Sponzorováno

Presbyakuze (ztráta sluchu související s věkem) – příznaky + jak se dá léčit 4.43/5 (7)

  • Presbyakuze je termín, který označuje věkem podmíněnou ztrátu sluchu. Jedná se vlastně o přirozený proces, který postihuje většinu lidí ve vyšším věku.
  • Ztráta sluchu způsobená presbyakuzí se obvykle projevuje postupným zhoršováním schopnosti slyšet vysokofrekvenční zvuky a může vést ke zhoršené schopnosti rozumět řeči, zejména pak v hlučném prostředí.
  • Hlavní příčiny presbyakuze jsou: Stárnutí: Přirozený proces opotřebení sluchového aparátu. Genetické faktory: Někteří lidé jsou geneticky náchylnější k ztrátě sluchu. Expozice hluku: Dlouhodobé vystavení hlasitým zvukům může přispět ke ztrátě sluchu. Nemoci: Některé nemoci, jako jsou cukrovka a vysoký krevní tlak, mohou ovlivnit sluch. Léky: A i některé léky mohou mít ototoxické účinky, což znamená, že mohou poškodit sluchový aparát.
  • Lidé s presbyakuzí mohou těžit z různých sluchových pomůcek, jako jsou naslouchadla nebo kochleární implantáty, a také z technik, které zlepšují komunikaci, například trénink čtení ze rtů.

Presbyakuze (ztráta sluchu související s věkem) je nejčastější příčinou ztráty sluchu. Příznakem jsou zejména potíže se slyšením konverzace s druhým člověkem a nutnost zvýšení hlasitosti televize, mobilních telefonů a tabletů, aby člověk něco slyšel. Neexistuje žádný lék na presbyakuzi, ale používání naslouchátka může zlepšit váš sluch.

Jaké jsou příznaky presbyakuze?

Nejviditelnějším příznakem je to, že neslyšíte tak dobře, jako jste byli zvyklí. Příznaky presbyakuze se vyvíjejí postupně. Může mít ztrátu sluchu související s věkem, pokud máte následující příznaky:

  • Neslyšíte určité vysoké zvuky, jako je zpěv ptáků nebo třeba alarm
  • Vždy máte potřebu zvýšit hlasitost na mobilu, televize, počítače nebo tabletu
  • Máte tinnitus
  • Máte problém porozumět tomu, co lidé říkají, když jste v přeplněné místnosti nebo na hlučném místě, jako je restaurace

Příčiny – co způsobuje presbyakuzi?

Presbyakuze je typ senzorineurální ztráty sluchu nebo ztráty sluchu, ke které dochází, když něco poškodí vaše vnitřní ucho. Mezi rizikové faktory presbyakuze patří:

  • Rodinná anamnéza ztráty sluchu: Ztráta sluchu související s věkem se může vyskytovat v rodinách. Pokud se u některých členů vaší rodiny objevila ztráta sluchu, když stárli, je pravděpodobné, že budete mít tento stav také.
  • Ototoxicita: Jedná se o poškození vnitřního ucha, které může být vedlejším účinkem některých léků.
  • Vystavení hluku: Výzkum ukazuje, že u lidí se ztrátou sluchu způsobenou hlukem se často vyvine závažnější ztráta sluchu související s věkem.

Výzkum naznačuje, že existuje vztah mezi některými nemocemi a ztrátou sluchu související s věkem, jako t5eba:

  • Onemocnění koronárních tepen
  • Diabetes
  • Hypertenze
  • Mrtvice

Jaké jsou komplikace presbyakuze?

Presbyakuze způsobuje mnohem víc, než že vám jen bere schopnost dobře slyšet. Pokud máte potíže se sluchem, můžete mít z hovoru s ostatními pocit úzkosti, protože se snažíte porozumět tomu, co říkají, ale nejde vám to. Výzkum ukazuje, že presbyakuze zvyšuje riziko vzniku těchto problémů:

  • Společenská izolace
  • Problémy duševního zdraví, jako je úzkostná porucha nebo dokonce i deprese

Diagnostika – jak se presbyakuze diagnostikuje?

Diagnóza může probíhat takto:

  • Fyzické vyšetření lékařem. Doktor vyšetří vaše uši na známky poškození ušního bubínku, zánětu, otoku nebo infekce. Lékař může použít otoskop k vyšetření vašich uší. Otoskopy jsou malé zvětšovací přístroje se světly, které umožňují doktorům podívat se na váš bubínek a vnější zvukovod.
  • Sluchové testy provedené audiologem. Čistý tónový test je běžný test pro diagnostiku presbyakuze. Tento test najde nejtišší hlasitost, kterou můžete slyšet v každé výšce. Při tomto vyšetření se používají sluchátka.

Typy presbyakuze

Diagnóza vašeho audiologa může zahrnovat i podrobnosti o typu presbyakuze, kterou máte. Typ presbyakuze, který máte, závisí na konkrétním poškození vašeho vnitřního ucha. Chcete-li porozumět typům presbyakuze, může vám pomoci dozvědět se více o struktuře vašeho vnitřního ucha a o tom, jak funguje sluch:

Sponzorováno

  1. Vaše vnitřní ucho obsahuje kochleu (odborný název hlemýždě). Obsahuje mnoho drobných vláskových buněk (stereocilií).
  2. Když zvukové vibrace z vašeho středního ucha dosáhnou těchto buněk, pošlou signál (elektrický impuls) do vašeho sluchového nervu. Tento nerv spojuje vaše uši s mozkem.
  3. Váš sluchový nerv přenáší signál z vaší stereocilie do vašeho mozku, který signály přijímá a převádí je na zvuk.

Mezi typy presbyakuze patří:

  • Senzorická presbyakuze: Tato ztráta sluchu nastane, když ztratíte vnější vláskové buňky v Cortiho orgánu na základně kochley.
  • Nervová presbyakuze: Vaše schopnost slyšet částečně závisí na nervových buňkách ve vaší kochlei a na sluchové dráze do vašeho mozku. V průběhu stárnutí ztrácíte tyto nervové buňky.

Léčba – jak se presbyakuze léčí?

Nejběžnější léčbou presbyakuze je používání naslouchadel. Naslouchadla zesilují zvuky a přenášejí je do vašeho ucha. Samozřejmě naslouchadla nedokáží vyléčit presbyakuzi ani obnovit ztracený sluch. Jsou to pomůcky pro zlepšení sluchu.

Moderní naslouchadla mohou být takřka neviditelná

Moderní naslouchadla mohou být takřka neviditelná

 

Další možností léčby je použití kochleárních implantátů (pro těžší případy). Kochleární implantát je elektronické zařízení určené k obnovení sluchu u osob s těžkou až hlubokou ztrátou sluchu, které nemohou využívat běžné naslouchadla. Tento implantát bypassuje poškozené části vnitřního ucha a přímo stimuluje sluchový nerv, čímž umožňuje postiženým osobám lépe slyšet. Kochleární implantáty představují významný pokrok v oblasti audiologické medicíny a poskytují řešení pro mnoho lidí, kteří by jinak měli velmi omezené možnosti slyšení.

Ovlivňuje typ presbyakuze léčbu?

Ne, léčba je stejná pro všechny typy presbyakuze. Ale diagnostika typu presbyakuze je jedním ze způsobů, jak může váš lékař předvídat dopad, který bude mít ztráta sluchu související s věkem na váš život. Například neurální presbyakuze hodně ovlivňuje vaši schopnost porozumět tomu, co lidé říkají.

Prevence – dá se presbyakuzi předejít?

Presbyakuze je běžný druh ztráty sluchu, ke kterému dochází, když stárnete. Vlastně tomu nemůžete zabránit, ale určitě existují věci, které můžete udělat, které mohou zpomalit ztrátu sluchu nebo snížit riziko rozvoje těžké presbyakuze:

  • Používejte určitě špunty do uší nebo jinou ochranu sluchu v situacích nebo na místech, kde budou hlasité zvuky, například na koncertě nebo na stavbě. Nebo v práci, pokud pracujete v hlučném prostředí.
  • Snižte hlasitost televize nebo hudby, zejména pokud používáte sluchátka k poslechu hudby, sledování filmů nebo poslechu audioknih.
  • Odejděte od hlasitého hluku, pokud se před ním nemůžete chránit. Pokud jste například na koncertě, ale nemáte špunty do uší, jděte dál od reproduktorů. Nestůjte u nich!
  • Přestaňte kouřit. Proč taková rada? Kouření může ovlivnit váš oběh a váš sluch, včetně zvýšení šance, že budete mít ztrátu sluchu související s věkem v dřívějším věku než obvykle. Promluvte si se svým doktorem o radách pro odvykání kouření. Lékař vám jistě rád poradí.
  • Pečujte o své celkové zdraví. Odborníci se domnívají, že může existovat souvislost mezi ztrátou sluchu, i presbyakuze, a stavy, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, cukrovka a onemocnění koronárních tepen. Snížení rizika těchto stavů může pomoci zpomalit ztrátu sluchu.

Výhled & Prognóza – co očekávat, pokud máte presbyakuzi?

Presbyakuze je progresivní stav, což znamená, že se časem zhoršuje. Ztrátu sluchu ale můžete zvládnout pomocí naslouchadla. Neodmítejte ho. Většina lidí se ztrátou sluchu související s věkem dokáže svůj stav celkem v pohodě zvládnout. Berte to jako součást života.

Sponzorováno

Pravidelné kontroly u odborníka na sluch a včasné řešení problémů mohou výrazně přispět k lepšímu zvládání této formy nedoslýchavosti.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva