Sponzorováno

Jak na klystýr a proč ho dělat? A jaké jsou typy klystýrů? 4.69/5 (29)

Jak na klystýr a proč ho dělat? A jaké jsou typy klystýrů?Klystýr praktikuje spousta lidí zcela běžně nejen pro zdravotní účely, ale i před análním sexem. Pokud máte z anální očisty špinavý a trapný pocit, tak nemusíte. Je to normální, jen se o tom moc nemluví.

Klystýr podporuje peristaltiku a slouží pro detoxikaci a vyčištění střeva od nánosů a zbytků jídel, které velmi často způsobují patologické změny střevní sliznice. Čisté střevo pracuje snadněji a nevznikají tak nemoci z dlouholetých usazenin na jeho stěnách.

Co je na klystýr potřeba

  • ✅ Cca 600 Kč (za anální sprchu a lubrikant)
  • ✅ Přibližně 30 minut času (včetně ohřívání vody)

Jak na to

Anální sprcha (v lékárně se můžete ptát na irigátor), nebo si rovnou pořiďte pomůcku – automatický klystýr. S ním vám to půjde snadno od ruky. Je skladnější a použití je snadnější. Dále pak 2 litry vody, 4 lžičky soli, lubrikant. Pro speciální zdravotní klystýry se dá použít i citronová šťáva, urina, glauberova sůl, jablečný ocet, bylinkové čaje nebo kávový nálev, ale do toho se ze začátku nepouštějte.

1) ✅ Uvařte 2 litry vody, nechejte ji vychladnout na teplotu těla, přidejte sůl a nalijte do irigátoru.

2) ✅ Irigátor zavěste do výše hlavy (jen tak docílíte správného tlaku vody), klekněte si tak, abyste měli zadek výše než ramena, nohy roztáhněte mírně od sebe a uvolněte se.

3) ✅ Nalubrikujte trubičku anální sprchy i anální otvor, odpusťte z hadičky vzduch a pomalu vsuňte trubičku alespoň 5 cm hluboko.

4) ✅ Pusťte ventilkem vodu a pomalu napouštějte. Když do vás začne proudit voda, budete nejdříve cítit silné nutkání utíkat na záchod, ale odolejte. Na chvilku přerušte přívod vody, počkejte a pak zase chviličku napouštějte.

5) ✅ Pokud byste to nemohli vydržet, tak si prostě skočte na záchod, vypusťte to a pokračujte dál. Klidně pak znovu naplňte irigátor a zkuste do sebe dostat co nejvíce vody. Čím jste čistější, tím to jde snáz.

6) ✅ Po úplném vyčerpání vody z anální sprchy si lehněte nejdříve na levý bok, poté na pravý, a pokud to zvládnete, tak si nakonec můžete lehnout na záda a zvednout boky do výšky. Tyto pohyby zajistí pomocí gravitace průchod vody v celé délce tlustého střeva. Vodu byste v sobě měli udržet po dobu 10 – 15 minut.

7) ✅ Poté, co voda projde hlubšími částmi střeva, použijte toaletu a počkejte, dokud z vás nevyjde všechna voda a zbytky tráveniny. Můžete si pomoci silnějším stahem břišních svalů.

Vyčištění střev pomocí klystýru není nijak složité a zvládne to každý. Pokud si chcete udělat klystýr před sexem, tak je to dokonce ještě jednodušší. V čem je to jiné, co všechno k tomu potřebujete, kolik času vám zabere a jak nejlépe postupovat se dozvíte ve článku Jak na erotický klystýr.

VAROVÁNÍ

Klystýr nedělejte každý den. Zvolte si kůru například několik dnů po sobě, střevo vyčistěte a pak se stravujte tak, aby další klystýr nebyl v nejbližší době nutný.

Proplachu střev by se měli vyvarovat lidé při Crohnově nemoci střev, akutním zánětu střev, tuberkulóze, po operaci nebo nádorech střev, lidé se slabým srdcem, výraznými dýchacími potížemi, střevními infekcemi a vysokým krevním tlakem.

Spolu s nestrávenými zbytky, parazity, viry a toxiny se z těla dostanou ven i bakterie, které pomáhají trávit zbytky potravin. Nikdy je však nevypláchnete všechny a navíc se velmi rády množí, takže během 24 hodin se běžná střevní mikroflóra obnoví. Můžete si vzít i probiotika.

Typy klystýrů

Existují dva hlavní typy klystýrů – čištění a retenční.

Čistící klystýry

Čistící klystýr bývá nejčastěji na vodě a měl by být v konečníku (střevě) jen po krátkou dobu, aby propláchl tlusté střevo. Po aplikaci zůstane pár minut v těle, pak se vaše tělo zbaví tekutiny, spolu s se stolicí ve střevě.

Mezi nejběžnější čistící klystýry patří:

  • Voda nebo solný roztok. Nejméně dráždivý ze všech druhů je solný roztok – slaná voda napodobující koncentraci sodíku v těle – používá se především pro jeho schopnost rozšířit tlusté střevo a mechanicky podporovat vyprázdnění.
  • Epsomská sůl. Je to podobné slanému nálevu, ale Epsomská sůl je bohatá na hořčík – říká se, že je účinnější při uvolňování střevních svalů a zmírnění zácpy.
  • Fosforečnan sodný. Jedná se o běžný volně prodejný klystýr, který působí drážděním konečníku, což způsobuje uvolnění stolice.
  • Citronová šťáva. Citronová šťáva smíchaná s teplou, filtrovanou vodou – říká se, že udržuje rovnováhu pH vašeho těla při čištění tlustého střeva.
  • Jablečný ocet. Zastánci tohoto klystýru říkají, že smíchání jablečného octa s teplou, filtrovanou vodou může rychle vyčistit střevo a může mít další antivirové léčivé účinky na váš trávicí systém.
  • Jemné mýdlo. Kastilské mýdlo nebo jiné jemné mýdlo mírně dráždí střevo, což podporuje rychlé vylučování stolice.

Retenční klystýry

Retenční klystýry jsou navrženy tak, aby byly ve střevě zadrženy po delší dobu – obvykle kolem 15 minut. Retenční klystýry mohou být na bázi vody nebo oleje, což změkčuje stolici a usnadňuje tělu vylučování.

Mezi retenční klystýry patří:

  • Kávový klystýr. Kávové klystýry jsou směsí vařené, kofeinové kávy a vody – předpokládá se, že podporují odstraňování žluči z tlustého střeva. Tento klystýr byl popularizován lékařem Maxem Gersonem, který ho používal k léčbě lidí s rakovinou.
  • S probiotiky. Smíchání probiotik s vodou může vaše střevo očistit a zároveň pomáhá kolonizovat vaše dobré střevní bakterie. Bylo prokázáno, že klystýry Lactobacillus reuteri snižují zánět u dětí s ulcerózní kolitidou.
  • Bylinný klystýr. Někteří lidé používají bylinky, jako je česnek nebo červený malinový list smíchaný s vodou – bylinné klystýry mají údajně protizánětlivé účinky.

Klystýr může být účinný při čištění střev a léčbě chronické zácpy, ale většina důkazů v jejich prospěch je spíše neoficiální, než nějakým způsobem vědecká.

Ideálně se před klystýrem poraďte se svým lékařem. Mírný klystýr, jako je voda nebo solný roztok, představuje nejmenší riziko, ale před použitím doma byste se měli poradit s lékařem. Pro jistotu.

Pamatujte: Zajištění správného používání sterilních nástrojů je navíc velmi důležité pro vaši bezpečnost.

Co si dále přečíst na toto téma?

Video s návodem – jak na klystýr

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak na klystýr a proč ho dělat? A jaké jsou typy klystýrů?”

    1. Marek napsal:

      Klystýr není moc způsob, který by byl doporučován pro hubnutí a není vhodným prostředkem pro hubnutí. Klystýr je procedura, při které se voda nebo jiná látka zavádí do konečníku a tlakem se vyprazdňuje. Jeho hlavním účelem je obvykle očištění střev nebo podpora stolice.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva