovi nevadí vaše zvětšené břicho.
Kdy sex ne
Někteří odborníci radí – určitě se pohlavnímu styku vyhněte v době, která je pro vaše těhotenství riziková, tedy v době, kdy byste normálně měla menstruaci, zejména v počátku těhotenství to může být několik dnů, kdy můžete být náchylnější k případnému potratu. Ale příroda je mocná a silná a tak mnoho žen vůbec tomuto pravidlu nevěnuje pozornost a nic se neděje.
Ve zkratce lze říci, že pohlavní styk není vhodný při infekčních onemocněních v oblasti pohlavních orgánů, v době hrozícího potratu a v době, kdy máte podezření, že odtekla byť jen maličká část plodové vody. Případný zákaz pohlavního styku nebo dokonce i pohlavního vzrušení (ve vzácných případech je nežádoucí i pouhé nadměrné prokrvení pánevní oblasti díky pohlavnímu vzrušení) vám ovšem vysloví lékař. Při normálním průběhu těhotenství nejsou žádné objektivní důvody, proč se sexu vzdát.
VIDEO: Těhotenství – jak na sex
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Co sex a těhotenství? […]